Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

OKULLAR AÇILIRKEN

OKULLAR AÇILIRKEN
Bu haber 02 Eylül 2019 - 21:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Adil bir dünya hayalleri kuruyorum. Her sabah okulumu  açarken dağ misali yığılı problemleri nasıl çözebilirim diye düşünüyorum. Ümitsiz değilim ama benim konumum çokta güllük gülistanlık değil. Bananediyemiyorum ,bahanelere de sığınmıyorum. Karşımdaki dertleri şöyle sıralayabilirim.

‘’Düşük akademik başarı, suça yönelim, düşük öz saygı, yoksulluk, aile içi sorunlar gibi nedenlerle okulu terk etme durumunda olan öğrenciler, işsizlik ,konar göçer aileler’’

Yapmak istediğimiz eğitim öğretim çalışmalarında karşımıza çıkan engelleri şöyle sıralayabilirim.Karar verdiğimiz bir kuralı uygulama zorluğu daha karar aşamasında kendini gösteriyor .Çoğunluğu toplama sıkıntısı çekiyorsunuz.Okul etkinliklerinde  katılım isteksizliği ve devamsızlık direnciyle karşılaşıyorsunuz. Kendilerini okula ait hissetmiyorlar..Disiplin ve devam sorunları her dakika ve her öğrenciyle yaşıyorsunuz.İşini zorlaştıran her şeye düşünmeden tepkili davranışlarla karşılaşırsınız. Arkadaş ilişkileri hep sorunludur .Öğretmenin anlatımına kayıtsızdırlar.Ailevî sorunlar, uyuşturucu bağımlılığı, suça yönelim gibi nedenler yüzünden okula düzenli olarak devam etmezler. Başarısızlık, onların arkadaşlarının gerisinde kalmalarına yol açar ve okulu kendilerine saygılarını azaltan olumsuz bir çevre olarak görürler

Okumaz yazmazlık ve düşük akademik başarının suça doğrudan kaynaklık ettiğini söylemek istemiyorum ama suça karışma yönünden açık bir kapı olduğunu gözlemliyorsunuz. Her iki öğrencinizin bir akrabasının yada velisinin  ceza almış olarak görüyorsunuz.

 Okuldan kaçma ve mazeretsiz devamsızlıkların önüne geçme gayretlerimiz ,’tamam göndereceğim’ sözleriyle  yalan olmakta. Okula devam edilmemesi başka bir endişeyi de yüklemekte sırtımıza.Ya bu öğrencilerimiz suca veya uyuşturucuya bulaşırlarsa.

  Bu anlatımdan sonra, eğitimde yaşadığımız çevrenin neredeyse tamamı riskli eğitim alanındayız demek geçiyor içimden. 

 Şimdi bize herkesten çok çalışmak düşüyor .Herkesten çok veli ziyaretleri gerekiyor. Herkesten çok   eğitim için mücadele etmemiz gerekmekte. Kapı kapı dolaşarak yada eğitime yaban bakan her yüzü ikna edici sohbet ve söyleşiler yapmamız lazım.

  Bana emanet  verilmiş görevimi Vicdan sorgusundan en temiz şekilde geçmesini isteyerek ve uyguluyarak eğitimde yavaş ve küçük adımlarla ilerleyişimizi,sağlıklı bir konuma getirmek istiyorum.

 Yılmak yok, pes etmek yok.Her masum yüzlü bir çocuk gördüğümde ümitlerim ve gayretim artarak büyümekte. Bizi sarmal bir örgüyle ören bu çaresizliğimizi buyüreğimizdekisevgiyle yeneceğimize inanıyorum.Bu ekibi kurup bu çocukların yüreğinden kucaklayacağız.Akademik başarımızı da yükseltirken bizde gizli duran güzelliklerimizi sunacağız bu topluma. Selamlaşmayı bilen, başkasının hakkına saygı gösteren, vatanını  milletini seven. Dinine ve dini kurallara saygılı olan dinamik bir gençliğin eğitimi nakış nakış işlenecek.

Ben hazırım.

Öğretmenlerim hazır.

Öğrencilerim hazır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!