Sakarya Detay Haber

21 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ

21 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ
Bu haber 15 Mayıs 2018 - 13:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Darbe girişiminde tankın içinden çıkan Gebze eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mithat Aynacı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Bakırköy Adalet Sarayı’nın içindeki konferans salonunda görülen duruşmada 16 tutuklu sanık hazır bulundu. Cumhuriyet Savcısı Cem Üstündağ, esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu belirterek, mütalaayı özetleyerek okudu. Savcı mütalaasında, Fetullahçı Terör örgütünün, 15 Temmuz 2016 günü yegane amacı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin anayasal sistemini cebir ve şiddet kullanmak suretiyle değiştirmek ve işlemez hale getirmek için darbe yapmaya karar verdiğini belirtti. Savcı Üstündağ, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ile İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünde yuvalanmış olan sözde asker ve polis kılığındaki bir kısım Fetullahçı teröristlere de bu plan kapsamında İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nü işgal etme görevi verildiği kaydedildi. Örgütün amacı, yapısı, idolojisinin iddianamede ayrıntılı olarak anlatıldığı da mütalaada belirtildi.

“ATEŞ EDİN, VURUN ŞEREFSİZİ”

Darbe girişimi sırasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde 4. Sınıf Emniyet Müdürü olarak görev yapan Mithat Aynacı’ya aktif bir görev verilmediği, ancak darbe girişiminde  ZPT’ye geldiği mütalada vurgulandı. Mütalaada araç üzerindeki itişme sırasında Aynacı’nın müşteki komiser Cemil Gürbüz’ü kastederek ve hedef göstererek “Ateş edin vurun şerefsizi” şeklinde sözler söylediği ancak tüfekten çıkan mermilerin Gürbüz’e isabet etmediği ifade edildi. Aynacı’nın yakalandığında üzerinden bir ABD doları çıktığı ve Bylock kullanıcısı olduğu öne sürülen mütalaada, “Sanığın zırhlı araca bindikten sonra elindeki telefonla sürekli biriyle yazıştığı, aynı araçta bulunan Bora Serhat’ın ifadesine göre ‘Ankara’yı, İzmir’i ele geçirdik, bir tek burası kaldı. Buraya hava desteği lazım’ şeklinde sözler söylediği, sanıklardan Ahmet Gök’ün de bu durumu teyit ettiği kaydedildi.

“DURMA EZ GEÇ”

Yarbay rütbesinde görev yapan Fatih Sönmez’in darbe girişiminden bir gün önce firari tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit ile makam odasında toplantıya katıldığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün ele geçirilmesinin kendisine tebliğ edildiği kaydedildi. Mütalaada, sanık Sönmez’in darbe girişiminin başarısız olma ihtimali üzerine Serdar Değirmendere komutasındaki tanka geçtiği, tankın komutasını devraldığı kaydedildi. Tankta her iki sanık dışında şoför kısmında sanıklardan Ömer Kalın ve Maksut Keleşoğlu ile İdris Yeter’in de bulunduğu, Fatih Sönmez’in darbe girişimin başarısız olması üzerine kışlaya geri dönme talimatı verdiği anlatıldı. Yolun araç ve vatandaşlar tarafından kapatılması üzerine tankın komutasını üstlenen Fatih Sönmez ile Sardar Değirmendere’nin tankın sürücüsü Ömer Kalın’a “Durma ez geç” şeklinde talimat verdiği öne sürüldü. Ömer Kalın’ın da tankı kalabalığın içine hızla sürdüğü ve bu eylem sonucunda 4 kişinin şehit olduğu vurgulandı.

21 SANIK İÇİN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ

Savcı, eski emniyet müdürü Mithat Aynacı ve eski yarbaylar Osman Akkaya ve Fatih Sönmez’in de aralarında bulunduğu 21 sanığa “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs”  suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Savcı, ayrıca bu 21 sanığı,  “Örgüt üyeliği”, “Örgüt yöneticiliği”, “Kasten öldürmeye  teşebbüs” ve “Hakaret” gibi suçlardan da değişik oranlarda hapis cezası istedi.

Kocaeli Koz

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!