Sakarya Detay Haber

Sofuoğlu: “CHP bulduğu ilk fırsatta ne yapacağını gösteriyor”

Sofuoğlu: “CHP bulduğu ilk fırsatta ne yapacağını gösteriyor”
Bu haber 07 Kasım 2018 - 20:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP’li Öztürk Yılmaz’ın Türkçe ezan açıklamalarını değerlendiren Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi, Tarihçi-Yazar Ebubekir Sofuoğlu, CHP’nin ezanı İslam’ın özünden uzaklaştırmak ve insanları camiden soğutmayı amaçladığını söyledi.

CHP’nin 80 yıl önceki ‘Türkçe Ezan’ garabeti yeniden hortladı. CHP milletvekili Öztürk Yılmaz, Habertürk ekranlarında ‘Andımız’ tartışılırken olaya skandal bir boyut kazandırıp ezanın Arapça okutulmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Yılmaz, “Ezan Türkçe okunsun ben anlayayım. Kur’an okunsun. Benim dilim her tarafta konuşulsun” ifadelerini kullandı. 80 yıl önce halkın büyük tepki gösterdiği uygulamanın tekrar hayata geçirilmek istenmesi aradan geçen uzun yıllara rağmen CHP’nin zihniyetinde bir değişim olmadığı yorumlarını beraberinde getirdi.

CHP’li Öztürk Yılmaz’ın ezanla ilgili açıklamalarını Tarihçi-Yazar Ebubekir Sofuoğlu THM Haber’e değerlendirdi. CHP’li vekilin sözlerinde iyi niyet aramanın mümkün olmadığını vurgulayan Sofuoğlu, insanları İslam’ın özünden uzaklaştırmayı ve camiden soğutmayı amaçladıklarını ifade etti. Sofuoğlu şunları söyledi:

“Dini kurallar millileştirilemez”

“Dini ilkeler, dini kurallar evrenseldir, millileştirilemez. Dini kuralları millileştirmeye kalkarsanız 5 bin değişik ezan, 5 bin farklı Kur’an-ı Kerim ortaya çıkar. Allah ismini Cenabı hakkın kendi bildirdiği ismi dışında başka dillere çevirmeye kalkarsak Allah korusun komik şeyler ortaya çıkabilir ve Allah ismine gülebilirler. Mesela Romence’de ‘Çalap’ deli demek ama bizim dilimizde Çalap Allah adı yerine de kullanılır. Yunus Emre’nin dizelerinde geçer bu şekilde. Arnavutça’da Allah ‘Zot’ demek. Bizde çok güzel bir kelime olarak bilinmez. Rusça’da Allah ‘Bog’ demek. Allah korusun yanlış bir telaffuzda çok kötü bir kelime kullanmış olursunuz.

“Dinlerin evrenselliklerine zarar gelir”

Özel isimler değiştirilemeyeceği için Türkçe ezan asla okunamaz. İkincisi, dinler evrenseldir. Evrenselliklerine zarar gelir. Tanrılar dünyasına döner. Bugün siz ezanı Türkçeleştirirsiniz, yarın başkaları ‘Bu bize uymaz’ diyerek Kuran’ı Kerim’deki başka hükümleri yerelleştirmeye kalkar. Türkiye’de ‘Suudi Arabistan’a niye gidiyoruz ki? Haccımızı burada da yaparız’ diyenler çıkmadı mı? Yani kişiye göre değerlendirmeler başladığı zaman o savrulmanın sonu gelmez. Ortada din de kalmaz.

“Türkçe ezan okunurken ‘Haydi kurtuluşa’ diyemediler”

Ezanın Türkçe okunması iyi niyetten yoksun bir değerlendirmedir. ‘Biz anlamıyoruz’ diyor. Yani ezan hepi topu 15-20 kelimedir. Namaza gitmeyenler bile ezanı duya duya ezberlemiştir. Ne manaya geldiğini de pek ala bilirler. Burada başka bir nokta daha var. Haydi diyelim razı olduk. Bakın zamanında ezanda tekrarlanan bütün o ifadeler Türkçeleştirildi. ‘Tanrı uludur, tanrı uludur. Haydi namaza’ şeklinde. Ama Hayye ale’l-felâh Türkçeleştirilmedi. ‘Haydi felaha’ denildi. İşte burada sinsilik, ve iyi niyetin olmadığı ortaya çıkıyor. Çünkü haydi felaha ‘Haydi kurtuluşa’ demek. Haydi kurtuluşa diyemediler. Haydi kurtuluşa diyerek camiye çağıramadılar.

“İnsanları İslam’dan uzaklaştırmak amaçlanıyor”

Buradaki amaç; ezanı, İslam’ı özünden uzaklaştırmak ve camiden soğutmaktır. Yani ezanınız bile aslına uygun okunmuyorken camiye gidesiniz gelmez. Burada asla iyi niyet yoktur. Peki, yabancı dilde söylenen şarkılara ne diyeceğiz? Onları Türkçeleştirmeye çalışıyor musunuz? Bütün Türkiye’de söylenen yabancı dildeki ifadelerin hepsini Türkçeleştirebiliyor musunuz? Yeri gelince ekonomi kelimesini kullanmıyor musunuz, İngilizce? Antrenman demiyor musunuz, İngilizce? Kültür demiyor musunuz, İngilizce? Burada asla samimiyet yok. İslam’dan, İslam kültüründen insanları uzaklaştırmak amaçlanıyor ve asla samimi değiller.

“CHP bulduğu ilk fırsatta ne yapacağını gösteriyor”

Türkçe ezanı millet kaldırmıştır. Bunlar zorla 18 sene okuttular. Allah’a şükür bir çırpıda millet kaldırıp attı. Buradan şunu da görmek gerekir ki, CHP hiç değişmedi. CHP ilk bulduğu fırsatta, ilk yapacağı şeylerin ne olduğunu gösteriyor. Dervişin fikri neyse zikri de odur derler ya. Bir çırpıda ağzından çıkan bunlar. Demek ki yalnız kaldığı zamanlarda, kendi işlerini konuştukları zamanlarda hep bu fikirlerle yatıp kalkıyorlar. Bir fırsat elimize geçse, şu ezanı Türkçeleştirsek diye adeta bu fırsatı kolluyorlar.”

thmhaber

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!