Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

KISKANMAK

KISKANMAK
Bu haber 29 Nisan 2019 - 9:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sevgide ya da kendisiyle ilişkili şeylerde bir başkasının ortaklığına ya da kendisinden üstün durumda görünmesine katlanamamak diye tanımlamaya çalışıyor sözlükler.

Yetersiz ve kaba bir tanımlama şekli. Kıskanmak duygusu bu kadar yoz ve anlamsız değildir. Sadece başkasının üstünlüğünü yada kendi eksikliğini göstermez. Korumak duygusu,emanete sahip çıkma arzusu,gerçek sevgiyi muhatabının anlamayışı ve daha nice karşıya yansıtılamamış bir sürü  duyguyu da kapsar kıskanmak. Anlatamadığı sevginin dışa vurumudur bazen.

  Haset ve menfaat gereği kıskanmak fiilini çok yazmak istemiyorum. Sevgide kıskanmayı hem etik hem kalite olarak görüyorum.Şöyle diyor bir sanat müziği şarkısı ;

Saçın yüzüne değse telini kıskanırım
Birine söz söylesen dilini kıskanırım

Kıskanırım seni ben ,kıskanırım kalbimden
Bu nasıl aşk Allah ım öleceğim derdimden.

   İşte bu tatta olan kıskanmak eylemi , hem ince hem gönülden hem de samimiyet taşır. Bunu taşıyan yüreğe de şapka çıkartılır,Oraya bakma buraya gitme sınırlarından çok benim gönlümün bahçesinde bir gül gibi özgür yaşa diyebilmektir en asil olan.Bu sevgiyi hissettirirseniz  kıskanmak eylemi şu güzel dizelere bürünür.
Sakın takma göğsüne gülünü kıskanırım
Seni saran kemerden belini kıskanırım
Deli ediyor beni gezinir her yerini
Okşadıkça tenini elini kıskanırım

 Yari ,yârden kıskanmak o kaba anlayıştan daha farklı anlamlar taşır .Gönlün yapabileceği bütün fedakarlıkları sunar sevdasının ayağına.Hep daha güzel nasıl yer eder diye yer ayarlar sevdiğine.Aslın da kimseyle rekabet halinde değildir.Çünkü bu samimiyette kimse bu gönülle yarışamayacaktır.

   Bunu fark edemeyenlere ne demeli? Gözlere iyi bak,hale iyi bak,davranışa iyi bak.Gör gönülden söze ve dile yakışan ince kelimeleri.

Kıskanırım seni ben kıskanırım kalbimden
Bu nasıl aşk Allah ım öleceğim derdimden.

   Her duygunun olduğu gibi ,kıskanmak duygusunun da kaba ve yıpratıcı yönü kadar ,içten ve huzur dolu bir yönü bir yönü daha vardır.Kelimerle güzellikler arayan şairler bu çizgiyi çok iyi bilir.Çünkü güzel sevebilmek için asil bir gönül gerekir. Bulaşmadan, kırmadan ,yok saymadan, anlamsızlaştırmadan  ,zaman aşımına uğratmadan sevmektir gerçek sevmek.Bakım ne güzel söylüyor şarkı.Ne güzel anlatıyor kıskanmadaki naif duruşu.

Saçın yüzüne değse telini kıskanırım
Birine söz söylesen dilini kıskanırım

Kıskanırım seni ben ,kıskanırım kalbimden
Bu nasıl aşk Allah ım öleceğim derdimden.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!