Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

ANLADIM Kİ!

ANLADIM  Kİ!
Bu haber 11 Mart 2019 - 12:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yaşamak lazım…Yaşadığımı öğrendim ilk önce. Doğum öncesini ve sonrası birkaç yılı bilmediğim için. Yaşamalıydım bir ağaç gibi özgür, göğe yalvaran dallarıyla ve bedenini süsleyen yapraklarıyla.. Güzel yaşamalıydım. Herkesin parmak ısırarak göstererek gösterdiği bir çocuk bir genç olarak.

  Anladım ki;

Bazı insanların zenginliği, bazı insanların fakirliğiymiş. Fakirlik gördüklerimiz asıl zenginliğimizmiş zaman, öğretti kaybettiklerimizi düşündükçe.

Konuşmak lazım…İlk öğrendiklerimdendi konuşmak. Konuşmak iyi bir iletişim yoluydu. Konuştukça tanıdıklarım çoğalıyordu. Hele güzel konuştukça dostlarım artıyordu ya. Ne güzel.

 Anladım ki;

Konuşmak marifet değilmiş, marifet güzel konuşmakta…Herkes her türlü küfürlü konuşmalar yapıyordu. Güzel konuşan o kadar azdı ki ,bunun bir kalite ve yetenek olduğunu öğretti okuduğum kitaplar.

Okumak lazım.İnsanları esir eden eserler yerine daha özgür bırakan eserler okumalı…Kitap sırdaşlığıyla bütün arkadaşlardan daha samimi ve kuşatıcı duruyordu.

Anladım ki.

Arkadaş seçeceksen kitap gibi insanlardan seçmeli, yada kitabı arkadaş edinmeli yalnızlık çektiğin her saatte…

Yazmak lazım…Helali ve hilali sevdirecek yazılar yazmalı. Ne güzeldir helali doya doya sevmek. Ne güzeldir hilali sevmek ve hilalin yükselişini isteyen yazılar yazmak.

Anladım ki.

 Yazmak yetmez .Yazdıklarını yaşamak gerek.Hilalin yükselişini idaal edip helali doya doya sevmekmiş güzel olan.

Düşünmek lazım.   Dünyalık hiçbir şeyi dert etmeden düşünmek lazım.Sevgiliyidüşünmek,en sevgiliyi düşünmek,sevgililer sevgilisini düşünmek.Düşündükçe sevdası artan şeyleri düşünmek.

Anladım ki;

Düşündükçe dünyadan uzaklaşılıyormuş.Düşündükçe daha manalı daha güzel oluyormuş dünya.

Susmak Lazım…Dünyanın içini kirleten bütün seslere karşı susmak lazım.Karşılık verdiğinizde hep kirlenen sohbetlere karşı susmak lazım

Anladım ki,

Susmak ,dilsiz sessiz konuşmakmış ses gürültüsüne ilim kirliliğine karşı.

Gülmek lazım…Dünyadaki güçlü görünenlere, size hor bakanlara, riyakâr iki yüzlülere, oynayanlara ,oynatanlara gülmek lazım.Aptal görünüp gülmek lazım.

Anladım ki,

Gülmek ,bütünzülümlere ,ağlamanızı bekleyen zelil yüzlere dik durmanın en anlamlı yoluymuş. Gülün sizi küçümseyenlere,Gülün sizinle dalga geçenlere,gülünhaklarınınızı gasp edenlere.Kimse bilmesin sizin de onlarla dalga geçtiğinizi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!