Sakarya Detay Haber
Fatma Fidan

Mutluluğun Hormonlardaki Savaşı

Mutluluğun Hormonlardaki Savaşı
Bu haber 19 Haziran 2018 - 18:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İnişli çıkışlı seyreden tüm ruh hallerimizden de aslında biz değil serotonin düzeyimiz suçlu.

Beynin sağlıklı çalışması için serotonin seviyesinin belli aralıklarda olması çok önemlidir. Bu hormonun fazlalığı ya da eksikliği birçok mental sağlık problemini de beraberinde getiriyor.

Serotonin

Serotonin insan beynindeki spesifik rol ve fonksiyonu olan nörotransmitterlerden bir  tanesidir. Öğrenme, ruh hali, vücut ısısının düzenlenmesi, hafıza, endokrinal (Vücudumuzdaki iç salgı bezleri tarafından kana katarılan hormon dediğimiz yapılar, diğer sistemlerle beraber vücudumuzdaki birçok mekanizmayı kontrol ederler) ve Krdiyovasküler (Kalp ve damarları ) fonksiyonlarda önemli rol oynar. Serotonin seviyesinin açlık, yorgunluk, stres, yanlış beslenme ve bazı ilaçlar sebebi ile düştüğü tesbit edilmiştir. Beyindeki serotonin eksikliği depresyona yol açar, iştahı bozar ve obezite, anoreksiya ve bulmia nevroza gibi yeme bozukluklarına ve uykusuzluğa neden olur. Düşük serotonin sinirli, huzursuz ve depresif ruh haline sokar. Serotonin düzeyinin yeterli olduğunda ise; moraliniz yüksek, iştahınız az ve enerjiniz artar.

Vücut serotonini kendisi üretir. Serotonin besinler ile alınmaz. Ancak yapı taşı triptofan isimli bir aminoasit olan serotonin vücutta yapılır. Triptofan, serotonin yapımında önemli bir maddedir. Triptofan içeren besinlerin vücuda alınması ile serotonin sentezi başlar. Triptofanın serotonine dönüştürebilmek için ek olarak B6 vitamini ve çinko gibi vitamin mineraller gerekmektedir.

Vücuttaki serotonin salgısını arttıran besinler

Probiyotik yiyecekler

Kefir, yoğurt, ayran gibi probiyotik besinler tüketenlerde irritabl Barsak Sendromu (İBS) yani huzursuz bağırsak sendromu daha az görüldüğü tesbit edilmiştir. Bu sendromun ise depresyonla yakından ilişkili olduğu bilinmektedir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ve süt ürünleri triptofan bakımından zengindir. Triptofan serotonin üretmek için gerekli olan bir amino asit olmasından dolayı serotonin salımını arttırır. Süt aynı zamanda stres ve yaşlılık ile savaşmayı sağlayan antioksidan, D vitamini ve B12 vitamini içerir.

YUMURTA

Serotonin üretimi için gerekli amino asitleri ve esansiyel yağ asitlerini içerir. Yumurta protein ve besin değeri bakımından zengin bir besindir.

BEZELYE

Bezelye serotonin üretmek amacıyla vücuda yardımcı olan yüksek miktarda folat içerir.

ÇİKOLATA

Çikolata içinde bulunan ‘feniletilamin’ isimli maddenin uyarıcı etkisiyle serotonin üretimini arttırır. Mutluluk hissi verir.Bağlantı

CEVİZ

Omega -3 yağ asitlerinden zengin, B6 vitamini, triptofan, ve folat (B9 vitamini) iyi bir kaynağıdır. Triptofan özelliğinden dolayı da serotonin salgısını arttırır.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!