Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

SURİYELİ’LER VE VATANDAŞLIK

SURİYELİ’LER VE VATANDAŞLIK
Bu haber 20 Kasım 2018 - 12:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cuma günü,  18 Kasım 37.Uluslararası kitap fuarında imza günüm olduğu için İstanbul’a gittim. Bir gece  kardeşten öte sevdiğim  Mehmet Öztürk’te kalacaktım, bir gece de evladım gibi sevdiğim Veli Aydın da.

Bol sohbetli bir geceden sonra ,gündüz Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya camini gezme imkanı buldum. Akşam  namazı sonrası Sütlüce de bulunan Veli AYDIN’ın evine gittik.Her zaman ki misafirperverliğindeki Veli aydın ve büyük gelinim olarak tanımladığım hanımının izzet ve ikramları görülmeye değerdi. Veli AYDIN otuz yıl önce öğretmenlik yaptığım köyde öğrencimdi. Bitmeyen ve bitmeyecek bir sevgiyle oluşan dostluk böyle devam etmekte.

Veli Aydın’ ın  kızı ile bizimle beraber İstanbul’a gelen torunum  Nilüfer  çok samimi iki arkadaş. Markete  çıkıyoruz diye izin alıp evden çok uzak olmayan markete gittiler. Daha beş on dakika geçmemişti  ki Torunum telefon açtı ,korkuyla ağlıyordu.

Veli önden biz arkadan koştuk. Suriyeli olduğunu sonradan öğrendiğimiz bir genç  Veli’nin kızının elinden telefonu kapmış ve kaçmıştı. Hemen sonra bir başkası da  gelip ben onu yakalarım demişti.

Şimdiye kadar Suriyeliler gitsin diyenlere önce ben  karşı dururken bu olay bu konu hakkında  farklı düşünmemi sağladı.

Polise şikayetten sonra aldığımız cevap daha da vahimdi.

-Siz bir bardak su için

Kameradan iki kişi görülüyordu. Ve ikisi de hapcılık yapan iki Suriyeliydi.

Hele polisin çaresiz konuşmaları çok iticiydi.

‘’Ne demekti bir şey yapamayız.’’

Evet mültecileri koruyacak ve ülkemizde misafir edeceğiz ama vatandaşlık bilgisi ve görgüsü olmayan bu insanlara nasıl tedbirler alacağız?

Daha önce nezih bir yerde yemek yiyoruz bir kaç Suriyeli genç geldi. Yüksek sesle ve ilginç şakalarıyla bütün müşterileri rahatsız ettiler .Vahimi ise rahatsız ettiklerini düşünmemeleri ve hareketlerine devam etmeleri. Sabrımı zorlayarak yine sustum.

Mültecilerin, masum ve suçsuz olanları başım üstüne ama suca bulaşmış vatandaşlık görgü ve bilgisi olmayan ne verirsen ver dilenmekten ,gaspten  hırsızlıktan vaz geçmeyenlerine ,adalet kılıcı gösterilmelidir.

Mültecilerin masum olanına hiçbir diyeceğimiz yok. Ama  vatandaşlık bilgisi ve görgüsü olmayan, dilenen, gaspeden, hapcılık yapan, fuhuş yapan,hırsızlık yapanlara gereken cezalar verilmezse, millet kendi eliyle ceza verir ki bu çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Mülteciler herşeyi yapacak kadar özgür olmamalıdır. Yetkili ve sorumlu olanlar bu konuya vurdumduymaz bakmamalı,çıkacak daha kötü olayların sebebi konumunda kalabilirler. Benden söylemesi.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!