Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

EFSANE SEVDALARA ÖZENME

EFSANE SEVDALARA ÖZENME
Bu haber 06 Mayıs 2019 - 11:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çocukluğumdan beri efsane sevdalara hep özenmişimdir İlk tanıdığım efsane Kerem ile Aslının efsanesi.Yıllarca peşinden koştuğu yârine tam kavuştuğunu düşündüğü zamanlarda sihirli düğmelerin açılmaması ve yangın çıkması inanılır değil ama sevdalarda böyle engellerde olunca efsane daha büyüyor demekki.

 Sonra sırasıyla Kamber ile Arzu’ nun efsanesini tanıdım.Leyla ile Şiirin efsanesini bir filmde izledim. Fuzulinin eserinde ise benim gözümle görün Leyla ‘yı diyen dizeler kaldı.Ferhat ile Şirin i orta okul yıllarımda okudum.Tahir ile Zühre ise edebiyata meyil verdiğim zamanlarda girdi dağarcığıma.

 Ben de böyle sevmeliyim diye geçiyor aklımdan .Kamber gibi, Kerem gibi, Mecnun gibi ,Tahir gibi. Ferhat gibi olmalı diyorum yüreğimde taşıdığım sevdam.

Zaman zaman yerine girmek istiyorum bu erkek sevdalıların .Kamber olup Arzu’ya talip oluyorum hiç zamane Arzu su efsanedeki arzuya benzemiyor. Mecnun kılığında dolaşıyorsunuz ,Leyla sizden bir haber.Mecnunluğun dile geliyor;

Sen beni bilemezsin

Sen beni anlayamazsın

Kuşlara sorarken adresini

Ceylanlarda seyrederken gözlerini

Lweyla’sının kokusunu ararken çöl rüzgarında

Mecmun’un canında ben vardım

Tahir olmak istiyorsunuz,Zühreyi bulamıyorsunuz. Kerem olmaya kalkıyorsunuz ,sizin için yanacak Aslı yıbulamıyorsunuz.Siz çoktan yanmışsınızdır.Keremce dökülür dizeler.

Kim öğretebilir bana sevdayı,

Kim benden çok yanabilir.

Şehir şehir ararken Aslı’sını

Sazının her teli ağlarken

Ve bir kor alev gibi yanarken

Kerem’in

Her anında ben vardım

Ferhat gibi olmalı benim yüreğimde taşıdığım sevda diye düşünüyorsunuz. Hem sanatıyla konuşturuyor sevdasını hem de sazıyla. Külüng belası neyin nesiyse.

İşte diyorsun Şirini mi buldun. Şiirler döktürüyorsun yağmur damlası bereketiyle. Meczupluk basamaklarını teker teker çıkıyorsun. Gökyüzüm sen ol bir tanem dilekleriyle süslüyorsun ufuklarını.

 Sen tam bir Ferhat olmuşsundur. Hiç bir dağ sevdana engel olamayacaktır artık .Şöyle dile geliyor dizelerde Ferhatlığın.

Ya zalim hükümdarların hükmettiği sevdalar

Nakışcı ustasını külünge mahkum eden,

Hiç bahar gelmeyen dağları yardıran sevdalar.

Külüngü her savruştaSiirn  sesi bekleyen

Ferhat’ın

Kanında ben vardım

Şirin kendi dünyasını güzelleştirme derdinde.Ferhat diye bir derdi yok.Biraz boya, biraz süs biraz da kibir dahası bir gözü sende bir gözü başkasında.

  Anladım olmayacak efsane sevdalar yaşamak. Zamanenin dilberinden Şirin çıkmaz.Ey aptal gönlüm sende bırak Kerem ,Mecnun, Ferhat olmayı.İki yürek bir olmazsa efsane sevda da olmuyor.Çok uğraşmış çok yorulmuşum. Yar olamayanlar yara olarak kalmasın yeter diyorum şimdilerde.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!