Sakarya Detay Haber

Çiftlik Bank soruşturmasında 75 bin yıl hapis

Çiftlik Bank soruşturmasında 75 bin yıl hapis
Bu haber 26 Mart 2019 - 9:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çiftlik Bank’a yönelik Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 48 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Firari olan örgütün bir numaralı şüphelisi Mehmet Aydın’ın da aralarında olduğu 18 şüphelinin 4 suçtan 75 bin 260’ar yıl hapsi istendi. Savcılık, örgüt üyeleri ve örgüte yardım eden 30 şüpheli hakkında ise ayrı ayrı 13 yıla kadar hapis cezası talep etti.
Binlerce kişinin mağduriyet yaşadığı Çiftlik Bank’a yönelik Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. 3 bin 762 kişinin müşteki olarak yer aldığı 500 sayfalık iddianamede, 18’i örgüt yöneticisi olmak üzere 48 kişi şüpheli olarak yer aldı.

BANKA HESAPLARINDAKİ PARALARA EL KONULDU

Soruşturma kapsamında, sistem bünyesinde faaliyet gösteren tüm şirketlere kayyum atandığının belirtildiği iddianamede, örgütün para alışverişini sağlamak üzere kullandığı tüm banka hesaplarında yer alan paralara el konulduğu, örgüte ait olup ele geçirilen tüm dijital materyallerin bilirkişi marifetiyle incelendiği ve gerekli kurumlardan raporlar temin edildiği belirtildi.

KKTC İLE ADLİ YARDIMLAŞMA TALEBİ

Örgütün şirket kurarak faaliyet gösterdiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adli makamlarından adli yardımlaşma talebinde bulunulduğunun belirtildiği iddianamede, soruşturma kapsamında burada kurulu şirketin ve şüphelilerin mal varlıklarına el konulması, ev, iş yeri ve araçlarında, bilgisayarlarında arama ve el koyma işlemi yapılması yönünde talepte bulunulduğu anlatıldı.

4 ŞÜPHELİ HAKKINDA ULUSLARARASI İADE TALEBİ

Toplam 7 şüphelinin firari olduğunun anlatıldığı iddianamede, firari şüpheliler Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya ve Cengiz Samur’un, Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD adli makamlarından iadesinin istendiği belirtildi.


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!