Sakarya Detay Haber

Tarım ve hayvancılık politikalarını eleştirdi

Tarım ve hayvancılık politikalarını eleştirdi
Bu haber 13 Ağustos 2018 - 12:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Demokrat Parti (DP) İl Başkanı İsmail Ergül, hükümetin uyguladığı tarım ve hayvancılık politikalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Ergül açıklamasında bir zamanlar Sakarya adıyla anılan bazı tarım ürünlerini de hatırlatarak, Türk çiftçisinin zor durumlarına dikkat çekti.

Ergül’ün açıklaması şu şekilde: “Tarım ve Hayvancılık hızla gerilemeye devam ediyor. Çok değil bundan 20 yıl önce Dünya’nın kendi kendine yeterli 7 tarım ülkesinden birisi olan Türkiye bugün tüm tarım ürünlerini, hatta saman bile ithal eder hale geldi.

Türkiye, bir zamanlar fazlasıyla ürettiği ve ihraç ettiği birçok tarımsal ürünü artık yurt dışından alıyor. İthalat pirinçle başladı, nerdeyse tüm tarım ürünlerine yayıldı.

Bugün birçoğu temel bitkisel ve hayvansal ürünleri dışarıdan satın alıyoruz. Tarımda dışa bağımlılık her geçen gün artıyor.

Sakarya Ovasında yetişmekte olup ülkemizin tüketimine yetmekte olan Ayçiçeği, Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Salatalık, Kabak, Patates, Kuru Soğan ve Şeker Pancarı gibi ürünlerimiz, yerel yöneticilerimizin tarafından verimli topraklarımızı gelecek nesiller düşünülmeden imara açılması neticesinde bu ürünlerimizi yurt dışından ithal eder durumuna düştük. Hükümet son 10 yılda uyguladığı ithalata dayalı Hayvancılık politikasının geldiği son nokta ise, ülke genelinde marketlerde ithal et satmaktadır.

Bu hayvancılık politikasının iflası demektir.

Türk çiftçisi ise, üretimden koparılarak göçe ve iflasa sürükleniyor. Döviz kurların yükselmesiyle birlikte gübre, mazot, tohum gibi girdi fiyatların artması ile çiftçi önümüzdeki yıl tarım alanlarına ekim ekemeyecek duruma gelmiştir. Bölgemizde yetişen mısır ve fındık fiyatları konusunda hükümetin bir çalışma yapıp açıklanacak olan fiyatların çiftçimizin yüzünü güldürecek şekilde yansımasını arzu ediyoruz. Mısır’ın 30 rutubet kilo gram fiyatının 90 krş. ve üzeri olması, Fındığın kilo gram fiyatının da 15 TL üzerinde olması gerekmektedir. Eğer bu fiyatların altında bir rakam açıklanırsa çiftçimiz tarlalarına ekemeyerek iş arar duruma geleceklerdir. Ramazan bayramı öncesi desteklemeleri çiftçilerimizin bir kısmı aldı, birçoğu seçim geçtiği halde tarımsal desteklemelerini alamadılar. Sonuç olarak Ülkemiz ve ilimiz Tarım ve Hayvancılık hızla gerilemeye devam ediyor. Bizler iktidara geldiğimizde çiftçimizin emrinde olacağız Artık çiftçinin yeni ürünleri ve modern tarımını öğrenmesini sağlayacağız.”” Dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!