Sakarya Detay Haber

Sedat Peker, Hayatında İlk Kez Cemevi’ne Gitti

Sedat Peker, Hayatında İlk Kez Cemevi’ne Gitti
Bu haber 06 Aralık 2018 - 18:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milliyetçi muhafazakâr camianın önde gelen isimlerinden, Sakaryalı Sedat Peker, Beşiktaş Cemevi’ni ziyaret etti.

Beşiktaş Cemevi’nin Dedesi Okan Doğaner’in davetine icabet eden Sedat Peker sosyal medya hesaplarından ziyaretiyle ilgili bir de açıklama yaptı.

İşte Peker’in O Açıklaması

“Kıymetli dostlarım

Beşiktaş cemevimizin genç dedesi Okan Doğaner Bey’in saygın daveti üzerine cemevini ziyaret ettim orada bulunan canlarla, babalarla dost olduk ev sahiplikleriyle bizi mahcup ettiler.

Her zaman söylediğim üzere, Arap Kültürü’nün cahillikten dolayı toplumumuza din olarak öğretildiği yüzyıllardaki dönemde Türklüğe ait hemen hemen birçok geleneğimizin ve göreneğimizin bozulmadan alevi canlar tarafından bugünlere ulaştırılabildikleri gerçeği tartışmaya açık olmayacak kadar tarihi bir gerçekliktir.

Alevi, Arap, Kürt kardeşlerimizle birbirimizi çok iyi anlayamazsak da Ortadoğu’nun kaygan zemininde maalesef ki ülkemizi ayakta ve hayatta tutabilmemiz çok büyük zorluklara ve çok büyük acılara sebep olacaktır.

Biz halen cemevlerinin kirasını elektriğini devlet mi versin, cemevlerindeki görevli dedelerin maaşını devlet mi ödesin diye tartışmaya bir netice katamıyorsak, özellikle Avrupa da ciddi bir taban oluşturan neredeyse içinde Hz. Ali RA olmadığı bir Aleviliğin sinsi bir şekilde ülkemize ihraç edilmesine engel olamayız.

Eğer ki içimizde bazıları zaman geçtikçe biz onları sunilestirecegiz diye hesaplar yapıyorlarsa bu kişiler bence havanda su dövmekten öteye bir yol gidemeyecekleri gerçeğini göremiyorlardır.

Bir parça tarih şuuruna ermiş bütün herkes Anadolu Aleviliği olarak tanınan yani bugün cenazesine katıldığım abimin merasiminde yasadığımız gibi “önce Camii, sonra cemevi” diyen alevi canların haklarını fazlalıkla ve öncelikle iade etmeliyiz.”

Bir Umuttur Yaşamak

“Reis Sedat Peker”

neoldu.com

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!