Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

NEDEN SEVDAMIZ?

NEDEN SEVDAMIZ?
Bu haber 02 Nisan 2019 - 19:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İnsan güzellikleri yazmaya karar verdiği andan itibaren, daha fark ederek sevmeye başlıyor…Önce  kul aşkı üzerinde şiirler yazıyor. Sanki, kendinden başkası  sevmemiş  gibi, daha çarpıcı ve evrensel bir dille kendi aşkını anlatmaya çalışıyor. Ne kadar özel ve orijinal bir anlatım yakalarsa o kadar güzel şiirler elde ediliyor.Yetmiyor…Bir şaire sadece kul aşkı yetmiyor. Başka sevdalarla doldurmalı heybesini.

Dünyaya bakmaya başlıyor sevdalı gözlerle. Önce dünyadaki güzelliklerin farkına varıyor…Başlıyor, dağa denize,şehire şair yüreğiyle bakmaya,  Gülü,çiçeği,arıyı,kelebeği ve daha nice varlığı fark ediyor yazmak için. Kâh bülbül oluyor, kâh kelebek, Bazen de arı oluyor çiçek çiçek dolaşan. Meğerse büyük sanatkar müthiş düzenlemiş dünyayı, büyük sanatkara hayran oluyor yavaş yavaş.

 Ülkesine bakmaya başlıyor sonra. Adalet arıyor, huzur arıyor, özgürlük arıyor. Bir çok zaman bununla dertleniyor, Bir şair ülkesinde adalet ister, huzur ister, özgürlük ister. Yasal ahlak ister. Kimsenin başkasının  hakkını çalmamasını ister. Güçlünün zayıfı ezmemesini ister. Kalemini haksızlığa karşı kullanmak ister. Haksızlıklara bir mısra yazmak bile ne güzeldir şair için.

 Sonra ilahi bir düzen olduğunu fark eder. Kainatın sahibinin varlığını ve yaşadığını hisseder. Yaşayan ,her şeyi gören ve  bilen yüce sanatkarı tanımak büyük bir nimettir. Ona sığınırken dualarını içtenleştirir.Yanlızlıklarında O’nu hep yanında hisseder.Çözemediği,aşamadığı engellerde ona güvenerek çıkar içindeki çıkmazlardan. Hele birde onu sevmeye başladığında hiçbir sevdanın büyük sevdaya ulaşamadığını görür. Ona aşık olanın başka aşka ihtiyacı olmadığını hisseder .Sevdaların en büyüğüdür

   Allah  sevdası…Renklerde,ağaçlarda,kuşlarda,bulutlarda onu görmek ve anlamak alimliğin zirvesidir.

  Bir bütün olarak bakmaya başlar bütün duygulara. Sınırları çizilmiştir sevgiyle şairin. Vatan için, dünya için ,sevda için ,İlahi sevda için yazmalıdır artık. Her yazdığı bu çizgilerin içinde kalmalı ve bu hassasiyetlere uyum sağlamalıdır. Sanatta sınırsız özgürlük olsa bile ,edep ,haya, sevda ,ve merhamete ihanet etmeden yazar artık…Sınırsızlığın içinde kendi kültürü için sınırlar koyan kaleme saygı duyulsun ister.Şair duygularıyla toplum hassasiyetlerine yazdıklarıyla kendisi saygı göstermiştir aslında.

 Yeni bir şiir kitabı geliyor …Adı   SEVDAMIZ  bu düşüncelerle yazılmış şiirlerle dolu..Sevda var, sevdalıların başını döndüren. Fark ettiren dizelerle fark etmediğimiz incelikleri dile getiren.

Dünyaya,vatana,sevdaya ve Allah’a kendi derdini anlatıp,yardım isteyen ,bu dertlerde olanlara yol gösterecek anlatımlar yapan bir eser.

  Şükür, kimseye benzemeyen kimsenin emrine girmeyen tek  yardımcı olarak yüce sanatkarı yanında dileyen bir eser.Yazana,okuyana,anlayana hayırlı olsun.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!