Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

YAR DEMEDİN

YAR DEMEDİN
Bu haber 28 Ocak 2019 - 20:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bugün sizi çok şaşırtacak bir türkünün hikayesini paylaşacağım.Hep ulaşılmayan sevdalarda ve kavuşmak istenen sevgililerin kulaklarını çınlatan bu türkü nün hikayesi şöyledir
Bu türkü asırlar öncesine Peygamber Efendimiz’in olduğu döneme rast gelir.Efendimizin amcası Hz Hamza cesurluğu ile meşhur bir arslan avcısıdır ,oda diğer sahabe hazretleri gibi Müslümanlıkla şereflenmiştir.
Efendimizin adeta gölgesidir, birileri zarar vermesin diye hep yanındadır.Bedir savaşında çok azılı bir düşmanı öldüren Hz.Hamza ‘nın da düşmanları çoğalmıştır.
Öldürülen düşmanın kız kardeşi bir katil kiralır ve Hz.Hamza’nın ciğerini ister
Zaman Uhud savaşının olduğu zamandır.Ve kahraman Hz Hamza döne döne elinde iki kılıçla savaşır.Boş bulunduğu bir an adı Vahşi diye anılan siyahi katil Hz. Hamzaya bir mızrak atar ve ciğerini söker.Peygamber Efendimiz çok üzülür ve ağlar.Gel zaman git zaman Efendimiz Vahşiye bir mektup yollar ve müslümanlığa davet eder .Vahşi Müslümanlığı kabul eder ve Vahşi Müslüman olur.
Efendimiz onu görünce acısını hatırlar ve derki ;
-Ya Vahşi sen bana fazla gözükmesen iyi olur.
Hz. Vahşi bu sözler üzerine Mekkeden ayrılır.Efendimizi uzaktan seyreder ve onun hep çağırmasını bekler ne yazık ki Efendimiz gel diyemeden vefat eder.
Aradan zaman geçer Müseyleme adında bir kafir peygamberim diye ortalarda saçmalar ve bu yalancı peygambere savaş açılır,Hz. Vahşi Hz. Hamza’nın kalbini sökmede kullandığı paslı mızrakla bu yalancı peygamberi öldürür ve derki şimdi huzuruna geleyim mi EY ALLAHIN RESULU?

işte bu türkü Efendimizle aynı dönemde yaşamış ama O’nu görmekten mahrum kalmış Hz Vahşinin türküsüdür.

Ey sevdiğim bir gün bana
Yar demedin yar demedin
Gece gündüz tenhalarda
Ağlayanım var demedin (yar)

Seni sevmek suç mu bana
Ağlıyorum yana yana
Bir merhem verip yarama
Sür demedin sür demedin (yar)

Bir gün bana gül demedin
Göz yaşını sil demedin
Bir ömür koştum peşinden
Gel demedin gel demedin (yar)

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!