Sakarya Detay Haber
Fatma Fidan

BESİNLERDEKİ RENKLERİN GİZLİ SIRLARI

BESİNLERDEKİ RENKLERİN GİZLİ SIRLARI
Bu haber 07 Eylül 2018 - 20:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tabiatta bulunan ahenkli renkler, insan yaşamına etkileri o kadar muhteşemdir ki;bazen sadece izlemek bile yeterlidir, fakat  çoğumuzun bilemediği,  bedenimizi koruyan gizli güçlerden 3 rengimizi ele alacağız, Kırmızı, Sarı ve Turuncu.

Beta Kroten;

Beta- karoten yağda çözünebilen bir çeşit karotenoiddir. Beta karoten maddesi, A vitamininin öncül maddesidir. ( provitamin) . Vücutta provitamin içeriği şeklinde karaciğerde depolanmaktadır ve ihtiyaç anında A vitaminine dönüştürülerek vücuda salgılanır.

Beta karotenin vücuda alındığında A vitaminine dönüşmesi sayesinde;  Kötü kolesterolün neden olduğu koroner damar hastalıklarının ve hasarlarının iyileşme sürecini hızlandırmakta rol oynar.

Karaciğer yağlanmasıyla bozulan sağlık koşullarını iyileştirme özelliği vardır. A vitamini kandaki beyaz hücre aktivitesini artırarak kanser tümörleriyle savaşmaya yardımcı olur.

Vücut, normal seviyeden fazla ultra-viole ışını emdiğinde beta karoten devreye giderek kanser riski oluşturan redikalleri yok etmektedir. Kalıcı bozukluk, güneşten korunma ve cilt güzelliğine katkı sağlar.

Beta karotenin hastalıklardan koruyucu etkisi olduğu araştırmalar sonucunda görülmüştür. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta antioksidan etki göstermektedir.

Uzun süreli düzenli ve alınması gereken miktarda beta karoten kullanımının yapılan deneyler doğrultusunda zihin sağlığını güçlendirdiği belirtilmiştir.

Karotenoidler vücutta üretilmedikleri için, besinlerle alınmaları gerekmektedir. Sarı, kırmızı ve turuncu renkli sebze ve ve meyveler karotenoidlerin en iyi kaynağıdır.

Kırmızı, Sarı ve Turuncu Besinler

Domates, karpuz, kırmızıbiber, tatlı patates, bal kabağı, kabak, kayısı ve papatya, mısır, sarı kabak, dolmalık biber, kabak, kavun, Havuç, greyfurt

Uzun ve sağlıklı yaşam bizlerin elinde, hayatımızı renklendirelim…

 

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!