Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

YSK’NIN İSTANBUL SEÇİMİNİN İPTALİ KARARININ GEREKÇESİ

YSK’NIN İSTANBUL SEÇİMİNİN İPTALİ KARARININ GEREKÇESİ
Bu haber 23 Mayıs 2019 - 20:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kararın gerekçesini gördüm ve inceledim….
40 yıla yakın süre HAKİM olarak; Ülkemin çeşitli ilçe ve illerinde Görev yaptım…SEÇİM KURULU BAŞKANLIKLARI yaptım…
Önsözünü Anayasa Mahkemesi Onursal Başkanlarımızdan Sayın YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN tarafından verilen 2000 sayfalık ” Demokrasi , Siyasi Partiler ve SEÇİM” adında da bir KİTAP Kaleme aldım…
SEÇİM denen müesseseyi de bu kitabımda detaylı olarak ele aldım…20 civarında; Milletvekili-Yerel Yönetim-Anayasa Referandumu- Cumhurbaşkanlığı, STÖ.nin ve Siyasi Partilerin Organlık Seçimlerini yönettim. 
İLÇE SEÇİM KURULLARINI ve SANDIK KURULLARINI OLUŞTURDUM….
Deflarca bu sutunlarda yazdım… 
İlçe Seçim Kurulunun Başkanı; İlçedeki en kıdemli Hakimdir. Atama ile gelinmez. Mülki Amirlikte gelen Kamu Görevlileri listesinde İKİ ASIL ve İKİ YEDEK Üye Kura ile belirlenir.
Ama; uygulamada; Seçim Hakimi ve Partili Üyeler; Kamu görevliler arasında VASIFLI ve DENEYİMLİ olanlar arasında belirlenir.Kura ile belirlendi olarak gösterilir. İlçede, son Milletvekili seçiminde en çok oy alan 4 Siyasi Partide Üyeleri arasında Birer ASIL ve Birer tane de YEDEK Üye bildirirler.
İlçe Seçim Kurulları böyle oluşur.
SANDIK KURULLARI ise;Mülki Amirlerin gönderdiği Kamu Görevlileri Listesinde bir Başkan ve bir asıl ve birde yedek Üye Kura ile belirlenir. Son Milletvekili Seçimlerinde en çok oy alan 4 Siyasi Partide Üyeleri arasında bir asıl ve bir yedek üye bildirir….
Ama…Uygulamada; Seçim Hakimi; bir önceki seçimlerde görev almış SANDIK KURULU Başkanlığı yapmış sorun yaratmamış Kişileri yerinde bırakırdık…Memur Üyeleri de böyle belirlerdik…
Yalnız MÜLKİ Amirlik; İlçedeki tüm Kamu Görevlilerini bildirir…Kamu kurumunda hizmet veriyor…Mimar…Ama kadrosu İŞÇİ….Ziraat Mühendisi….Kadrosu İşçi..
Burada önemli olan; SANDIK KURULLARINDA; hataların varlığı…Bunlar İtirazlarla SEÇİM KURULLARINCA giderilir.
xxxxx
YSK.nın İPTAL KARARINI; kendi bilgi BİRİKİMİM içinde DEĞERLENDİRDİM…
SEÇİMİ İPTAL EDEREK; Ülkede bu kadar TARTIŞMA ve SIKINTILAR Yaratacak bir FAHİŞ HATA ve USULSÜZLÜK YOK… YSK.nın Kararında ben BU KOKUYU ALAMADIM….
Gerekçenin 250 sayfanın üzerinde olması; YSK .nın Bir BECERİSİ değil…Kararda kes-yapıştır olgusu var….Seçim Kurulları ile YAZIŞMALAR….İtiraz eden Siyasi Partinin İTİRAZ Gerekçesi…
Önemli olan KARARIN UZUNLUĞU-Sayfa Sayısının Çokluğu -DEĞİL….Yorum ve görüşlerin BİLİMSELLİĞİ….HUKUK KOKUSUNUN VARLIĞI….SEÇİM HUKUKUNUN Krıterleri…Ve GÖREVLİLERİN TARAFSIZLIĞI….
Aynı ZARFTAKİ; Bir OYUN USULSÜZ OLMASI (!)…. Ve diğer ÜÇ OYUN USULSÜZ OLMAMASI…..İPTAL OLUNMAMASI….
Şu günlerde YSK ve HAKİMLERİ ÇOK TARTIŞILIYOR….Aynı zamanda YSK.nın verdiği İPTAL Kararı da TARTIŞILIYOR…
HAKİM; TARTIŞILMAZ….Hakim Kendini TARTIŞTIRMAZ….Verdiği Karar ile Kendini ve Kararını tartıştırmaz…
Bu güne dek de; YSK .nın Hakimleri ve Kararları tartışılmadı….
Evet….Fazla bir şey söylemeye gerek yok…23 HAZİRAN 2019 Günü YENİLENECEK olan SEÇİM….Bu SEÇİM; bir KIRILMA Noktası olabilir…

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!