Sakarya Detay Haber

“Cesareti Olanı Sandığa Beklerim”

“Cesareti Olanı Sandığa Beklerim”
Bu haber 19 Temmuz 2018 - 11:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu görev süreci içerisinde geçen yaklaşık 9 yıl 3 aylık sürede yapılan çalışmaları ve bundan sonra belirleyeceği stratejileri Sakarya Kuzey Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Remzi Akbaş’a anlattı. İspiroğlu’nun yaptığı açıklamalar arasında “Bizim Üzerimize Tuzak Kuranlar Bu Tuzağın Altında Kalacaktır. Kimse Kendini Halktan Büyük Sanmasın. Kimse de Halk Bir Şeyden Anlamıyor Diye Düşünmesin. Cesareti Olanı Sandığa Beklerim, Hodri Meydan” dedi.

 

Sayın Başkan, MHP’den seçilerek görevde bulunduğunuz 2009 yılından Ak Parti’ye üye kaydı yaparak geçiş yaptığınız, 25 Mayıs 2013 tarihine kadar, en önemli hizmetiniz nedir?

Ak Parti’nin en güçlü olduğu dönemde kişisel gayretimiz ve etkin ekibimiz sayesinde Belediye Başkanlığını Milliyetçi Hareket Partisi’nden kazanmayı başardık. Bunun ardından da daha önceden geliştirdiğimiz projeleri cesur bir şekilde uygulamaya koyduk. Karasu’nun girişinde ciddi bir düzenleme yaptık. İlçenin giriş yolunu yeniledik. Bu yol iki şeritli olarak kullanılmaya bizim dönemimizde başladı. Bir de Karasu Merkez’de bulunan ve artık pislikten başka bir şey barındırmayan Yeraltı Çarşısı’nı yıkarak ilçemize Kent Park’ı kazandırdık. Kaç dönemden bu yana yapılamayan bu iki proje bizim muhalefet imkânları ile de olsa neler yapacağımızın göstergesi konumundadır.

 

MHP dönemi ile AK Parti dönemini kıyasladığımızda meclis ve personel açısından en uyumlu dönemleriniz hangi yıllar oldu?

Elbette ekibimizi ilçe şartlarına ve kişisel becerilere göre kıyasladığımız MHP dönemi ile parti kriterlerinin ön planda olduğu, AK Parti dönemi arasında bir farklılık olacaktır. Bu olmuştur da. Biz MHP döneminde elbette kendi belirlediğimiz kriterler ile yola çıkmıştık. AK Parti döneminde ise farklı değerlendirme ölçütleri baz alındı. Uyum konusunda bir şey söylemeye gerek yok. İki dönemi de değerlendirmek doğru olmaz. Zaten halk her dönem kendi değerlendirmesini kendisi yapacaktır ve yapmaktadır da.

 

İller Bankası aracılığıyla temin edilen 46 milyon (trilyon) liranın ilçemiz hizmetlerine kullanılması noktasında üzerinize atfedilen suçlamalar ve kamuoyunda oluşturulan olumsuz algılar konusunda değerlendirmeniz nedir?

Kamuoyunda öyle bir algı oluşturuldu ki sanki para Karasu Belediyesi bütçesine yattı, ödemeler de bizim aracılığımızla yapıldı. Böyle bir işleyiş kesinlikle mümkün değil. Para, İller Bankası’na yatırılıyor. İller Bankası değerlendirmelerini ve hak edişlerini yapıyor. Ödemeler de buna göre veriliyor. Bizim paraya temasımız bile söz konusu değil. Biz burada Karasu’nun hizmet alması adına elimizi taşın altına koyduk. Bununla ilgili de çeşitli iftiralara uğradık. Biz bu işe siyasi olarak bakmadık, bakmayız da. Biz dün de Karasu için elimizi taşın altına koyduk, hapis yatacak duruma geldik. Gerekirse hizmet adına yine hapis yatarız. Önemli olan halkımızın en iyi şekilde hizmet almasıdır. Ne dün bu durumdan pişman olduk ne de yarın oluruz…

 

Bu ihalede Komisyon Başkanı olarak görevlendirilen İzmir Gaziemir Belediyesi Personeli Cengiz Kuçhan ile ilgili tasarruf sizin tarafınızdan mı, yoksa başka bir yerden gelen öneri doğrultusunda mı yapıldı?

Bu adam iki yıldan bu yana Karasu Belediyesi’nde çalışıyordu. Son altı ayında Belediye Başkan Yardımcısı oldu. Kendisi ihale uzmanı. Bu alanda almış olduğu ihale uzmanlığı belgesini mahkemeye bile sundu. Bize önerilmesi söz konusu değildir. Karasu’da yapmayı düşündüğümüz çöpten enerji üretme konusundaki projemiz sayesinde tanıştık. Kendisi Karasu Belediye Meclisi’nde defalarca bilgilendirme amaçlı konuşmalar yaptı. Haliyle bizim de güvenimizi kazandı. Bu ihale komisyonluğuna da o nedenle kendisini başkan yaptık.

 

Bu ihale sürecinden sonra sizinle AK Parti Meclis üyelerinin bir bölümü arasında ayrışma oldu. Sizce bu ayrışmaya neden olan geçmişten gelen bir siyasi hesaplaşma mı, yoksa ihalede ortaya atılan usulsüzlük iddiaları mı?

Bu süreç seçimde listelerin hazırlanması ile başladı. Ufak tefek grup kararlarına ret veren arkadaşlar zaman içinde bir araya gelerek gruplaştı. Son ihale noktasında da ayrışma gün ışığına çıktı. Kamuoyu bu noktadan sonra ayrışma olduğunu düşünüyor. Ancak bu ayrışma en başından bu yana vardı. Bir patlak arıyordu. İhale bu süreçte patlama noktası oldu. Arkadaşlar da tavırlarını net bir şekilde ortaya koyma imkânı buldu.

 

Geçtiğimiz yılın başlarında bir meclis toplantısında “2019 Seçimlerine Borçsuz Bir Belediye İle Gireceğiz” sözü bir şaka mıydı, bu sözünüzün arkasında bugün yine duruyor musunuz?

Belediye Meclisi’nde söylediğimiz her şeyin arkasındayız. Belediyenin borçsuz olarak seçime girmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Biz kurumu 2009 senesinde 129 milyon borçla devraldık. Hizmet etmedik mi? Ettik. Borçsuz Belediye tek hedefimiz değil, hedeflerimizden biri. Ancak, biz Karasu’nun hizmet aldığı bir dönemi geride bırakmak istiyoruz. Borçları ortadan kaldırmak da önemli bir hedeftir. Bizim öncelikli hedefimiz her zaman hizmet olmuştur. Şimdiye kadar olan borçları ödeyip gerekirse yeniden borçlanabiliriz. Sonuçta vatandaşın hizmet alması noktasında projeler üretiyoruz. Bu amaç doğrultusunda ne gerekirse de yapacağız.

 

Belediye Başkanlığı döneminizde şöyle geriye bakıldığında halka söz verip de yapılmayan hizmetiniz var mı?

Elimizde olmayan imkânlardan ötürü geciken şeyler mutlaka olmuştur. Ancak aklımızda kalan en önemli proje Karasu’ya fakülte kazandırılması oldu. Allah nasip ederse önümüzdeki dönem bu projemiz de gerçekleşecek. Ancak elbette söz vermediğimiz halde gerçekleştirdiğimiz pek çok projemiz de olmuştur ve olacaktır.

 

Geçtiğimiz nisan ayı meclis toplantısında 2017 Mali Yılı Bütçe Denetim Raporu üzerine söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Adem Filizfidanoğlu’nun öne sürdüğü iddialara karşı sert söylemleriniz dikkat çekti. Genellikle sakin ve saygılı biri olarak bilindiğiniz halde bu tartışmalarda sizi kızdıran nedir?

Adem, Meclis Üyesi olmak için il yönetiminden bizi kaç kişiye arattı. Ben de Belediye Meclis Üyesi olması için olumlu referans verdim. Daha önce Belediye Başkan Yardımcılığı yapan adam bugün işleyişi bilmiyormuş gibi eleştirilerde bulunuyor. Yaptığı eleştiriler mahkemeye intikal edilmiş olmasına rağmen temcit pilavı gibi sürekli gündeme getirmesinin arkasında kasıt unsuru olduğuna inanıyorum. Zaman zaman sertleşen üslup kullandığımız doğrudur. Sonuçta insanız, sinirlerimiz var. Ancak Karasu için yapılacak her türlü iyi niyetli eleştiriyi de olgunlukla karşıladığımızı herkes bilir. Benim kaldıramadığım sırf saldırganlık ve siyasi kaygılarla yapılan eleştirilerdir. Belediye Başkanı’nın getirdiği gündemi reddetmek, grup kararlarına uymamak ciddi disiplinsizlik göstergesidir. Bunun da bir bedeli olmalıdır. Herkes yaptığının bedelini öder. Halk gereken dersi her defasında vermektedir.

 

Size karşı bazı AK Parti Meclis üyelerinin tavır almasının arkasında güvensizlik yattığı söyleniyor. Özellikle 2017 Mayıs ayında Karayolları tarafından kamulaştırma bedeli olarak alınan 12 milyon lira civarında paranın kullanılması noktasında sözünüzde durmadığınız gerekçesiyle arsa satışlarında alınan olumsuz tavır Belediyeyi nasıl etkiledi?

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden gelen paranın tamamı asfalt yapımında kullanılmıştır. Oradan alınan para ile 60 kilometre asfaltlama yaptık. İsteyene metre metre gösteririz. Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör, işitmek istemeyen kadar sağır değildir. Bizim her şeyimiz şeffaf. Her denetim döneminde de hesaplar inceleniyor. Bize karşı güvensizlik algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu arkadaşlar, kendisinin başkan olması durumunda bizden daha dürüst yönetim sergileyebileceklerini mi düşünüyor? Bu arkadaşların hiçbiri bizim kadar temiz değildir. Ne demek güvensizlik? Bize 20 bin seçmen güvenmiş. Arsa satışlarına bu nedenle engel koymak Karasu’ya hizmet yapılmasını da engellemektir. Bizi bu göreve layık görmüş kendi elimizle belirlediğimiz Belediye Meclis Üyelerimiz bizi sırtımızdan vurmaya, bize tuzak kurmaya çalışıyor. Ancak bizim üzerimize tuzak kuranlar bu tuzağın altında kalacaktır. Kimse kendini halktan büyük sanmasın. Kimse de halk bir şeyden anlamıyor diye düşünmesin. Cesareti olanı sandığa beklerim, hodri meydan.

 

Buradan önümüzdeki dönem için aday olacağınızı mı anlıyoruz?

Benim mesleğim Belediye Başkanlığı. Mevcut Başkan elbette potansiyel adaydır. Benim sermayem insandır. Ben para biriktirmedim. İnsan biriktirdim. Bugün de bunun meyvesini alıyorum. Hiçbir zaman çok parası olan bir adam olmadım. Ama Allah’a şükür hiç de yolda kalmadım. Namerde muhtaç olmadım. Halk da bize teveccüh ederse yola çıkmış olacağız.

 

Karasu merkez ve mahallelerin asfalt soruna yönelik yapılan çalışmalar ne aşamada. Bu yıl itibariyle tamamlamayı düşünüyor musunuz?

Asfalt çalışmalarımız her alanda devam ediyor. Süre vermemiz yanlış olur. Diğer kurumlarla uyumlu çalışmak zorundayız. Kendi takvimimizi oluşturma şansımız olmuyor. Ancak vatandaşın mağduriyetini asgariye indirecek çalışmalar yapıyoruz. Aciliyeti ve önceliği olan yerleri ivedilikle asfaltlayacağız.

 

Önümüzdeki dönemde AK Parti’den yeniden aday gösterilme ihtimalini yüzdesel olarak söyler misiniz? Varsayalım ki, aday gösterilmediniz. Bu durumda tavrınız ne olur?

AK Parti’den Belediye Başkan Adayı olma ihtimalimi yüzde yüz olarak görüyorum. En ufak bir şüphem yok. Aday olamadığımız durumda aday olan arkadaşımızla birlikte sonuna kadar çalışırız. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın.

 

Eğer AK Parti’den yeniden aday gösterilirseniz, mevcut meclis üyeleri içinde çalışmak istemediğiniz isimler var mı?

O gün şartların nasıl gelişeceğine bakacağız. Kimlerle çalışacağımızı şartlar gösterir. Ancak kimlerle çalışmayacağımızı kamuoyu yakından biliyor. İsim vermeye gerek yok.

 

Son olarak okurlarımıza bir şey söylemek ister misiniz?

Kısıtlı imkânlarla hizmet etmeye çalışıyoruz. İlçemizin yazlık nüfusu ihtiyaçları azamiye yükseltiyor. Vatandaşlarımızdan bu konuda biraz daha iyi niyetli ve sabırlı olmalarını bekliyoruz. Gerçekten insanüstü bir gayret ve iyi niyetle çalışıyoruz. Arkadaşlarımız da gerçekten özverili çalışıyor. Ancak ilçe olarak zor dönemden geçiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızdan biraz daha anlayış bekliyor saygılar sunuyoruz.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!