Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

KAR YAĞDI

KAR YAĞDI
Bu haber 08 Ocak 2019 - 14:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şehrime kar yağıyor… Bütün hayatımızı yavaşlatan ve beyazlatan bir görüntüyle…Yol kenarlarında gidemeyen araçlar ..İşine gitmeye çalışan insanlar ve okuluna yetişmeye çalışan öğrenciler…’’Kar taneleri ne güzel anlatıyor birbirine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu. ‘’demiş Mevlana … Bir an bu söz dolaşıyor beynimin dehlizlerinde… Keşke insanlarda böyle yaşayabilseler.

Romantik bir tavırla; Kar gökyüzünün başımıza attığı bembeyaz konfetiler demek istiyorum… İstiyorum ama insanların kaydıklarını araçların devam edemediklerini görünce de, şekli değişiyor romantik cümlelerin; Lapa lapa yağan kar yaşamsal bir hediyedir insanoğluna diye düşünmeye başlıyorum… Güzeldir bembeyaz, kar beyaz her şeyden arınmış gibi diyerek yine güzel taraftan bakıyorum. İçimden kar yağmasının ve güzelliğe  sebep olduğu inancını kuvvetlendirmek için ;-Soğuk kalpler her zaman üşür kış yaz olması fark etmez.diye geçiriyorum kendimi teyit etmek için. İçimde uyanan naif duyguları canlı tutan beyazlık olarak görmeye başlıyorum.

Karın yağması ile en yaşlıların bile içindeki çocukluk ortaya çıkar…Bakıyorum ev kenarlarında bazı insanlar kar adam yapmaya başlamışlar bile. Küçük çocuklardaki sevinci uzaktan bile hissedebilirsiniz. Romantik tavrım devam ediyor’’Kar yağar ,kötülükler örtülür ve  beyaz sayfa açabiliriz hayatımızda. Sert rüzgarını ve fırtınayı düşününce de ;En delikanlı mevsimdir kış. Yüzüne yüzüne vurur yalnızlığımızı…

Okula ulaştığımda daha kesin ve daha kesici fikirler bozar romantik düşüncelerimi. Okula gelemeyen yüzlerce öğrenci…Bu köylerde doğal gaz yok… Bacası tüten ,tütmeyen ocaklar  görüyorum .Araç çıkamadığı için  öğrencilerim gelememiş. Barakalarda duran insanları düşününce biraz üşüdüm. Anne ve babası  içerde öğrencilerim aklıma geldi; biraz ağladım. Sokaklardaki köpekler, kedileri ve diğer hayvanlar aklıma gelince romantikliğin gereksizliğine inandım.

Kar yağdı…Beyazlığıyla…Fırtınasıyla ,Islaklığıyla, soğuğuyla .İhtiyaçlının ihtiyacını karşılayabildiği, fakirin , yoksulun mağdur olmadığı, kazasız, belasız bir gün olsun kar yağdığı gün. Beyazlığını ve güzelliğini hissedebileceğimiz güzel zamanlar diliyorum. Zorluklarda  verilen dirayet ve kuvvetle geçsin vakitleriniz. Hayatımıza sahiden kar yağdı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!