Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

SEÇİM GÜNÜ NELERE DİKKAT ETMELİ?

SEÇİM GÜNÜ NELERE DİKKAT ETMELİ?
Bu haber 19 Haziran 2018 - 18:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SEÇİM GÖREVLİLERİNİN; SEÇİMLERDEKİ GÖREVLERİNE İLİŞKİN CEZAİ SORUMLULUKLARI YANINDA;
SANDIK KURULUNUN PARTİLİ ÜYELERİ ile PARTİLİ MÜŞAHİTLER ve GÖREV ALAN AVUKAT MESLEKTAŞLARIN; SEÇİM GÜNÜ DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR…

İstanbul BAROSU Sayın Başkanınca ; 24 Haziran SEÇİM Günü BARO’da bulunarak,SANDIK ALANININDA Görevli Av. Meslektaşlara Açıklamalarda bulunmak üzere görevlendirildim….
-SANDIK ALANINDA Bulunacak AV.Meslektaşlarımın ; ÖNCELİKLE Siyasi Partilerin Birisinden veya CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ BİRİSİNDEN ; GÖZLEMCİ-MÜŞAHİT- olarak BELGE ALSINLAR….
Sayın CUMHURBAŞKANI ADAYLARI; SANDIK BAŞLARINA GÖZLEMCİ-Müşahit-VEREBİLİRLER….Tıpkı BAĞIMSIZ SEÇİMLERE katılan Milletvekili Adayının SEÇİM BÖLGESİNDEKİ Sandıklara GÖZLEMCİ verebildiği gibi….
Çünkü; Sandık Alanında; Görevlilerin dışında kimse olamaz….Oyunu Kullanan SEÇMEN, Alandan uzaklaştırılır…Görev Belgesi olmayan Av.larda uzaklaştırılabilirler…. Hatta hata; OHAL YASASI Gereği GÖZALTINA DA ALINABİLİRLER….
-SANDIK KURULLARINDA Görev Alan; Partili Sandık Kurulu Üyeleri, Müşahitler ve Av. Gözlemciler….
a) 23 Haziran Akşamı erken yatınız….İyi dinleniniz…Akşamdan, bir SEÇİM ÇANTASI hazırlayınız…Su,meyve suyu, kuru yemiş, Elektrik lambası,kuru yiyeceklerle doldurunuz….
b) 24 Haziran Sabahı en geç saat 06.30 Sandık Başında olunuz. Sandık Başkanın elindeki SEÇİM TORBASINI İzleyiniz…Başkan ve Memur Üyeden sonra PARTİLİ ÜYELERE Dikkat ediniz….Başkanın elindeki Listedeki ÜYE Listesini gözden geçiriniz….
c) Gelmeyen Partili ÜYENİN YERİNE; Genellikle İktidar Partisinin YEDEK ÜYESİ DAHİL EDİLEBİLİR….Bu durumu gözünüzden kaçmasın…
Ben Seçim Hakimliği Dönemimde, Bu tür Oyunlarla çok karşılaştım ve Onları Sandık Alanında uzaklaştırıp; C. Savcılığına verdim…
Üye sayısı 3 ün altına düşmeden SANDIK Başkanı Partilerce görevlendirilmiş YEDEK ÜYE dışında ki SEÇMENLERDEN Üye alamaz….3 Üyeye düşerse; Tarafsız ve Seçim Kurulunca Siyasi Partinin bildirdiği liste dışında ÜYE alabilir.
Sandık Kurulunda 3 ÜYE ve Başkan hazır olursa;EKSİK ÜYE GİDERİLMESİ YAPILMAZ….
d)SANDIK KURULUNUN Oluşumundan sonra ise;
SEÇİM KURULUNCA verilen Seçim Malzemeleri sayılır….Oy Zarflarında İlçe Seçim Kurulunu Mührü olur….Hemen yanına SANDIK KURULUNUN MÜHRÜ BASILIR….
Sonrada OY PUSULALARI SAYILIR…OY PUSULALARI MÜHÜRSÜZ OLUR…Yani İlçe Seçim Kurulunun Mührü olmaz…SANDIK KURULU; OY PUSULALARINI ise; Sandık Kurulu MÜHÜRLER….
d)Oy Kullanacak olan SEÇMENDEN Önce; KİMLİK BELGESİ Alınır…Bu belgeler; TC.nolu Nufus Cüzdanı, Pasaport,Ehliyet, Resmi Kurumdan verilmiş Memur ve Kamu Görevlisi Kimlik Belgesidir….
e) Sandık Başkanı; OY ZARFINI ve OY PUSULASINI verecek…YALNIZ; KATLANMIŞ ve OY PUSULASI VERİLEMEZ….OY PUSULASI ve ZARF; Üyeler ve GÖZLEMCİLERE Gösterilerek verilir…. Zarf ve Oy Pusulasındaki Mühürler de gösterilir…
f)Yürüme ve eli olmayan engelliler,Görme Engellilere yardım edilir…Bunun dışındakilere yardım edilemez…AKLEN MALÜL Olan ve seçmen Olarak kaydedilen seçmene yardım edilemez…O KİŞİNİN SEÇMEN OLMA HAKKI YOKTUR….
g) OY VERME Saati:Saat 17.00-Güney Doğu ve Doğu İllerimiz içinde, Yaz mevsimi olduğu için; aynı saatdır….Ancak; önceden gelen SEÇMEN sıraya girmiş ise; belirlenip, oy kullanmaları sağlanacaktır.
TASNİF ve SAYIM HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE YAPILIR…GİRİŞLER ve İZLEMELER ENGELLENEMEZ…BAZI EMNİYET MENSUPLARI ve SANDIK YÖNETİMİ SINIF KAPILARINI KAPATARAK TASNİFE GİDERLER….BUNLARI GÖZLEMCİLERİN ve HER YURTTAŞIN İTİRAZ HAKKI VARDIR….SİZE, BU KONUDA BASKI YAPABİLİRLER…TEHDİT DE EDEBİLİRLER….
BU GİBİ DURUMDA DERHAL; SİYASİ PARTİLERİN YÖNETİMİNİ ve İSTANBUL BAROSUNU ARAYINIZ….SİZLERE İSTANBUL BAROSU ARACILIĞI İle TEL. GÖRÜŞMESİ İLE YARDIMCI OLACAĞIM….
h) Tasnif ve Sayımda gayet dikkatli olunması gerekir.Başkan OY ZARFLARIN tek tek sayar…Tutanaklar düzenlenir…TASNİFE ÇOK DİKKAT ETMELİYİZ…Mühürlerin basıldığı alan iyice görülmelidir….
i) TASNİF SONUCU;Mahalde İLAN edilir. Ve SANDIK KURULUNUN İmzasını Taşıyan Bir BELGE Mahalle asılır…Sandık Kurulunun Partili Üyeleri Bu BELGENİN Suretini alınız…, MÜŞAHİTLER-Gözlemciler- ve GÖREV ALMIŞ AV.Meslektaşlarım….O İlan BELGESİNİN RESMİNİ MUTLAKA ÇEKİNİZ…..
j)Sonuçları ve Torbaları; Özel Araçlarla da izleyerek; İLÇE SEÇİM KURULUNA Getiriniz.Ancak; Başkan, memur üye ve kura ile belirleyecek iki partili üye ile getirmek zorundadır…Araçlarda yer olursa; beraber getirmeniz yasa gereğidir.
k)EMNİYET MENSUPLARININ Görevi; TORBALARI TAŞIYAN ARAÇLARA ESKORTLUK Yapmaktır…Başka bir yetki ve de görevleri de yoktur.Genel Güvenlik asıl görevleridir.

Sandık ALANINDA olan Av.Meslektaşların; SANDIK KURULU OLUŞUMUNA çok Dikkat etmeleri gerekir….Göreve gelmeyen SANDIK KURULU ÜYESİ Yerine alınan Üyeye dikkat edilmeli…İktidar Partisinin YEDEK ÜYESİ OLABİLİR….Geçmiş de ben bu sıkıntıları çok yaşadım…
HER ŞEY DEMOKRASİMİZ ve LAİK CUMHURİYETİMİZ İÇİN OLSA GEREK…
HERKESE BAŞARILAR….
SAYGILARIMLA….

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!