Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

HEKİMOĞLU

HEKİMOĞLU
Bu haber 11 Eylül 2018 - 17:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Benim kalemimden bir türkü hikayesi paylaşmak istiyorum.

Hekimoğlu türküsü. Yörede dinlediğim hikayesi beni hayli etkiledi.Detaylı araştırdığımda toplumsal bir anlayışa karşı çıkan yiğit bir gönül adamını ve bir sevda destanını  öğrenmiş oldum.Ordu yöresinin bu türküsünü hikayesinden sonra daha da severek dinlediğim bir türkü oldu.

Hekimoğlu,  küçük yaşta kaybettiği babasının hekimlik bilgeliği ve saygınlığıyla büyümüş aydınlık yüzlü ,irfan sahibi bir delikanlıdır.Ata binişi başka,yolda yürüyüşü başkadır.Onun bu delikanlılığı genç kızların gözlerinden kaçmaz.Köyün güzel kızları bu delikanlıyla konuşabilmek için fırsat aramaktadır.

Ayşa ,güzelliği dillere düşmüş  nadide bir çiçek olarak Hekimoğlu’na  gönlünü kaptırmıştır.Hatta kendini isteyen yörenin en zengin Gürcü beyine rağmen.Gürcü Beyi Ayşa yı istediği  anne babasına haber  ve değerli hediyeler göndererek iletmiştir.Ayşa hariç herkes olumlu bakmaktadır Gürcü Beyinin isteğine.

Ayşa’nın gönlünde ise Hekimoğlu vardır.Delikanlı  kendini  seven bu köy  güzelinin farkına varınca oda ona tutulmuştur.İki sevdalı her haliyle konuşulur olmuştu.Yaylada , obada ,köyde bu iki sevdalının sevdası konuşulur olmuştu.Ne güzel yakışıyorlardı.

Bunu duyan Gürcü Beyi ,Hekimoğluna meydan okur.Yiğitse tek başına Taş başı deniler yere gelmesini orada teke tek hesaplaşmayı teklif eder.

Yiğit  Hekimoğlu tek başına bahsedilen yere geldiğinde,Gürcü Beyi ve adamları pusuya yatmışlardır.Gürcü Beyi  sözünde durmamış,adamlarıyla gelip Hekim oğlunu öldürmek için ateş emrini vermiştir.İlk şaşkınlıktan sonra  pusuyu yarıp  sıyrılan Hekimoğlu.Yanına aldığı birkaç arkadaşıyla dağları kendine mesken eder.

Önce yarini alır yanına,dağlar böyle düğün görmemiştir.Sonra Gürcü Beyinin yaptıklarının hesabı sorulur.

Derler ki dağlarda Hekimoğlu varken hiçbir bey halka zulüm yapmaya yeltenememiştir.Halktan gelen bir istek olunca Hızır gibi yetişirmiş Hekimoğlu.

Dahası o yıllarda ermeni çetelerini çirit attığı yıllar.Derler ki bu ermeni çetelerini de yok etmiştir Hekimoğlu.Yine böyle bir çete savaşında vurulur.İşte o yüreğime işleyen türkünün sözleri.

HEKİMOĞLU

Hekimoğlu derler

Benim aslıma

Aynalı martin yaptırdım da narilim

Kendi neslime

 

Konaklar yaptırdım,

Mermer dirtekli

Hekimoğlu dediğin narilim

Aslan yürekli,

 

Konaklar yaptırdı

Döşedemedi,

Ünye Fatsa bir oldu da narilim

Baş edemedi

 

Ünye Fatsa arası

Ordu da kuruldu.

Hekimoğlu dediğin de narilim ,

O da vuruldu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!