Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

ARKADAŞ OLMAYAN EŞ

ARKADAŞ OLMAYAN EŞ
Bu haber 11 Haziran 2019 - 10:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir cümleyle eşini ,arkadaşın diye ifade ettiğim bir bayan arkadaşım o benim eşim, arkadaşım değil .Onun bu atarlı ses tonuna karşılık şöyle dedim;

-Arkadaş olmayan eşten hayır gelmez. Eşler birbirine arkadaş olmalı, hatta en iyi arkadaş eştir diye düşünüyorum.

  Konuyu bir sebeple buraya getirip eşime soruyorum.

-Eşler arkadaş olmalı mı?Sen beni nasıl görüyorsun ?

Eşimin verdiği cevap,içten içe beni memnun ediyor

-Sen benim için önce herşeyimi paylaştığım arkadaşımsın. Sırlarımı paylaşamadığım arkadaşlardan öte sırdaşımsın. Annem yok annemsin ,babam yok babamsın. Tek güvendiğim akrabamsın, Başımın tacı gözümün nurusun. Güvendiğim yüce dağımsın.

  O cümlesini bitirince şöyle düşünmeye başlıyorumSevgi bir ateştir. Sürekli yakılması ve beslenmesi gerekmektedir. İlgilenilmediğin de ateş nasıl sönerse sevgi ateşi de öyle söner gider.Sevgiyi ateşleyen birinci şey ilgidir. Ateşe değer vermektir, bakımını yapmaktır.

Herkesin yaşadığı bir evi vardır.Evi yıkılmaktan , yıpranmaktan korumak için sürekli bakım ve ilgi gerekir.Bırakılırsa ev dağılır.Tamiri ertelenirse bozulmalar başlar. Belirli aralıklarla boya badana gerekir.Bir eşya bilgisizlikten tahrip olabildiğine göre insan ilişkilerinde en önemli bağ olan sevgi de sürekli bakım ve ilgiye alınmazsa dağılıp çürüyecektir.

Evlilikte insanlar birbirlerine ilgilerini yitirdiler mi kalbi ilgilerini başka şeylere yöneltirler. Çocuklara, kariyere, evin eşyasına, spora, modaya, ev temizliğine, araba tutkusuna, şöhrete, zenginliğe… Böyle durumlarda evlilik ihmal edildiği için bakımsız kalacaktır ve yıpranmalar, arızalar, yani sorunlar başlayacaktır.

Kendisini iş başarısına odaklamış bir kişi evlendiğinde eşine zaman ayırma ve ilgilenme gibi “gerçek dünya” ile karşılaştığında zihinsel bir pişmanlık hissedebilir. Eğer erkek bencilse sorun başlayacaktır. Evine zaman ayırmama gerekçesi olarak şöyle der “Ben zaten sizin için çalışıyorum, ekmek kavgası başka çarem yok”. Kısa da olsa kaliteli bir beraberliği, hem iş hem ev başarısını beraber götürebileceğini düşünmezse fırtınalar başlayacaktır.

Evini otel ve restoran gibi kullanan bir erkek eve geldiğinde “Nasılsın?” demeyi ihmal edecektir. Sevgi dolu bir bakışı, bir tebessümü esirgeyecektir. Bütün gün çocuklarla, mutfakla uğraşmış bir kadın kendisine değer verilmediğini hissettiği an evliliği sorgulaması doğal bir hakkıdır.

Eve, eşyaya kendisini kaptırmış veya çocuklarla ilgilenmekten kocasına “Hoş geldin” demeyen eşler nadir değildir. Bütün gün bakımlı ve göz alıcı bayanlarla bir arada olan erkek evde iyi bir anne, iyi bir ev hanımı ama iyi bir eş ve arkadaş olmayan kadınla uzun süre beraberse evliliği sorgulamaya başlayacaktır.Dinebağlılık:ailenin genel ahlaki çizgilerini belirleyici yol olur.Gerek haram gerek helal hatları belli olarak sevgiyi büyütmeye çalışırlar

Övgü ve takdir: Aile üyeleri karşılıklı ruhsal okşamalar içinde olmalıdır.Birlikte zaman: İş, eğlence, yemek gibi çok alanda beraberliklere her iki tarafta zaman ayırmalı ve kıymet bilmelidir.

Evliliğin uzun sürmesi için tarafların eşit ve denk olması önemlidir. Bunun tek istisnası vardır, “Dostluk duyguları”. Yan yana durduklarında karıkoca diyemeyeceğiniz kişiler öyle paylaşımlar içindedirler ki beraber olduklarında kendilerini çok mutlu ve güvende hissederler.

Böyle kişilerde sevgi yakalandıktan sonra bazı adet ve davranışlarla sevgilerini kendilerini memnun edecek tavırlarla beslemeleri gerekir.

Dostluk ve arkadaşlık davranışının en önemli özelliği, ‘onu’ memnun etmeye çalışmaktır. Onun zevklerine, isteklerine ve beklentilerine uygun çabalar içinde olmak. Küçük hediyeler almak. En önemli hediyenin ona ayrılan zaman olduğunu bilmek. Kendi çıkarını ikinci planda tutmak. En önemli içten, karşılıksız, samimi sevgi.

En iyi aşıkların en duygusal insanlar değil, birbirlerine en çok zaman ayıran insanlar olduğunu unutmayalım.

 Velhasıl eşler arkadaş olmalı ,sırdaşolmalı,sevgi ateşini hep koruyup söndürmemeye itina göstermelidir. Evlilikler böyle kaha kuvvetli kalacaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!