Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

BENİM BİR DERDİM VAR

BENİM BİR DERDİM VAR
Bu haber 06 Şubat 2019 - 12:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gözle görülmeyen, hekimlerin tespit edemediği, hiçbir sağlık aracına görünmeyen, kelimelerin yetersiz kaldığı, benim bir derdim var…En yosma güzellerin ilaç olamadığı, para ve gücün gönlümü avutamadığı benim bir derdim var.

Zamanenin  ‘’vizyon ‘’ dediği eskilerin dava yada ülkü dediği bir dert. Eczanelerde ilacı satılmayan sadece bazı kitaplarda rastladığımız ve çaresi anlatılmayan dert…Mili Eğitim …Diyeceksiniz ki, zaten adı bu değil mi? İsim vermekle olmuyor. Hele her bakan değişimiyle her şey sil baştan yapıldıktan sonra bu mümkün değildir. Üç bin yıllık tarihi  bilinen bir milletin üç binyıllık eğitim birikimi olmalı…Bunu göremiyorsak bile o tarih sürecinde diğer milletlere ilham olmuş kökü bizim olan ilimler milli eğitimde yer bulmalıdır…Sil baştan yenilediğiniz ve her zaman batının batmış pisikozundan aldığınız eğitim metotları  size dert olarak dönecektir.

Sizin davanızı bilmek isterim, mananızı öğrenmek için, Mananızı bilmek isterim davanızı öğrenmek için der Şemsi Tebriz’i. Bulsam bu hazreti derdimin manasını bana anlatabilir mi?

Nurettin TOPCU Maarif Davamız  eserinde tamda bu konu için şöyle diyor;‘’Hakikat aşkına sahip insanlar, cemiyetin içinde çoğalmadıkça, hakikat aşkı cemiyet içinde en yüksek ve muhterem yeri tutmadıkça ve hakikatin ihtirası cemaat içerisinde bir umumi cereyan, büyük bir hareket haline gelmedikçe, milli mektep gerçekten var olmayacaktır.’’

Şimdilerde dile gelen  eğitimde 2023 vizyonu amaç ve düşünce olarak ,bana çok yakın fikirler taşıyor keşke 2023 vizyonu yerine davamız yada ülkümüz diyebilseydik .Yabancılar bize ne der diye  yaptığımız her şey biraz yavan kalmakta. Birileri bize puan versin yada onun penceresinden nasıl görünüyorum bakışı ,sonuçta beklenmeyen yabancılıkları da eğitimimize sokmakta.

Keşke ufuk olarak kendi tarihimizden ilham alıp ,insanlığa adalet olmuş bir kavmin duyuş, tutum ve davranışlarıyla yeni ufuklar  oluşturabilsek daha güzel olurdu.

Ne güzel olur gerçekten milli olan bir milli eğitim. Benim bir derdim var…

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!