Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

DİPLOMA veya ŞAHADETNAME

DİPLOMA veya ŞAHADETNAME
Bu haber 10 Haziran 2018 - 16:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DİPLOMA veya ŞAHADETNAME

Bir ÖĞRENİM BELGESİDİR; DİPLOMA veya ŞAHADETNAME…Eski yıllarda; İLKOKULUN 3 yıllık bir öğrenim süresi varmış…Bu okulun amacı; Öğrencisine OKUMA-YAZMA öğretmek….
Bir İlçede Yerel Yönetim Seçimlerini Seçim Kurulu Başkanı olarak yürütüyorum….İl Genel Meclisi Üyeliğine Aday olan bir Kişinin Öğrenim Belgesi ” 3 yıllık İlk Mektep Şahadetnamesi ”
Aday olamaz düşüncesi ile İTİRAZ ettiler….
Yasa; Yerel Yönetim Seçimlerinde ADAY olabilmek için en az İlkokul Mezunu olmayı zorunlu tutuyor…
Ben; İtirazı; ” OXFORD vardı da okumadı mı? ” düşüncesi ile reddettim…
Daha sonraları İlkokullar 5 yıl oldu…Daha sonraları da 8 yıl oldu….
Ortaokullar 3 yıl…Lise ve dengi okullar 3 yıl….Bazı okullar HAZIRLIK Sınıfı getirir…
ÖN LİSANS Okullar 2 yıldır….
ÜNİVERSİTELER ise en az 4 yıldır….Lisans sayılır…
YÜKSEK LİSANS ise;en az 5 yıldır….Diplomalarda bu Öğrenim süresine göre oluşturulur.
Diploma veya Şahadetname; Kamu Hizmetine girmede bir ölçüdür…. Doktor olabilmek için;Tıp Fakültesini bitirmek,Av. ve Hakim olmak için Hukuk Fakültesini bitirmek gerekir.

2000 li yıllar….SAKARYA İlinde bulunuyorum….Deprem nedeni ile Eşim-Çocuklarım İstanbul’da kalmaktalar….Ben yalnız olarak SAKARYA’dan kalıyorum…
Başsavcımız ve birkaç Daire Amiri Sapanca’da bir proğram hazırlamışlar…Ben ve bir savcı arkadaş olmak üzere katıldık. Sapanca İlçesinin Ormanlık tepelerine doğru yol aldık….İçinde üç tane trıplex villa olan siteye girdik….Etrafı tel örgü ile çevrili ORMAN İÇİ bir AÇIKLIK alana girdik….Bizi bir RUS Asıllı Bayan karşıladı….Türkçe-Rusça karışımı bir dille hitap ediyordu…Spor kortunu ve aktivitelerini gezdik….Tesis sahibi geldi….tanıştık….
Ben kendisine bu elindeki alanın TAPU Kaydı olup-olmadığını sordum….Biraz Tapusunun var olduğunu söyledi. AMA…ALAN BİR orman içi açıklık…TOPRAĞI ORMAN….
Doğu İllerimizin bir ilçesinde gelmiş….İş Hayatına da İNŞAAT SEKTÖRÜNDE başlamıştır.
Kendisine ZAZA olup olmadığını sordum….ZAZA’nın ne olduğunu Bana safca soruyordu….Bilmemesi de mümkün değil….CEYLANLARI Sordum….Dostları olduğunu söyledi….Benim CEYLANLARI nereden tanıdığımı sordu…. Ben AĞA CEYLAN ve yeğeni-damadı olan Mehmet SAĞDIÇ ile samimi olduğumu….Memleketlerinde Görev yaptığımı anlattım…
Antalya Kemer’deki SÜMENE Tatil Köyünü sordum…Şimdiki akılları olsa yapmazlardı gibi bir söz etti…
CEYLANLAR; Merhum ÖZAL döneminde çok ilerlediler…

Biz İş Adamımızın Konuğu olduk….Geç vakte kadar oturduk….Sohbetler oldu…
Evin alt BODRUM katının şifreli bir kilitle açılıp kapandığını Arkadaşlar söylediler….
Kuzineye yakın bir yerde NARĞİLE benzeri bir alet bulunuyordu….Nargile olmadığını ve kendisine ACEMELİ’NDEN Gönderilen KOKAİN içilen bir aygıt olduğunu söyledi….Eski Adalet Bakanlarından…Müsteşarlarından bazılarının Konuğu olduğunu ve buradan ağırladığını söyledi….
Gece geç Vakitte kalktık….Yolumuza koyulduk….Yanımızdaki C.Savcısı bizlere hitaben;
” ÇIKARINIZ ŞU DİPLOMALARINIZI YAKACAĞIM….SİZİN DİPLOMALARINIZ NE İŞE YARAR?…ADAMIN DİPLOMASI DA BELKİ YOKTUR….AMA NELER YAPMIŞ?…”
Dedi…
Bende; ” Arkadaşlar…Sakarya İlinin Bürokratları….5 saate yakın bir süre; DİNAMİT DEPOSU üzerinde oturduğumuzu….Bu tesisin bir BEYAZ ÜRETEN yer olabileceğini söyleyebildim…

Diplomalı ve Yüksek Öğrenim görmüş bir kişiler; Ormanların İçine böyle bir tesis yapamazlar… Mevzuatı bilen kişiler Yasal Düzenlemelerden korkarlar…
Öğrenim olmayan CAHİL KİŞİLER; CESUR Olurlar….Kanun ve Hukuk tanımazlar…Kanun ve Hukuksal sorumlulukları da bilmezler…
Evet…Diplomalı Kişi ile Diplomasız Kişinin FARKI bu olsa gerek……

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!