Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

DOĞU İLLERİMİZ ve PKK

DOĞU İLLERİMİZ ve PKK
Bu haber 08 Ağustos 2018 - 13:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ben 1973 yılında Eğitim Enstütüleri sınavına girdim ve Diyarbakır Eğitim Enstütüsü Matematik Bölümüne kayıt yaptırdım…
Diyarbakır ilimizi ilk kez gördüm…Çok beğendim….
Sıcak…Sıcakkkk…Sımsıcak İnsanları vardı….Dicle Palas Otelinde kaldım….Edindiğim arkadaşlarla Diyarbakır peyniri, yöresel pide…Domates kavun ve kırmızı şarap…Dicle Nehri kenarındaki sohbetlerimiz….Sonrada Ankara Hukuk Fakültesine geçtim….
14 Ekim 1973 Milletvekili Seçimleri….Karaoğlan ECEVİT’in o muhteşem kalabalık mitingini izledim….
Otelde geç vakitlere kadar; TRT-Radyodan Seçim Sonuçlarını izleme….
Sonrada Ankara Hukuk Fakültesine geçtim….Ve Aralık 1973 Maaşımı alarak Ankara….Cumhuriyet Öğrenci Yurduna yerleştim….
Merhum Ecevit’in Hükumet kurma çalışmaları….Merhum DEMİREL’in uğraşları…Ve Sonunda CHP-MSP KOALİSYONU….KIBRIS BARIŞ HAREKATI….Ve Koalisyonun dağılım….1.MİLLİYETÇİ CEPHE HÜKUMETİ….Kamplaşmaların süratlenmesi….Öğrenci olayları yeni bir boyut aldı…
Öğrenci Grupları; Sosyal Demokrasi Dernekleri, Devrimci Öğrenci Dernekleri,İslamcı Gençlik, Milliyetçi Öğrenci Dernekleri-Ülkü ocakları ve Doğu Devrimci Kültür Ocakları(DDKO)….
Yurttaki odamda üç arkadaş kalıyoruz.Birisi Adıyaman-Kahtalı…. Dolayısıyla Kürt Halkının ezildiğini ve sömürüldüğünü ileri sürüyor….
Hukuk öğrenimim sırasında; Cebeci Yurdunda Abdullah ÖCALAN’ı tanıdım…Siyasal Bilgiler Fakültesinde Öğrenci olduğu ve Tapu-Kadastro Genel Müdürlüğünde Memur olarak çalıştığı söylendi…Ama zamanlar sıradan ve eylemlerin içinde olan bir öğrenciydi.Liderlik durumu da yoktu…Tabii ki; etkinlikleri de DDKO örgütü kapsamındaydı.
5 Haziran 1977 Milletvekili Seçimleri süreci….EECEVİT’e yapılan ve yapılmak istenen SUİKAST Olayları….
Sonuç; Ecevitin CHP.si 213 Milletvekili ile birinci Parti…Ama DEMİREL; İkinci MİLLİYETÇİ CEPHE Hukümetini kurdu…

Ben Danıştay’da kısa süren İdari Yargı Hakimliğim sonunda; isteğim ile ayrılara, bir süre Hakimlik Stajımdan sonra; Diyarbakır DİCLE ilçesi Hakimliğine kura sonucu atanmam….
Sevinerek ve gülerek gittim,görev yerime…Çünkü daha önceleri Diyarbakır’ tanımıştım,kısa bir süre de olsa….
Diyarbakır ve çevre İllerde Sıkıyönetim uygulaması devam ediyordu…
Güney Doğu Bölgemizde APOCULAR adında bir Yasa dışı TERÖR Örgütü türedi… Bir süre sonra Örgütün gerçek adının PARTİY-E KÜRDİSTAN -I KURTULUŞ olduğunu yani kısaca PKK olduğu Sıkıyönetim Komutanlığınca açıklandı…..
Örgüt etkiliydi….Önceleri KUK adlı bir örgüt sesini duyuruyordu….
Kolordu ve Sıkıyönetim Komutan Korgeneral Cemallettin ALTINOK Paşa mülayim ve de Demokrat bir kişiydi…Dicle ilçesine geldiğinde Bizleri de ziyaret etti…. Ve birlikte İlçe Sokaklarını dolaştık….
Sonra ne oldu? 12 .EYLÜL 1980 ASKERİ MÜDAHALESİ oldu….
Sıkıyönetim Komutanı 30 Ağustos’da değişti ve Yerine aynı rütbede Kemal YAMAK PAŞA getirildi.
Korgeneral Kemal YAMAK Paşa ile 1980 yılı Kasım Ayı ortalarında Karargahında 15 dakika baş başa kalarak bir görüşmemiz oldu….
Bu GÖRÜŞMEMİZDE ARAMIZDA GEÇEN GÖRÜŞME KONUSUNU ve geçen SOHBETİ AÇIKLAMA GEREĞİNİ DUYUYORUM ve de AÇIKLIYORUM…
Paşa Bana; ” Hakim Bey ne zamandan beri bu bölgedesiniz?” dedi…
Ben; ” Bir yılı geçtiğini ve 1973 yılı sonlarında Eğitim Enstütüsüne devam ettiğimi ve Bölgeyi yeteri kadar tanıdığımı açıkladım…
YAMAK Paşa bana; ” Hakim Bey…Bu Bölgenin TERÖRDEN Arındırılmasının ve Halkın huzuru için yapılması gerekenler nelerdir?…” dedi….
Ben; “Paşam…Türkiye bu sorunun çözümü için elinden var olan olanağı kaçırdı…Biz Cumhuriyet Döneminde Balkanlardan çok GÖÇ aldık…Romen,Bulgar,Yunan,Arnavut, Yuğoslav….Ve Kafkasyadan Çeçen,Azeri, Laz, Gürcü, Abaza, Çerkez….
Biz bu GÖÇLERİ neden Doğu İllerimize yönlendirmedik…Bu Bölgelerde gelen İnsanlarımızın elinde sanat vardı…Üretime yönelik eğitimliydiler…Köyler, Mahalleler, bu insan unsuruna göre kurulur…Mevcut Kürt Halkımızla önceleri Ticaret…Sonraları Kız alış-verişi sonucu akrabalıklar oluşur ve Çeşitli Kültürdeki insanlar kaynaşırdı…Yörenin Toğrağı verimli…Tarım ve ve tarım benzeri üretimler oluşur…Kürt Halkı Kardeşlerimizi de bu gelen İnsanlar eğitirdi….Üretim olduğu yerde ticaret ve ekonomik gelişme olurdu… Bu Ülkenin etkin FEODAL Yapısı Kapsamında olanları da ZORUNLU İskan getirerek; Başka Bölgelere gönderilirdi…Bu Bölgelerdeki insanların İŞİ olurdu…İş olanın AŞI olurdu…Aşı olanın da EŞİ olurdu…İŞ;AŞI ve EŞİ olan kişinin TERÖRLE ne işi olabilir ki…
1948 li yıllarda Benim memleketimde-köyüme iki tane Bulgaristan dan Göçmen Aile geldi…Bu Ailelerden annelerimiz, ütü yapmayı, bazı dikişleri onlardan öğrendiler….Salatalarda sirke kullanmayı ve sirke yapmayı…Çeşitli Pekmez üretmeyi….Patatesten çeşitli yemekler yapmayı bu ailelerden öğrendiler ailelerimiz…Beşik Çatı tek katlı evleri vardı….Oturma odaları…Mutfakları ve yatak odaları vardı…Evin önünde odun fırunları vardı…Kendilerine özğü ekmek üretiyorlardı…Erkekleri, ağaç işlerinde usta konumundaydılar…Çok temiz giyinirlerdi. iş elbiyseleri ve günlük giysileri ayrı ayrı idi…
Bu insanlar bir Labartuvar ve üniversite idiler, bizler için….”
PAŞA beni hayranlık içinde dinledi… ” Hakim Bey, Sizinle ileri de yine görüşelim…”dedi….
Paşa Kara Kuvvetleri Komutanı ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri oldu; Etrafını aşıp; görüşme sağlayamadım…

Gelmiş geçmiş tüm Siyasal Yönetimler; Doğu-Güney Doğu Halkının Eğitimi için; bir Yatırım yapmamıştır…Halk eğitilmemiştir. Ağalar, Şeyhler ve Beyler Halk üzerinde bir baskı oluşturarak; Kendilerine köle konumunda olarak bağlamışlardır.
Sakarya İlinde görevliyim…Güney Doğulu bir Hakim arkadaşımızın anlatımı….
” Gezici arabalarda kavun satan kişiden kavun alır….Parasını almak istemez satıcı kişi…Sen , Bölgemizdeki ….Ağanın Oğlusun …Nasıl alırız senden biz bu parayı?….”derler…Arkadaşımız bu olayı zevkle anlatıyor…Ben şahsen utanç duyarım; yöremden birilerinin bu şekilde satış yaparak geçim sağlamasından….Ama O Bölgenin Ağa,Şeyh ve Bey Takımının Halka bakışı bu şekildedir….

Sonuç olarak; Konu EĞİTİME dayanıyor….Halkın Eğitimi çok önemlidir….Kuzey Avrupa Ülkelerinde; çeşitli insan-millet-gruplarından oluşan Devletler var….Hiç birisinde bu tür sorunlar yaşanmıyor…Herkes eğitimli…
Eğitim derken; Çağdaş ve BİLİME Dayanan bir Eğitim….
saygı ile….

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!