Sakarya Detay Haber

KAYBOLAN AİLEYİ SOĞUCAK YAYLASINDA ARADILAR

KAYBOLAN AİLEYİ SOĞUCAK YAYLASINDA ARADILAR
Bu haber 13 Temmuz 2018 - 5:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sakarya İl Afet ve Acil Durum Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü Ekipleri hizmet içi eğitim programları kapsamında Doğada Arama / Kurtarma Tatbikatı gerçekleştirdi.

42 KİŞİLİK EKİP KATILDI

Tatbikat İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş ve Arama Kurtarma Birlik Müdürü Dr. Özge Aktaş Panta koordinesinde 42 AFAD personelin katılımıyla Sapanca Soğucak Yaylasında gerçekleşti.

Senaryo gereği tatbikatta; Sapanca Soğucak Yaylasına gezi için giden dört kişilik aileden 1 çocuğun oyun oynarken kaybolduğu ve babanın kaybolan çocuğu aramak için ormanlık alana gitmesiyle diğer aile fertleri çocuk ve babadan uzun süre haber alınamaması üzerine durumu Jandarma ekiplerine bildirdi. Jandarma ekiplerinden Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkeze gelen ihbarla birlikte olay bölgesine sevk edilen AFAD ekipleri bölgede kriz merkezi kurarak geniş çaplı arama – tarama çalışmaları başlattı.

KÖPEKLİ ARAMA

Olay bölgesine sevk edilen köpekli arama ekibi ve 2 ayrı arama kurtarma ekibi 3 bölgede ayrı ekiplerle çalışma başlatarak köpekli arama ekibi bölgesinde kayıp vatandaşlarla ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadı. Arama kurtarma ekibi belirlenen 2. Bölgede ekipleri vatandaşlara ormanlık alanda yarı baygın halde ulaşarak ilk yardım uygulaması gerçekleşmesiyle sağlık ekiplerine teslim edildi.

BAŞARILI GEÇTİ

Ekipler gerçekleşen tatbikatta; Olası kayıp olaylarına karşı koordine olma, hızlı ve etkin müdahale edebilme, kayıp olaylarına karşı bilgi, beceri ve kapasitesini geliştirmek, köpekli arama ekibinin arama köpekleri ile keşif ve koku becerisini geliştirmek ve ekiplerin arama kurtarma çalışmalarındaki eksiklik, aksaklıklarını görmek ve olası afetlere karşı devamlı hazırlıklı olmak amacıyla yapılan tatbikat başarılı bir şekilde sona erdi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!