Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

YSK BAŞKANI VE ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

YSK BAŞKANI VE ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI
Bu haber 15 Haziran 2018 - 10:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sayın Cumhurbaşkanı ERDOĞAN; YSK.ya TALİMAT verdiğini ve HDP .nin Cumhurbaşkanı Adayı Selaattin DEMİRTAŞ’ın TRT’den; Cezaevinde konuşma bandı yapılarak SEÇİM Propoğandası olarak yayınlanması….
Sayın ERDOĞAN; YSK.ya TALİMAT vermesi gibi bir açıklaması doğru mudur?….Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir AÇIKLAMAYI Kamuoyuna yapabilir…Ama “YSK.ya Talimat verdim demesi…” yanlış olur….Sayın Cumhurbaşkanı ERDOĞAN böyle açıklama yaptı mı?Yoksa birilerinin açıklaması mı?
Peşinden de;YSK Başkanın Kamuoyuna yaptığı açıklama…..”Bize böyle bir Talimat verilmedi…Kimsede bize-YSK- olarak Talimat veremez…”

Sayın Başkanın ; “KİMSE BİZE TALİMAT VEREMEZ…”demeci yerinde ve doğru…Çünkü YSK;Anayasanın 79. Maddesinin getirdiği düzenleme ile bir ANAYASAL KURUMDUR….
Üyelerinin 6 tanesi Yargıtay ve 5 tanesi de Danıştay Başkan ve ÜYELERİ Arasında gizli oy ile Genel Kurullarınca seçilir.
11 Üye, kendi arasında bir Başkan ve bir Başkanvekili seçer…Başkan Yargıtay Üyeleri arasında,Başkanvekili de Danıştaydan gelen Üyeler arasında TEAMMÜLLER gereği seçilir.Sonra 2 üye Yargıtay ve 2 Üyede Danıştay dan gelenler arasında KURA ile YEDEK ÜYE olarak belirlenir.
Yani SEÇİMLER; Yargı Organlarınca Belirlenen KURUM ÜYELERİNİN oluşturduğu YSK tarafından yapılır.
YSK.ya ve İL-İLÇEDEKİ SEÇİM HAKİMLERİNE KİMSE EMİR TALİMAT VEREMEZ….

Yaşadığım benzer bir OLAY….
2007 yılı Haziran ayında Milletvekili Seçimini SULTANBEYLİ ilçesinde SEÇİM KURULU Başkanı olarak yürütüyorum. İLÇE KAYMAKAMLIĞINDA ; İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına bir YAZI….
“Alanlardaki ve Sokaklardaki Siyasi içerikli AFİŞLERİN DERHAL Kaldırılması…”
Bir EMİR…
Altında kalamam….Yazının aslını da ekleyerek; bir Üst Yazı Hazırladım….Elden bizzat kendilerine tebliğini sağladım….
” SEÇİM KURULU ve SEÇİM HAKİMİ OLAN ŞAHSIM…KİMSEDEN EMİR ve TALİMAT ALAMAZ…GEREKTİĞİNDE VERİR…ANAYASA,SEÇİM YASALARI ve YSK.nın İLKE KARARLARI…BİZE IŞIK TUTAR…”
İLÇE Kaymakamı uzun süre bana ulaşmaya çalıştı… .NİHAYET ULAŞTI ve ÖZÜR ÇOK BÜYÜK…
Birkaç GÜN SONRA BEN KENDİSİNE-Kaymakamlık Makamına- bir YAZI…Yazının üst kısmına da; ” SEÇİM-ACELE-” şerhi verildi.
“Sokaklardaki ve Anaarterdeki Siyasi Partilerin Afişlerinin 3 gün içinde Emniyet Müdürlüğü aracılığı ile kaldırtılarak; sonucun Kurulumuza bildirilmesi….”

Yalnız bu günlerde Bazı Cumhurbaşkanı Adayları; verdikleri demeçlerinde ve ALAN MİTİNĞLERİNDE; YSK.dan endişe etmekteler….Ve Seçim Akşamı Av.ları Cübbeleri ile YSK Binası önüne DAVET etmekteler….Yani YSK.dan Kuşku duyuyorlar….
-İSTANBUL BAROSU SAYIN BAŞKANI; BENİ ARAYARAK,OYUMU ERKEN KULLANARAK İSTANBUL BAROSU MERKEZ BİNASINA GELMEMİ ve GELEN ŞİKAYETLERE YÖN VERMEMİ RİCA ETTİLER….
BÖYLE BİR GÖREVİ SEVE SEVE ve ONUR DUYARAK; ÜLKEMDE DEMOKRASİNİN GELİŞMESİ,DEMOKRASİNİN SAKSIDAN ÇİÇEK OLMAKTAN ÇIKARILMASI….GÜR ORMANLAR GİBİ KOL GERMESİ düşüncesi ile KABÜLLENDİM…-
24 Haziran sabah saat 09.00 dan- GECE saat 24.00 e kadar İst. BAROSUNDAYIM…
Sıkıntılı durumlarda bana ulaşılabilinir ve HUKUKSAL Yönden gereken değerlendirmeleri yaparak; yardımcı olacağım…

TRT; genel olarak, Siyasi Partilerin Temsilcilerinin SEÇİM Sürecindeki belirli saatteki konuşmalarını YSK gözetiminde yayınlar….Bu yayın canlı olabileceği gibi; bant yayını da olabilir.
Ancak; bu yayınları TRT, YSK.nın gözetim ve denetiminde yapar….
YSK Başkanı Sayın S.GÜVEN; mevzuaat gereği Kamuoyuna gereken açıklamayı yapmıştır….
Siyasi Parti Yönetimlerinin ve Adaylarımızın bu konu üzerinde de fazlaca durmamalarını öneririm…
Saygılar…

Not:Sandık Kurullarının 24 Haziran Sabahı Oluşumu ve yapılması gereken işlemleri kapsamlı olarak açıklayacağım; bu SAYFAMDA….

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!