Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

‘’O ŞİMDİ MAHKUM’’

‘’O ŞİMDİ MAHKUM’’
Bu haber 28 Ağustos 2018 - 12:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bu bayram,yıllar önce öğretmenlik yaptığım, Şanlı Urfa’nın ,Viranşehir ilçesine bağlı Tunçbilek köyünde geçirmeye karar verdim.Oradaki öğrenci ve velilerimle iletişimi hiç kesmemiştim.Yıllar  içinde  büyüyen hasretle beraber onlardan haber alıyor,beni soruyorlardı her fırsatta.Neredeyse her bayram hemen hepsi selam gönderiyor,hal hatır soruyorlardı.Öğrencide vefa deyince ilk onlar gelir aklıma.

Küçük bir köyde ,birleşmiş sınıfta eğitim dolu zamanlar.Sabah sekizde başlayıp akşam saatlerine kadar süren eğitim çalışmaları.Voleybol, futbol, bilgi yarışmaları, balık tutma, okul gezileri ve okullara ev sahipliği yapma gayretiyle dolu tam beş öğretim yılı.Benimle başlayıp bitiren bütün beşinci sınıf öğrencilerinin sınavla Bölge Yatılı  okuluna kayıtlarıyla biten bir süreç. Öğretmenliğimin masal yılları.

Eğitimde sonuca varan olmamış,ama hemen hemen hepsi ilçesinde,ilinde ve başka illerde belli bir kariyere ulaşmış hatırlı insanlar olmuşlar.İçlerinden ölenler olmuş,ama bir tanesini sorduğumda şu cevabı aldım.

-Ahmet’ i mi soruyorsun hocam.

-Evet

-O şimdi mahkum.deyip gülüşmeler başlıyordu.Gülüşmelerden Ahmet’in mahkum olmadığını anlamıştım .Merak etmeye de başlamıştım.Gerçekten Ahmet’e ne olmuştu.

Benim meraklı gözlerle baktığımı anlayan Veli anlatmaya başladı.

-Ahmet önce bir kız kaçırdı.Onunla mutlu bir yuva kurdu.İlçeden ev aldı ve oraya yerleşti.Tam yedi tane çocuğu oldu.Bu dönem onun en mutlu ve rahat zamanıydı.Sonra Ahmet yine bir kıza aşık oldu.Onu da kaçırdı.Kızın babasını ikna etmek için neyi var neyi yok satmak zorunda kaldı.İlçedeki evini de bu yolda sattı.Hala kızın babası ikna olmuş durumda değil.Üstüne üslük birinci hanımı ve çocukları köye dönmek zorunda kaldılar. Hani dün sabah Ahmet’in babası Mustafa beyi ziyarete gittiğimizde bize çay getiren o genç kız da Ahmet’in büyük kızı.

-Evet güzel bir genç kız olmuş.Babasıyla konuşmadığını söylemişti.

-Evet şu anda köye de gelemiyor

-Peki şimdi nerde öğrendin mi?

-Evet öğrendim herkes düştüğü durumdan dolayı ona o şimdi mahkum diyorlar.Oysa o yeni eşiyle benim asıl memleketim olan Ordu ilinde fındık toplamaya gitmişti.Halbuki bu coğrafyada ikici evliliklere normal bakılırken,Ahmet’in evliliğine ise ibretlik bir olay gibi görülüyordu.Bu bile değişimi anlatıyordu.

Kızını babasına küslüğünü zeytin gibi siyah gözlerinden hissetmiştim.Hakikaten Ahmet bu güzel gözlerin arkasında mahkumdu.Ahmet belki yeni yeni heyecanlarda olduğu için bunu hissedemiyordu ama o gerçekten mahkumdu.

Yeni bir sevdası vardı,

Yeni heyecanları ardı,

Yeni bir yuvası vardı.

Sonsuz özgürlüğü vardı .

Ama birinci hanımının sözlerinde,

Pırıl pırıl bakan çocuklarının gözlerinde,

Köylüsünün hatırında,

‘’O şimdi mahkumdu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!