Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

YANIK SİPAHİ

YANIK SİPAHİ
Bu haber 06 Eylül 2018 - 19:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yakında yeni bir romanımız çıkacak. Adı Yanık Sipahi…Tarih sevgimiz bize bir sayfadan içeri girmemizi söyleyince, önce yazdığımız Melike romanıyla araladığımız sayfadan içeri giriverdik.Hayallerimizi süsleyen kahramanlarla tanıştık.Kılıçlar gördük hiç dönmeyen ,atlar gördük rüzgarlarla yarışan.

Çadır ,çadır kurulan obalara uğradık.Sevda türküleri dinledik kırık sazlardan.Sevdasından yanan yürekleri duyduk sessizlikte.Kılıç yarasından daha derin onmaz yaralar tanıdık.Elleri derman güzellere ,güzellemeler dizdik.

Demirin değerini bildik ve demiri emrimize soktuk.Demir savrulan öfke oldu.Demir  anlaşmalara uymayana son söz oldu.

Sözü kıymetli kılan otağlar kurduk.Sözü belgesiz kalıcı tuttuk.Rüzgarlara yalanı, deryalara talanı attık.Hep hak batıla üstün geldi kültür  sohbetlerimizde.

Şehirler kimliğimize büründü ezanlarımızla.Batıl teslim oldu yiğitlik destanlarımızla.Adalet hep hürmetle karşıladı. Adalet asil bir kadın gibi sevdalandı ülkülerimize.

Yıldırım Beyazıtlı yıllar…İstanbul çoktan aşık bu durdurulmaz yiğide.Ne yiğitler görmüştü ama Yıldırım onun gönlünü fetheden ilk delikanlıydı.Anadolu surlarından adını duyardı mehtaplı gecelerde.Narasını duyardı dağlardan esen rüzgarlarda.

Yüzyıla sığan bir devletin bütün dünyaya kendini kabul ettirdiği müthiş bir zaman dilimi.Bir gün Anadolu’da,bir gün Niğboluda,bir gün Bursa da görülen bir kahramanın tebaasındaki hızlı hayat süreci.

Oba oba kuvvetlenip kenetleşen büyük sevdayı arayan inanmış binlerce yürek.Zulüm tanımlı her hareketi yok etmeye adanmış fikirler.Bu inanca bilenmiş bilekler.

Bir çadırda ne düşünüyorsa diğerinde de aynı düşüncenin,ülkünün,davanın olduğu binlerce çadır.

Bu uğurda yetiştirilen gençlik.Kılıç kullanan,kuran okuyan,ilmiyle yeni icatlar yapan  nitelikli insan.

Onun için kurulan camiler,mescitler,medreseler,mektepler.

Allah inancıyla yoğrulmuş,davası,ülküsü,sevdası,ve  kavgası olan bir nesil.Donanımı iman,irfan,ve hakkaniyet olan bir doğal kaynak.

Er olmanın yiğitliğini öğrenmek zorunluluğu getiren bir kültür.Destan yazmaya güdülenmiş gönüller.Yiğitçe sevip yiğitçe yaşamak erdemi içinde bir düsturlar anlayışı.

Bu yüzyılın yarısından fazla bir bölümüne şahitlik etmiş bir roman kahramanı Yanık Sipahi,Önce kara sevdalı gül yetiştirici bir çırak,sonra çocukluğundan ders çıkarmış yiğit bir genç,Sevdanın ve dürüstlüğün  kıymetini bilen ve yaşayan bir adam.

Tarihin bu sayfası da acılar var.Kavgalar var.Kan var.Ölüm Var.Zaferler var.Yenilişler var.

Biraz aralayınca bırakmayacağınız sevgiler yükleyen anlayışlara hayran kalıyorsunuz.Tek tek binlerin bir bütün olma çabalarına saygı duyuyorsunuz.

Romanın kahramanı ,sevgisiyle,bilek kuvvetiyle,irfanıyla geliyor.

Romanın  adı.Yanık Sipahi

O günlerden bu güne hoş geldin Yanık Sipahi

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!