Sakarya Detay Haber

Abhazların mezarlığına büyük ayıp!

Abhazların mezarlığına büyük ayıp!
Bu haber 07 Kasım 2018 - 18:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çerkes ve Abhaz’lara ait mezarlık kimliği belirsiz kişilerce hasara uğratıldı

KOCAELİ’de yoğun bir nüfusa sahip olan Çerkes ve Abhaz’ların sürgün yıllarından kalan mezarlığı kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edildi. Kandıra’nın Karaağaç Mahallesi’nde bulunan mezarlıktaki mezar taşları yerlerinden oynatılıp tahrip edilirken, mezarlıkların ise kazılmaya çalışıldığı görüldü. Olayla ilgili incelemeler devam ederken mezarları tahrip eden kişi veya kişilerin hazine avcıları olabileceği tahmin ediliyor.  Sürgün edilen Abhaz, Çerkez, Adıge ve Oset vatandaşlarından bir kısmı Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kefken ve Babalı sahillerinden karaya sağ olarak çıkabilmiş, bir süre buralarda yaşadıktan sonra sıtma hastalığı sebebiyle sahil kesiminden biraz daha iç bölgede yer alan Karaağaç’a yerleşerek 70 – 75 yıl kadar da burada burada yaşamışlardı.

KARAAĞAÇ’TA İKİ MEZARLIK VAR

1929 Dünya Ekonomik Bunalımının olumsuz etkisiyle Giresun eşrafından göç edip Sakarya’nın Karasu ilçesine yerleşen ve makta (ormancılık) işi yapan vatandaşların Karasu’ya 27 km uzaklıkta yer alan Karaağaç’a 1936 yılı başlarında gelip yerleşmeye başlamaları üzerine sayıca azınlıkta kalmaya başlayan Çerkezler, 1940’tan itibaren Sakarya, Bolu, Düzce, Eskişehir ve Ankara illerine doğru göç etmeye başlamışlardı. Çerkezler bugün, yerleştikleri iller başta olmak üzere ülke genelinde yaşamlarını sürdürmektedir. Sürgün edilen Çerkezlerin, Karaağaç’ta yer alan iki mezarlıkta (Yolculu Mezarlığı ve Merkez Mezarlığı) yüzlerce kabri bulunuyor. Her yıl 21 Mayıs günü Kafkas dernekleri tarafından Karaağaç, Kefken ve Babalı’da düzenlenen büyük sürgünü anma törenlerine ülke genelinden on binlerce Abhaz, Çerkez, Adıge ve Oset soydaşı katılıyor.

MEZARLAR KAZILMAYA ÇALIŞILMIŞ

Karaağaç Merkez Mezarlığında yer alan o kabirlerden birisi, geçtiğimiz günlerde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce tahrip edildi. Köşe duvarları kırılan mezarın kazıldığı görülüyor. Mezarı kim ya da kimlerin niçin tahrip ettiği merak edilirken tahminler define avcılarını gösteriyor. Kandıra’nın Karaağaç Mahallesi Kafkas – Rus savaşları sonucunda yaklaşık 1 milyon 500 bin Kafkasya halkı, 21 Mayıs 1864’te yurtlarından sürgün edildi. Ruslar tarafından gemilere doldurulup Karadeniz’in azgın sularına bırakılan Abhaz, Çerkez, Adıge ve Oset halkı, bu süreçte zorlu bir yaşam mücadelesi verdi. Sürgüne tabi tutulan nüfusun dörtte birinin kamp yaşamı, yolculuk, açlık, salgın hastalıklar sebebiyle ve yeni yerleşim yerlerine alışma sürecinde hayatlarını kaybettiği tahmin ediliyor.

Kocaeli Koz

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!