Sakarya Detay Haber

SAÜ Rektörü, Alişan’ın Açıklamaları İçin Konuştu

SAÜ Rektörü, Alişan’ın Açıklamaları İçin Konuştu
Bu haber 05 Temmuz 2019 - 8:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın, Üniversite ile ilgili açıklamalarına cevap verdi.

HÜLYA SÜRÜCÜ’YE KONUŞTU

Sakarya Detay Haber Genel Yayın Yönetmeni Hülya Sürücü’ye konuşan Savaşan, Alişan’ın Sakarya Üniversitesi İktisadi İşletmesi hakkındaki açıklamaları için şunları dile getirdi:

“AMAÇ, KAYNAK İHTİYACINI GİDERMEK”

“Sakarya Üniversitesi, SAÜ Senato kararı ile iktisadi işletme kurmuştur. Kantin ve kafeteryaları işletme kararı, ulusal ve yerel basında haberleştirilen açıklamalardan da anlaşılacağı gibi kaynak ihtiyacını gidermede katkı ve hizmette standardizasyon gibi hedeflerle alınmıştır.

“FESH SÖZKONUSU DEĞİL”

İşletmelerle sözleşme feshi söz konusu değildir. Sözleşmenin yenilenmemesi bir fesih işlemi değildir. Kantinlere sözleşme süreleri bitiminde yenileme yapılmayacağı bildirilmiştir. Kantinlerin sözleşmeleri farklı tarihlerde ve hatta yıllarda sona ermektedir. Bu bakımdan bir mağduriyet söz konusu değildir.

“PAYDAŞLARLA GÖRÜŞÜLDÜ”

Başta işletme sahipleri olmak üzere, esnaf temsilcileri de dahil tüm paydaşlarla görüşülmüş, atılan adımların gerekçeleri ve sürecin seyri değerlendirilmiştir. Kantinler bir başka işletmeciye ihale edilmeyecektir. Üniversite öğrencilerine istihdam imkanı da sağlayacak olan proje sonucunda genel memnuniyetin en üst düzeyde sağlanacağı görülecektir.”

Peki SESOB Başkanı Hasan Alişan ne demişti?

“Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü; uzun süredir esnaf ve sanatkarlarımız tarafından yürütülen kuaförlük, kantincilik, güzellik salonu, büfe işletmeciliği vb. hizmetleri yürütmek üzere bir İktisadi İşletme kurarak; mali krizle boğuşan esnafımızı zor durumda bırakacak bir karara imza atmıştır.

Uzun süreden beri ekonomik krizle mücadele eden esnaf ve sanatkarlarımıza üniversiteden katkı beklerken, tam tersine, üniversite yönetiminin, esnaf ve sanatkarlarımızı zor durumda bırakan bir uygulama başlatmış olması şanssızlıktır.

Şehrimizin ve devletimizin kendilerine sunduğu imkanlarla dünya üniversiteleri ile rekabet etmesi gereken üniversitemizin, denenmiş ve başarılı olamamış uygulamalara geri dönmesini anlamakta güçlük çekmekteyiz.

ÖZEL HABER HÜLYA SÜRÜCÜ

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!