Sakarya Detay Haber
Fuat Özgen

İSTİŞARE İLE YOL ALMAK

İSTİŞARE İLE YOL ALMAK
Bu haber 20 Şubat 2019 - 14:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İstişare! Lügat anlamı, herhangi bir konuda başkalarının fikrine müracaat etmek, onlara danışmak olarak ifade edilir. Diğer bir ifade ile İstişare; bir iş üzerine tecrübeli ve emin kimselerle her yönden konuşmak, meşveret etmek, onlara danışmaktır.

İstişare, dinimizde de çok önemli bir yer tutmaktadır. Rahmet-i Rahman (c.c) ; “Yapacağın işi önce meşveret et!” (Al-i İmran 159), “İyi kimseler övülürken de (İstişare ederek iş yaparlar.)” (Şura 38) şeklinde buyurmuştur. Yine Kainatın Efendisi Hz. Muhammed (SAV); “İstişare pişmanlığa karşı kaledir.” (İ.Maverdi), “İnsanı pişman eden, kendi görüşündeki ısrardır.” (İ.Maverdi), “Kendi görüşünüze göre hareket etmeyin!” (Taberani), “Tedbirli kimse, işinin ehli olana danışıp, ona göre hareket eder!” (Ebu Davud) şeklinde bu ve benzeri tavsiyelerle biz Ümmetini yönlendirmiş, hatalardan beri olmamız için bizlere çok aydınlatıcı bir yol çizmiştir.

Ülkemizin ve Mazlum Coğrafyanın Lideri,Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN da her daim istişareyi öncelemiş, bu hususu ne kadar önemsediğini de teşkilatlarının toplantılarını dahi “İstişare ve Değerlendirme” adıyla tanımlayarak göstermiştir. Birçok kurum ve kuruluşla istişareyi şiar edinen Sayın Cumhurbaşkanımız, bu istişare halkasında 1 milyon üyesi ile MEMUR-SEN’i, eğitim özelinde de 430 bin üyesi ile EĞİTİM-BİR-SEN’i merkezi unsurlardan biri kılmışlardır. Zat-ı Devletleri ülkenin bekası için izlediği bu yolda, takdirleri ile de konfederasyonumuzu ve sendikamızı onurlandırmışlardır. Örneğin; Mart-2017’de katıldığı MEMUR-SEN Türkiye Buluşması’nda Sayın Cumhurbaşkanımız, “…Akif İnan, günümüzün Yunus Emre’sidir…Her bir sendika şubesini fikri tartışmaların yapıldığı, güncel meselelerin konuşulduğu bir kültür evi, bir ilim yuvası olarak tasvir etmiştir…Memur-Sen ülkemizin en etkili, en güçlü sivil toplum örgütü olarak mili irade ve demokrasinin sancaktarlığını yapıyor. Dünyanın çok farklı ülkelerine yardım götüren, medeniyet değerlerimizin taşıyıcısı bir Memur-Sen var bugün. Türkiye’nin daha büyük, müreffeh, güçlü bir ülke olması için gecesini gündüzüne katarak çalışan Memur-Sen, 15 Temmuz’da olduğu gibi milli iradeye canı pahasına sahip çıkan, darbecilere meydanları dar eden büyük bir ailedir.” ifadeleri ile bu önemli ailenin her bir ferdine, kendilerine gösterdikleri teveccüh için teşekkür etmiş, böylece bu teveccühü daha da artırmışlar ve belki de daimi kılmışlardır. Satır aralarında da hem konfederasyonumuzla hem de sendikamızla istişare ederek bir yol yüründüğünün ipuçlarını vermişlerdir.

Bizler de, Eğitim-Bir-Sen Sakarya 1 Nolu Şubesi olarak hem yönetimsel bazda, hem de bürokrasi, sivil toplum ya da siyasetle ilişkilerimizde İstişare unsurunu merkeze alıyor, doğru yapılanları takdir ediyor, yanlışlar üzerine de iyi niyetli tavsiyelerde bulunarak özellikle Sakarya’nın eğitimine bir katma değer sunmaya çalışıyoruz. Tarafımıza yöneltilen iyi niyetli eleştirileri de yine bir dayanışma ve danışma harmanlamasıyla değerlendiriyor, düzeltilmesi gereken her şeyi düzeltiyor, güncellenmesi gereken şeyleri de güncelliyoruz.

Ancak; son dönemlerde özellikle bürokraside istişareden uzak kararlar alındığını üzülerek izliyoruz.

FETÖ denilen alçak örgüt, yıllarca vakıf, dernek, akademi, iş örgütleri  görünümündeki hücreleri ile devletin bir çok kurum ve kuruluşuna sızmış ve nihayetinde de 15 Temmuz gibi bir alçak işgal girişimine cüret etmişti. Fakat hamdolsun ki; Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve milletimizin eşsiz iradesi neticesinde başarılı olamadılar ve Hak galip geldi. Ancak şunu unutmamak gerekir ki;şer her zaman pusudadır. Bürokrasinin temsilcileri egoları sebebi ile; “İşime kimseyi karıştırmam!”, “Bırakınız yapsınlar!” gibi söylemlerle tüm iyi niyetli tavsiyelere kulak tıkarlar, kurucularının kirli sicilleri ayan beyan ortada kuruluşlarla iş tutarlarsa, ne “Bedelini ben öderim!” söylemi, ne de diğer başka ifadeler ortaya çıkacak olumsuz sonuçları telafi eder. Yaptıkları iş ya da eylemler kültür, sağlık, eğitim, siyaset ya da ne üzerine olursa olsun, hayır gibi görünse de aslında şerdir!

Türkiye’nin en etkili ve en güçlü sivil toplum örgütü olan bizler, tüm Türkiye’de olduğu gibi Sakarya’da da Önce Millet, Memleket düsturu ile hareket etmeye ve asla istişareden ödün vermeden yol yürümeye devam edeceğiz. Bürokrasiye de, dostlarımıza da tavsiyemiz;fikri kuvvetli, sıhhatli kimselerle istişare etsinler. Bir de son söz; “Danışana bilerek yalan söyleyen, ona hıyanet etmiş olur.” (İbniCerir)

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!