Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

 KİMSE ÖLMEZ SEVDADAN

 KİMSE ÖLMEZ SEVDADAN
Bu haber 27 Kasım 2018 - 15:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sevda bize verilen imtihanlardan biri. Sevmek ,kalbimizdeki pınarın gözünden süzülen müthiş bir duygu. Gerek kul sevdası ,gerekse ilahi sevda insanı meczup edecek kadar etkileyebilir. Allah sevdasından dünyalık bütün işleri bırakan çok insanla karşılaşmışıdır. Fakat ne kadar seversek sevelim akıl sağlığımızı korumak zorundayız. Çünkü iyi bir sevdalı olmanın yolu, akıllı sevmekten geçer.

Aklım duracak, kalbim çıkacak sandım,

Ben ölmediysem kimse ölmez sevdadan,

Diri diri gömülüp tekrar canlandım

Ben ölmediysem kimse ölmez sevdadan,

Peki akıl sağlığımızı koruyacağız diye başkasının delilik gördüklerini yapmayacak mıyız? Buna da kesin olarak yapılmamalı diyemiyorum. Sevmek farklı tavırları yapmak demektir. Gerek kul sevdasında gerekse ilahi sevdada.

Bıçaklar yedim sebebi sevda olan,

Öfkeler gördüm hasetlerle kavrulan,

Kavgalar vardı sevinçlerle bir olan,

Ben ölmediysem kimse ölmez sevdadan,

Sınırlarımız ne olmalı? Nasıl sevmeliyiz? Sevdiğimizi nasıl göstermeliyiz? Kendimizi sevgi sarmalından nasıl korumalıyız? Aklı selimle yapılmayan ve duyguyla ateşlenen her birikim bize kontrolsüz hareketler yaptırır ki imtihan için çalışan gönülde, sevdası için çalışan gönülde  geri dönülmez hatalara düşerler.

Bir olur dostların düşmanların seçilmez,

İkramı demir olur suyu içilmez.

Öfkesi sel olur köprüsüz geçilmez.

Ben ölmediysem kimse ölmez sevdadan

İnsanın en zayıf kaldığı duygudur sevmek…Bunu karşındaki sevdalı hissedince de en kullanılabilir bir duygu noktasına gelir ki sağlıklı iletişim ortadan kalkar. Hiç bir sevgi insanın kendisinden önemli değildir. Bunu anlamak insana zaman ve itibar kaybettirebilir.İlahi sevdada ise insana yardımı, işini iyi yapmayı ,mahlukatı korumayı unuttursa zarara uğrayan bir duygudur.

Kan çanağına döner hasretten gözlerin,

Hedefini şaşırır  düz yolda dizlerin,

Çıkacak yol arar beyninde  dehlizlerin

Ben ölmediysem kimse ölmez sevdadan,

 

Gönlümüzün en müthiş ve güzel duygusudur sevmek. Onu kontrol edebildiğimiz sürece bize mutluluk verir. Onu kontrol edemediğimiz zamanda ise kıyıya bağlı olmayan bir sandalın azgın dalgalarla karşı karşıya kalması gibidir .Allah hiçbir gönlü sevgisiz sevdasız bırakmasın

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!