Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

HASET DUYGULAR

HASET DUYGULAR
Bu haber 25 Temmuz 2018 - 13:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şiirinize yada roman kahramanınıza bir model ararsınız.Çevrenizdeki kadın ve erkekleri söyle gözden geçirir ,bir karar verirsiniz.Kahramanım şu kişi gibi olsun diye incelersiniz.Ve karar verince de yazmaya karar verirsiniz.Aslında yazdıklarınız tamda bu kişiye benzemez.Hep en olumlu tavır ve davranışlarını alırsınız.Gülüşü en güzel odur,duruşu en asil olan odur.

Eseriniz ortaya çıkınca hiç kimse bilmez o kahramanı.Yazar olarak sizde merak edersiniz seçtiğiniz o kişi  bu karaktere kendinin rol model olduğunu bilse ne olur diye?Bilirsiniz aslında yazıldıktan sonra yeni bir birey yaşamaya başlar eserinizde…Gerçek yaşayanla da artık bir ilgisi yoktur.O karakter artık kendini her yönüyle donatmış canlı bir kişiliktir ve hiçbir zamanda rol modeliyle aynı değildir.

Sizin yazarlığınızı bilen rol model seçtiğiniz çevrede ayrı bir telaş vardır.Acaba yazar beni mi yazdı diye?Beni yazmıştır diye düşündüğü yürüyüşlerine bile yansır.Sen içinden gülümsersin.Kahramanın yerine geçmek için can atan yürek ,çevresindeki rol model olabilecekleri kötülemeye kadar götürür işi.Sensin desen kibirlenip burun kıvırmayı düşler.Halbuki rol model olma şansı yoktur.Bunu hissedince roman kahramanına saldırmaya başlar.Önce kahramanı sonra romanı eleştirmeye başlar.Söyledikleri kıymet görmeyince de eseri  okumadığı yalanını söylemeye,yazarı küçümseyici davranışlara girmeye başlar.Hemen sevdiği başka yazar ve kitapları çıkarmaya ve taşımaya başlar.Bu küçük ve haset duyguların dışa vurumudur.

Özellikle kadın rol modellerinde bu duygu roman kahramanına karşı birlik olma duygusunu bile harakete geçirir.Rakip gibi olanlar can ciğer kuzu sarması olmuştur.Kahraman ve yazar yalnız bırakılacak hiç okumadığı yazar ve kitaplar kucaklarda taşınacaktır.

Yazar şaşkındır.Bir roman karamanının birilerine  haset duygular yüklediğini  görmek çok şaşkınlık veren bir durumdu.Ne diyeceğini ve ne düşüneceğini bilemez.Hayali kahramanı gerçek kişileri n birbirine sahte yaklaşımlarını ibretle izler.

Ben bir sefer rol model seçtiğimi söyleme gafletine düştüm.Aman Allah’ım ne büyük olay…Kapris mi dersin. Öfke mi dersin…Kibir mi dersin…Her şey var. Rol model seçtiğinde saygıyı azaltacak her  türlü dedikodu ve iftira…Verdiğin emeğe üzülürsün.Rol modellerin sevilecek yerinin olmadığını anlarsın ve kendi kahramanını daha çok sevmeye başlarsın.

Yaşasın yazar,

Yaşasın yazarın kahramanı.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!