Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

CUMHURBAŞKANI-KOMUTAN VE İFTAR…

CUMHURBAŞKANI-KOMUTAN VE İFTAR…
Bu haber 03 Haziran 2018 - 22:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Birkaç gündür Devlet Protokolu bünyesindeki bir yemeğe katılan Ordu Komutanı konumunda olan bir komutanın Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’ın da katıldığı İftar Yemeğindeki Görünümü….
Bir İlçeye veya İle, Bakan,Başbakan veya Cumhurbaşkanı gelir….Karşılama ve uğurlama töreni yanında ağırlanma proğramı da uygulanır….
İl veya İlçe düzeyinde Mülki Amirin Başkanlığında Askeri Garnizon, Yerel Yönetim -Belediye Başkanı- Karşılama ve uğurlama protokolunun ekibidirler.Yasa bunlara bu yetki-görevi verir…Zorunlu bir görevdir….

Ancak; Ülke genelinde bir SEÇİM Sürecine girilmiş ise; Karşılama ve uğurlama sınırlı tutulur….Devlet Memurları bu süreçte katılamazlar….
Özellikle de OY VERME GÜNÜNDEN 10 gün önceki SÜREÇ;Seçim YASAKLARININ uygulandığı bir durumdur….İle veya İlçeye gelen Bakan,Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı süreci içinde ise Cumhurbaşkanı içinde karşılama ve uğurlama olmaz….
Siyasi partiler ve Hükümet Erkanı Devletin Resmi araçlarını kullanamazlar….Başbakan; Siyasi partisine ait olan araç ile dolaşır…Makam aracı ile dolaşamaz…
Nisan-1999 Milletvekili ve Yerel Yönetim Seçimlerinde Merhum Bülent ECEVİT; Başbakan….Ben SAKARYA İli Seçim Kurulu Başkanıyım….Alanda yaptığı Açıkhava mitinginden sonra da VALİ’yi Makamına giderek ziyaret etti….SAKARYA VALİSİ ; Başbakan olan Merhum Ecevit’i Karşılayıp,uğurlamadı….

Ben Sakarya ili Adalet Komisyon Başkanıyım….Deprem Konutları için; Temel atma törenleri düzenlendi….Başsavcı ve Ben Protokol gereği Törene davetliyiz…Gittik….Devlet Bakanı Sayın Faruk BAL; açılışlar yaptı….MHP Milletvekili….Ben işlerim nedeni ile ayrıldım,tören alanından…
Akşam Sayın Bakan Faruk BAL ve Eşinin Onuruna VALİ Yemek verdi, Sapanca Tesislerinde….Yemekte Vali Bey-Eşleri, Başsavcı Arkadaşım ve Eşleri…Ve Ben …Ama eşim yanımda değil.İstanbul’da….Normalinde Sayın Bakan Faruk Bey bağlı olduğu Siyasi Partinin İl Temsilcisi de katılabilirdi…Ama Bakan Faruk Bey…Yargı Mensubu…Eski Hakim…Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü…Biz Yargı Mensuplarını Siyasilerle yan yana getirmemeye özen gösteriyor….

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Y.GÜNGÖR ÖZDEN; katıldığı Devlet Protokolu Törenlerinde; Cumhurbaşkanına; ” SAYIN CUMHURBAŞKANIM….” diye hitap etmemiştir….” SAYIN CUMHURBAŞKANI…”diye hitap etmiştir….

Sayın Cumhurbaşkanı ERDOĞAN; Malatya ilindeki ; Cumhurbaşkanlığı Adaylığı nedeni ile yaptığı çalışmalar esnasında; Bir STK veya VALİLİK bir İFTAR PROĞRAMI düzenlemiştir….Gayet doğal ve yerinde bir proğram….
İl Protokolu Davetli ve katılmaları da gerekir….İl Garnizon Komutanı Konumunda olan 2. Ordu Komutanı PAŞA’da yemeğe katılmış…Gayet doğal ve yerinde….
Cumhurbaşkanı Sayın ERDOĞAN yemek öncesi bir konuşma yapmış…Yapar ve yapabilir…Bu durumda doğal ve yerinde….
Konuşmasının bir yerinde Cumhurbaşkanı Adaylarından Sayın Muharrem İNCE’yi eleştirmiş….Eleştirebilir…Bu konuşma safhasında PAŞA Alkış tutmuş….Cumhurbaşkanın konuşmasının sonunda bir alkışlama yapsaydı; bu kadar dikkat çekip; olumlu-olumsuz eleştirileri de olmazdı…
Cumhurbaşkanı Adaylarından Sayın M.İNCE;” Ben 24 Haziran sonrası O PAŞA’nın Apoletlerini sökerim…” demiş….Sayın Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’da; ” Millet sana o zevki vermeyecek ve sandığa gömecek…” demiş…
Sayın İNCE’nin ; bu açıklamasını; Ben ,SEÇİM Çalışmalarının HEYECANIN Etkisi ile yapmış olarak görüyorum….Çünkü; Kişiler Kimsenin Görevine son veremez…Apolette sökemez….Hakimin Cübbesini de sırtından çıkartamaz….Ancak; Mahkeme söker veya çıkartır…
Sayın PAŞA; görevinin ve sorumluluğunun bilincinde olarak;Medya ve Davetliler önünde; sayın İNCE ile ilğili eleştiri sonrası o alkışlamayı yapmasaydı; bu sıkıntı yaşanmazdı….
TSK. Mensupları ve YARGI Organları Mensuplarının bu tür Davet ve toplantılara sınırlı olarak katılmaları gerekir…Gereksiz polemiklere de girmemeleri de gerekir.TSK ve Yargı Mensupları her zaman SİYASETİN üstünde ve SİYASİLERİN dışındadırlar….
TSK Mensupları; her zaman Siyasetin ve siyasilerin dışında kalmaları; TSK Mevzuatı gereğidir.
Olaya Adı karışan PAŞAMIZ; TSK.nin 2.Ordu KOMUTANIDIRLAR… Ne düşünürler bilemem….
Ama…TSK. Ülkemizin,İçte ve Dışta Koruyucu GÜCÜDÜR….Bu Kurum ile ilgili görüş ve yorumlarımızı çok dikkatli yapmamız gerekir….TSK; hepimizin Gözbebeği ve güvencesidir.

Mart 2004 Yerel Yönetim Seçimlerini İstanbul SULTANBEYLİ İlçesinde SEÇİM KURULU BAŞKANI olarak yürütüyorum…
İlçede Seçimlere katılan tüm Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ile İlçe Seçim Kurulu toplantısı yaptım… Partilerin ve Adayların Afiş asacakları alanları ve cadde güzergahlarını belirledik….Bu yerler dışında AFİŞ asmaları engelleyen karara vardık…
Akşam evimdeyim…Saat 19.00…AKP dışındaki tüm Partilerin İlçe başkanları aradı…ANA ARTER OLAN CADDEYE; AKP Belediye Başkan Adayının ve O dönem Başbakan olan Sayın ERDOĞAN’ın posterleri asılmış….
Ben İlçe EMNİYET MÜDÜRÜNÜ aradım….Ve kendisine…
” Telefon konuşmamızı banda istersen al…Bu Konuşma Size SEÇİM HAKİMİ OLARAK EMİRDİR… Afişler posterler bu cadde de kaldırılıp, tutanak tutulup, sabah Seçim Kuruluna teslim edilecek…Ve Posterler -afişler kaldırıldıktan sonrada
bana telefon ile gece saat kaç olursa olsun, bilği verilecektir….”
O gece saat 02.00 de bana Emniyet Müdürü bilgi verdi…Kaldırılmış….
Tabi ki; AKP İlçe Yönetimi ve Başkan adayı; AKP.nin Seçimlerde Bölge sorumlusu Milletvekili eski Diyanet İşleri Başkanı Sayın Tayyar ALTIKULAÇ’ı aramış ve yardım istemiş….
Sayın ALTIKULAÇ; Benden için ” Ben O Hakimi tanırım…Bizim Kastamonu Yöresinde de çalıştı…Titiz birisi…Diğer Partilere astırıyor mu?..Hayır…O zaman yaptığı iş doğru…”
Hiç bir Siyasi Otorite ve Kişide bana bu konu nedeni ile bir soru yöneltmedi….
Oy verme gününden bir gün önce…Cumartesi günü….Partiler ve adaylar; Parti binalarında toplantılar yapıyorlar….Konuşmaları hoporlerle dışarı veriyorlar…Parti binası önünde taraftarlar toplanıp dinliyor….
Birkaç Siyasi parti Şehir içinde KONVOY düzenledi…
Emniyet Müdür heyecanlı ve sıkıntılı bir şekilde cep telefonu ile beni aradı….SP ile CHP arasında gerginlik var…Çarşıda olduğumu ve gelmek üzere olduğu ilettim….CHP ilçe binası önüne taraftarlarını toplamış…Bina içindeki konuşmayı dışarı veriyor….SP konvoyu da bu yoldan geçmek ister…Ben olaya müdahale ettim…Konvoyu iki ara sokağa yönlendirdim…ve 50 metre ileride konvoy birleşti….Bu sorun bir saat kadar sürdü…
Güzerhağdaki Esnaflar panik içindeler…Dükkanların kepenkleri indirilmiş….Bir Esnaf beni çay-kahve ikram etmek için davet etti….Kahveyi içtim…Telefon Bayi….
“Beyefendi…Ben tarafsızlığınızı ve titizliğinizi duydum…Caddede afiş ses yok…Seçim Hakim titiz astırmaz dediler…Biz az önce çok korktuk…Siz alana girdiniz ve talimatlar yağdırdınız…Sorunu çözdünüz….Sorduğumda Seçim hakimi olduğunuzu söylediler….Başbakanın ve Belediye Başkan Adayının Resimlerini Afişlerini gece kaldırttınız… Ben sizi tebrik etmeye ve tanışmaya gelecektim…Gelemedim…” dedi…Bana hediye olarak hazırladığı paketi verdi…İçinde CEP Telefonu…Kabul ettim…Benim Kullandığım eski telefonu da kendisine bıraktım…Uzun süre de o telefonu kullandım….

Evet…Mart 1994 Yerel Yönetim seçimlerini SAKARYA-HENDEK ilçesinde yürütüyorum….ANAP Genel Başkan Yrd. Sayın ERSİN TARANOĞLU ile çarşı içinde partilileri ile karşılaştık….Bana hitabı şu oldu; ” Hakim Bey…Sizi kutluyorum…Çok Tarafsız ve adil bir seçim işleri yürütüyormuşsunuz….Partili arkadaşların sizin hakkınızdaki gözlemi…”
Evet…Bürokrat Tarafsız olacak…Hukuk ve Yasaların dışına çıkmayacak….Güven verecek…Ama mevzuaatı da bilecek…Araştıracak….
Evet….Hakimlik ADİL OLMAK kadar da ; YÜREKLİ OLMAYI Gerektirir….
Saygı ile….

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!