Sakarya Detay Haber
Hüseyin Yeltin

YILMAZ BİR TÜRKÇE MÜCADELESİ

YILMAZ BİR TÜRKÇE MÜCADELESİ
Bu haber 10 Kasım 2018 - 18:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın “Ezan Türkçe okunsun”açıklaması gündeme bomba gibi düştü.

 

Anlamak istediğini, dilinin her alanda rahatlıkla kullanılması gerektiği savunmasını yaptı aynı zamanda…

 

Kendince haklı olabilir, eleştirmek doğru olmaz.

 

Peki ama durup da birden bu istek neden canlandı?

 

Daha öncesinde, 1950 yılında Demokrat Parti’nin önünü açan siyasi hamlelerden biri değil miydi Türkçe ezan konusu?

 

Yılmaz’ın bu açıklaması kime hizmet etti? Acaba ondan dolayı mı disiplin kuruluna sevk edildi?

 

CHP’nin, halkın isteklerini hiçe sayan bir tutumu olduğu için mi vekilini disiplin kuruluna sevk etti?

 

Ya da Öztürk Yılmaz’ın Kılıçdaroğlu’na rakip olduğunu iddia etmesi mi konununarkasında yatıyor?Bilinmez…

 

Bilinen bir gerçek var ki, o da CHP’de çatlak sesler büyüyor. Bugün Türkçe ezan açıklaması, yarın olağanüstü kongre, sonrasında da yerel seçim sonuçları… Çatlak büyüdükçe büyüyecek gibi duruyor.

 

Halbuki bundan seneler öncesinde Ak Parti Milletvekili Efkan Ala’nın Peygamber Efendimiz hakkındaki “gururlandı, gurura kapıldı, Allah da onu ikaz etti” gibi yakışıksız bir açıklaması olmuştu. Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa, kendisi disiplin kuruluna dahi sevk edilmemiş, bu sözlerinin de üzeri örtülmüştü.

 

İktidar partisi olan Ak Parti’nin bu yaklaşımı, CHP’ye örnek olabilir miydi? Neden bu kadar ses artırılarak konunun üzerine gidildi? Öztürk Yılmaz’ın Kılıçdaroğlu hakkında iddiası doğru muydu? Bu cevapları elbette muhatapları bilecek!

 

Bana kalırsa Öztürk Yılmaz’ın Kılıçdaroğlu hakkındaki iddiaları yersiz. CHP, Kılıçdaroğlu ile bir revizyon süreci yaşıyor. Geldiği günden bu yana halktan uzaklaşan CHP’yi halkla bütünleştirme mücadelesi vermekte.

 

Tüm bunlar göz önüne alınacak olunursa; tam da yerel seçim öncesi Türk halkının en hassas damarı olan İslam’ın tartışılır hal alması ve ezanın Türkçe okunmasının gündeme getirilmesi kabul edilebilir şeyler değildi.

 

Ayrıca sayın Yılmaz’ın ezanın Türkçe okunmasını ve daha iyi anlamak istemesini anlayabiliyorum. Fakat günümüz dünyasında teknolojinin ne kadar ilerlediğini ve insanların dilediği takdirde bilginin kaynağına sadece saniyeler içerisinde ulaşabildiğini göz önünde bulundurursak, ezanın Türkçe manasını bulmak, anlamak hatta ve hatta ezberlemek zor olmasa gerek…

 

Türk halkının en hassas damarı olan dine uzatılan dili, yapılan eylemi nasıl cezalandırdığını görmek için 1950 genel seçimlerine bakmak yeterli olacaktır.

 

Sayın Yılmaz’ın ezanın Türkçe olmasından ziyade, gündelik hayatta kullanılan kelimelere, yabancı yazılan tabelalara ve Türkçe olduğu sanılan devşirme kelimelere karşı mücadele vermesini beklerdim.

 

Tabi, bu bir tercih meselesidir, bir şey diyemem!

 

Bugün 10 Kasım olması münasebetiyle; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Uluönder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum. Ruhu şad olsun!

 

Kalın sağlıcakla,

Saygılarımla…

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!