Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

MERTLİK HIRKASI

MERTLİK HIRKASI
Bu haber 21 Mayıs 2018 - 15:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir türkü dinliyorum.  Nedenli etkiledi sözleri.  Gerçekten insanı sevmek insana güvenmek böyle sonuçlar mı sunmalı hayatımıza?Mert olabilmek  her zaman yalnızlık mıdır? Mert insanlar daha az seviliyorsa,  nasıl anlamalıyız  insan fıtratını? Şöyle söylüyor  türkü sözleri;

Kimse  bana yaran olmaz yar olmaz
Mertlik hırkasını giydim giyeli
Dünya bomboş olsa bana yer kalmaz
İnsana muhabbet duydum duyalı

İnsan sevgisini ,daha güclü tutmaya yönelik bu ezgi insanı alıp götürüyor.Böyle mi olmalı diye sorguluyor gönlüm.Yiğit insanlar daha çok sevilmeli ve sayılmalı diye düşünüyor ve türküye itiraz etmek istiyorum ama her türkünün kendine özgü bir kurgusu  ve öğüt verme gayreti olduğunu da yabana atmıyorum.
Ardımdan vuranlar yüzüme güler
Kestiği az gibi parçalar böler
Herkes kılıcını boynumda biler
Başımı meydana koydum koyalı

Hayatta yaşadığımız vefasızlıkları gördükçe türküye hak vermeye başlıyorum.Dost gibi görünenler geliyor aklıma,..Arkadaş gibi görünenler geliyor.Sevgili gibi görünenler geliyor.Akraba gibi görünenler..Birde gerçekten Arkadaş olanlar.Akraba olanlar.Dost olanlar.Gibi görünenlerden kaçmak istiyor gönlüm.Bel ki de kaçıyorum.

İmanım hükümdar benliğim esir
Ehl-İ Beyti sevdim dediler kusur
Kimi korkak dedi kimi de cesur
Kurt İle kuzuyu yaydım yayalı
Son dörtlükte ise insanın değer verdilerine başkasının farklı bakışı anlatılıyor.Şair ve yazar olarak binlerce defa karşılaştığımız başka yazar ve şairlerin eseriyle seni yenmeye çalışan bir sürü ,aklı hasete çalışan insan.Güzel bir yazı okursunuz,o bilmem şu yazar şöyle yazmış diyerek senin yeteneklerine kör bakmaya çalışır.Yada şöyle güzel bir şiir yazdım desen,onu daha din lemeden içinin kirirni ve hasedini gösterir tarzda size bir baka şairin şiirirni rekabet yaparcasına ortaya atar.

Biz yeteneksizlerin bu gayretleriyle yıllarca şerbetlendik.Okumayacaksan yine okuma.Ama bir şairirn şiirirne yada yazısına başkalarının yazdığıyla karşılık verme cahilliğine düşme.Bu edepsizliğin ta kendisidir.Okursun o şiiri yorumlarsın .Hatta beğenmeyebilirsin ama başkalarının yazısıyla haset yüzünü ortaya çıkarmak ancak alçak kişiliğinizin göstergesidir.Varsa bir yeteneğiniz işte meydan.Yiğitce mücadele edene selam olsun.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!