Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

İLAHİ SEVDA VE KUL SEVDASI

İLAHİ SEVDA VE KUL SEVDASI
Bu haber 19 Haziran 2018 - 18:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Utandığı yüzündeki kırmızılıktan belli olan genç hemşire yaklaşarak; -Hocam kitabınızı okudum.Şiire müthiş bir emek vermişsiniz.Hece vezniyle yazdıklarınızın başka tadı,serbest vezinle yazdıklarınızın başka tadı var.Sevgi ve sevmek fiillerini kullanmadan ,duygu ve düşünce ağırlıklı cümlelerle bir tutku halinde hem kul sevdasını,hem de ilahi sevdayı aynı heyecanla sunmuşsun okuyucuya.Ben şunu sormak istiyorum.hem kul sevdası hem ilahi sevda hem de yasak sevdalı şiirlerin aynı kitapta olmasını nasıl sağladınız?Ayrıca bunu ben başka hiçbir şairde görmedim.Sizi okurken aynı Karaca oğlanda gördüğümüz her güzele aşık bir gönül, Yunus Emre de gördüğümüz Allah’la hasbıhal türünden şiirler,Sezai Karakoç ve Arif Nihat Asya da gördüğümüz serbest şiir örnekleriyle Necip Fazıl da gördüğümüz atasözü tadında duyuşlar hissettim.Bunu nasıl sağladınız.? İsminin Rumeysa olduğunu öğrendiğim hemşirenin cümleleri bittiğinde şaşkındım.Bu bilgi ve değerlendirme karşısında saygı duymamak mümkün değildi.Kendini ne güzel yetiştirmişti.Rümeysa’ya bu şiir sorusundan dolayı çok teşekkür ettim.Ona , -Sana helal olsun diyerek başladım söze. -Benzettiğin hiçbir üstada sözüm yok.Onlar gerçekten büyük kalemler.Kalemimi onlara benzetmen beni onure etti.Yazarken kimseye benzemeden yazmaya çalışıyorum .Kültürümüzün eskiden günümüze devam eden güzelliklerini yakalamaya çalışıyorum.Soruna şöyle cevap vermek istiyorum.Aşk hayatımızın bir parçası.Kul sevdaları günlük hayatımızı düzenlerken ,ilahi sevda ise hem günlük hem ömürlük,hem de ahretlik hayatımızı düzenleyen duyuşlardır.Yıllar önce buna benzer bir soru sormuşlardı; -İlahi sevda şiirleri yazan bir şair bu kadar çok kul sevdası yazar mı ? diye onlara şöyle demiştim. -İlahi sevda şiirleri yazmak bir sektörün gelişmesini sağlamış orda şiirleri olanlar kendini hafif göstermemek için kul şiirleri yazmayı doğru bulmamışlar.Ama ben kul sevdasının ,ilahi sevdayı daha güçlendirdiğine inanlardanım. Rümeysa cevaptan hayli memnun olarak teşekkür edip ayrıldı. Sevmek ve sevgi duygusu bağıra bağıra söylenebilecek bir duygu değildir.Ama sevmeden,sevgiden yoksun ne ilahi sevda ne kul sevdası olmaz.

Sevmeden yapılacak ibadet eksik olmaz mı? Sevgisiz kılınan namaz eksik olmaz mı? Yaradana sevgisiz ,oruç eksik olmaz mı? Emanet olarak verilen kul sevdasına saygı duymadan yapılan zikir eksik olmaz mı? Rümeysa gibi okurlar insanı daha çok düşünmeye ve daha çok çalışmaya zorluyor.Kaliteli okuyucu insanın ufkunu genişletiyor. Okuduğunu böyle güzel anlayabilen insanlara sadece minnettarım.Binlerce okuyucuya ulaşmamıza rağmen Rümeysa gibilerin sayısı bir elin parmak sayısını geçmediğini düşünüyorum.

Rümeysa’ların varlığı ise büyük bir sorumluluk yüklüyor. Okunmak ne güzel diye düşünüyorum.Başka okuyucular başkalarına da benzetecekler.Ama ben biliyorum ki.Kul sevdamda benim ilahi sevdamda benim.Hatta kul sevdalarının içinde var olan yasak sevdalarda benim.

Bu benim kendi şiir dilim.Okuyana sevgilerimi,anlayana saygılarımı sunuyorum,

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!