SEVGİ, SAYGI İSTER

Emek verilerek gösterilen bir duygudur sevmek. Kalbinizin en güçlü ve bütün vücudu etkileyen bir eylemidir. Sevgi bütün hücrelerimizi doldurur ve yaşama sevinci olarak yüzümüze yansır. Karşılık beklemez. Çünkü sevmek eylemi insanın elinde olan bir duygu değildir. Size binlerce iyiliği olanı sevmezsiniz  de hatta size hor bakanı bile sevebilirsiniz. Bu kadar da karmaşık bir yapısı vardır. Sevdiğiyle kalbini bölüşmektir sevmek. Ki tek kalp olunsun. Sevgide son yoktur. Sevgiler hiçbir zaman son bulmazlar. Biten sevgiler yoktur, bitmiş gibi görünen sevgiler vardır. Vazgeçiş de yoktur sevgide. Yaşandıkça yaşatılır sevilen. Ama kimi zaman sevgili için kimi zamansa sevginin bir gereği olarak saklanır bu aşklar. Vazgeç yoktur, vazgeçmiş gibi görünmek vardır o yüzden.

  Sevgide son yoktur. Sevgiler hiçbir zaman son bulmazlar. Biten sevgiler yoktur, bitmiş gibi görünen sevgiler vardır. Vazgeçişe de yoktur sevgide. Yaşandıkça yasatılır sevilen. Ama kimi zaman sevgili için kimi zamansa sevginin bir gereği olarak saklanır bu asklar. Vazgeçiş yoktur, vazgeçmiş gibi görünmek vardır o yüzden.

Sevmekte istemek yoktur. Sevgilinin olduğu yerde son bulur istekler. Bir şey varsa istediğin bu senin için değil, sevgili için istediğindir. Ondan O’nun adına istersin. O’nu daha sonsuz sevebilmek için istersin. Sevme özgürlüğünü istersin, kabul edilmesini istersin. İstersin ama bir gün gelir bu istekler de son bulur. Kendinden istersin artık. Sevgiliyi daha çok sevmek istersin kendinden. Sonsuz kılmak istersin. Bu yolda sevgili olur mu, olmaz mi bunu sevgilinin isteği belirler.

   Sen sevdin diye karşıdaki seni sevmek zorunda mı? Tabi ki hayır, sevgide keyfiyet vardır. Sevgilinin keyfi bilir. Zaten çok sevildiğini hisseden bazı gönüller kibirle dolarlar. Ve kendilerini ulaşılmaz sanarak en olmaz yabana yoldururlar kendini. Halbuki orada sevgi değil ihtiras, menfaat ve geçici zevkler vardır. Seven için bu sadece üzüntü veren bir sonuçtur. Aslında her sevgi karşılık bulursa daha güçlü enerjiler yayar.

  Gönüllerde tek olamayan sevgi, yetim ve öksüz kalmış bir bebek gibidir, Tamam sevmek zorunluluğu yoktur ama saygı duyulması gereken bir duygudur. Sevmekteki keyfilikten farklı olarak saygı duyulması sorumluluğunu taşır. Dünyada sevgiye saygı göstermeyenlerin karşılaşacağı tek sonuç saygısızlıktır. Her kes hor görüldüğü kadar hor görülür, kibri kadar kibirle karşılanır.

Bir şarkı sözü ‘’Öyle dudak büküp hor gözle bakma, Bırak yüce dağlar yerinde dursun, Çoktan unuturdun ben seni çoktan. Ah bu şarkıların gözü kör olsun. Diye bitiyor Aslında en doğru bakış açısı kimseyi kendinden çok sevmemektir.

Evet sevmek keyfiyet ister. Mecburiyeti yoktur. Âmâ sevgi ,saygı ister, insani boyutuyla, medeniyet boyutuyla ,hatta imani boyutta düşününce, ayak altına aldığınız her sevgi size hesap olarak dönecektir diyorum.

Altını çizerek söylüyorum.Sevgi ,saygı ister.

Bir cevap yazın

error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!