Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

BİR AYRILIK YAZISI

BİR AYRILIK YAZISI
Bu haber 15 Nisan 2019 - 10:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ne zaman bir ayrılık yazısı yazmaya kalksam. Koca Aşık Veysel   gelir aklıma. ’Köyün en güzel kızıyla evlendirilir aşık. Yol arkadaşlığı aileler tarafından tayin edilmiş iki insan. Yıllar süren  meşakkatli bir süreç.Bir çocukları da olmuştur. Eşi kör olan aşıktan artık yorulmuştur. Aşıktan genç birine aşık olmuştur. Gizli gizli buluşmaları vardır.

Aşıklar bir gün kaçmaya karar verirler ,gönül gözü gören koca Aşık , görmeyen gözlerine rağmen bunu hisseder.

Kaçaklar saatlerce yürümüşlerdir. Bitkinler, açlar, ceplerinde bir kuruş para yok. Kadın  çoraplarını çıkarıyor ve bir bakıyor ki içinde bir tomar para…

Evet yaban ellerde kurda kuşa yem olmasınlar diye .Paraların içinde bir kağıda yazılı şu cümleler daha iyi anlatır Veysel’in büyüklüğünü.

-Anladım.Sen o gençle kaçacaksın. Bana çok emeğin geçti.Elimde olan bütün paramı ayakkabına sakladım.Gittiğin yerde kimseye muhtaç kalma diye.Hakkını bana helal et .yazmaktadır

Neden bir ayrılık yazısı yazmak istedim  bilmiyorum ama bende; benden ayrılmak isteyeni koca Veysel Gibi göndermek isterdim. Ne büyük yüce gönüllülüktür seni sevmeyeni incitmeden gönderebilmek. Biliyorum ki o zaman büyük Aşık çok üzülmüştür. Belki de çok ağlamıştır. Kolay kabul edile bilinir bir durum değildir.

Tam bu cümleleri yazarken şu dizeler düşüyor aklıma; Bir gözün bana  bakar ,bir gözün başkasına. Olur mu böyle yar? Bir gözünü severim diğeri içimi oyar…İlahi şair diye mırıldanırım kendi kendime. Hiç böyle bir şey yaşamamışken nerden çıkar bu mısralar?

Şairler hep yaşadıklarını mı yazmakta yoksa hayal dünyasındaki farklı bakış açılarını mı dert edinerek yazarlar? Şairler ,her şeyi yaşayıp yazmazlar, bazı varsayımlı duyuşlarla dile getirir duygularını. Velev ki gerçekten yaşadığı duygularla yazsa bile  şairin gönlünden geçene kimse karışmamalıdır. Şairin gönlü onun en özgür alanıdır. Onu sıkıştırmak  şaire yapılacak en büyük haksızlıktır.

 Bu gün gönülle ilgili bir yazı yazmalıyım dedim. Koca Veysel’in büyük davranışının çerçevesinde sıraladım düşüncelerimi.

Adına şiirler yazdığı kadını nı böyle gönderebilen büyüklerimizden öğrenmeliyiz. Sevda da  vefalı olmayı. Ayrılıkta metanetli olmayı. Sevdiğinizi ,gönlünüzü renklendirdiği   sizi canlı tuttuğu zamanları düşünerek aynı hassasiyetle gönderebilirseniz büyüyecektir yüreğiniz.

Ne güzeldir sevdiğinin mutluluğunu isteyerek gönderebilmek.Hele bu  ayrılmak isteyen kadınların sokak ortasında katledildiği bu zamanlarda.

Ne güzeldir gerçekten sevgiyi sevebilmek.Sevginin vefasını duymak ne güzeldir.İyi ve güzelliklerini hatırlamak güzelliğidir ayrılıkların.

 Bir şairimiz  ayrılıklarda sevdaya dahil .Demiş.Ayrılıklar sevdaya dahildir.Kimbilir bu süreçte daha nice şiir ve yazı yazılır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!