Sakarya Detay Haber

İşte Hak, İşte Selahiyet…

İşte Hak, İşte Selahiyet…
Bu haber 13 Haziran 2018 - 10:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yeni yayınlamak istediğim Yanık Sipahi adlı romanımızdan bir alıntı. Yıdırım Beyazit, serkeşlik eden Bulgaristan’ı fethetmişti. Buna içerleyen Macar Kralı Sigismund, başkent Bursa’ya özel elçisini fethi prosto etmek ister. Elçiler Bursa’ya girerler. Geliş çoktan tüm şehirde duyulmuş, gavur görmemiş meraklı halk sokaklara dökülmüştü. Halk süslü koşumlu atlara binmiş elçiyi ve korumalarını izlemekte, bir yandan da gülümseyerek dalga geçiyorlardı

-” Vay canına Durak Çavuşum! Görmekte misin ki; koşumlar atlardan, atlar binicilerinden daha değerli… Şu gavurcuklar çok alem vesselam!

-” Bunlar niye kadın gibi süslenmişler böyle?” Elçi söylenelerin birkısmını anlar ama bozulduğunu göstememeye çalışır. Zira kral her şart altında diri durmasını emretmişti: “Azametli dur, sert bak, Osmanlı’ların içine korku salmaya çalış! Macar kafilesini görünce yürekleri ürpersin. Padişaha da meydan oku. Hangi hakla Bulgaristan’ı fethetdiğini sor. Üzerine yürü. Yüklenebildiğin kadar yüklen! Beni temsil ettiğini unutma. Elçi kralın söylediklerini içinden tekrarlaya tekrarlaya yeniçerilerin ardından saraya girer. Yıldırım Beyazıt elçiyi huzuruna kabul eder. Elçi önce getirdiği hediyeleri takdim eder ve söze başlar:

– “Azametlü, kudretlü, asaletlü, fehametlü Macaristan Kralını temsilen…” Sadrazam elini kaldırıp elçiyi susturur: – “Sadede gel elçi, bizim boş vaktimiz yok. Ayrıca da biz kuvvet, kudret, azamet kaynağı olan Allah’tan başka hiçbir kuvvet, kudret, azametten korkmayız. Bunu böyle belle ve buna göre kelam et.” Macar elçi ne diyeceğini şaşırır ve kekelemeye başlar: -” Ama kralımızın ordusu çok büyüktür, o yüce bir kraldır.

-“Dağ ne kadar yüksek olırsa olsun yel üstünden aşar.” -“Siz yel değilsiniz ki…”

-“Evet ama sizde dağ değilsiniz! Bize Yıldırım dendiğini duymuşsunuzdur.

– “İyi ama siz hangi hak ve hangi selahiyetle Bulgaristan’ı işgal ettiniz?” Yıldırım Han bir kur’an ve bir kılıç getirilmesini emreder. Sağ eline Kur’an’nı, sol eline kılıcı alır. Önce sağ elini göstererek:

– “İşte hak!” Sonra sol elini havaya kaldırıp:

-“İşte selahiyet!” Sonra elçiye:

– ” Var git şimdi cevabımızı kralına aynen ilet, kendisinden korkmadığımızı söyle. Biz hakkı Kitabimızdan, selahiyeti de kılıcımızdan alırız! Allah’a güvenir yalnız Ondan korkarız. Bütün küffar birleşip üstümüze gelse davamızdan dönmeyiz!”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!