Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

17 NİSAN VE KÖY ENSTİTÜLERİ…

17 NİSAN VE KÖY ENSTİTÜLERİ…
Bu haber 18 Nisan 2018 - 8:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini; M.KEMAL ve Silah Arkadaşları kurdular….Ama Anadolu Halkının-özellikle de Kırsal Bölgeler- okuma-yazması yok….
Arapça harflerden vazgeçilmiş ve Latin Harfleri kabül edilmiş….Okuma-Yazma seferberliği başlatıldı…
Askerliğini Çavuş olarak yapanlar; belirli bir Eğitim Kursundan geçirilerek; Köy Okullarına EĞİTMEN olarak gönderildiler…Ama başarı elde edilemedi…İçinde çok başarılı olan Eğitmenlerde oldu…
Ben Kırşehir İlköğretmen Okulunda öğrenciyim….1967 li yıllar….Astronotlar…Kozmonotlar….Uzayda Apollolar ve Soyuzlar cirit atıyor….Astronotlar Uzay boşluğunda Uzay aracından çıkarak geziyorlar….
Köy odasında oturuyoruz….Bana; “Ya Turan Efendi….Bu ABD.liler bizleri mi kandırıyor? Uzayda nasıl gezilir?”
Ağır bir soru…Ben bu soruyu onların anlayabileceği şekle nasıl sokup anlatacağım?
Köyün eski bir EĞİTMENİ….Merhum Osman TURHAN-Kulaklı-olarak anılırdı…….İmdadıma yetişti….
“Bir dakika Turan Efendi..”dedi. Ve anlatmaya başladı.
Köy odası dikdörtgen şeklinde…Odanın iki köşesine köşegen olan; aynı özellikte birer radyo koyalım…İki radyoyu da aynı istasyon olarak aynı ayarda açalım…Odanın tam ortasını bulduğumuzda; İki radyonun sesi rahatsız edici olur ve seslerini net duyamayız.Orta merkezde Radyonun birisi tarafına kayarsak; o radyonun sesini duyarız. Öbür radyonun sesini duymayız…Öbür köşedeki radyo tarafına kaydığımızda o radyoyu duyarız ve karşısındaki radyonun sesini duymayız…
İşte Dünya ile Ay arasında bir Çekim Kuvveti var….Bu iki kuvvet arasında bir boşluk var.O boşlukta geziyorlar….Bu boşluğun dünyadaki tarafına kayılırsa; Dünyanın çekim alanına giirer ve Dünyaya düşeriz.Ayın çekim alanına girersek, Aya düşeriz…”
İşte…Eğitimci….Herkes bildiği bir şeyi başkalarına anlatamaz…Bunu en iyi EĞİTİMCİ Anlatır…EĞİTİMCİ bir SANATÇIDIR…
Merhum Eğitmen Osman TURHAN;”Hz. NUH; oğlu ile cep telefonu görüşmesi yaptı..”demedi…

Hasan ALİ YÜCEL Milli Eğitim Bakanı olunca; yakınen tanıdığı İsmail HAKKI TONGUÇ’u İlköğretim Genel Müdürü olarak atar…
TONGUÇ; ilk iş olarak Anadolu Halkını eğitmek ve okur yazar yapmak düşüncesinde….Köylüye İmece usulu Okul yaptırmayı ve Şehirde okuma-yazma bilen Kişileri yüksek Maaş ile köy okullarına göndermeyi düşünür….Ama…Bunların çalışamayacağını ve başarılı olamayacaklarını bilir.
Köye gidecek EĞİTİMCİYİ; öncelikle eğitmek gerektiği düşüncesinde….Bölgesel olarak Ülkenin belirli Bölgelerine OKULLAR açar….Adına da “KÖYENSTÜTÜSÜ”denir….Köylerden kız-erkek ayrımı yapılmaksızın 15 yaşını geçmemiş çocuklar toplanır….Bu Enstütülerde 5 yıl Eğitim verilir. “Öğretmen olarak haydi köylere..”
Benim Köyümde 10 çocuk gitmiş…İkisi kız…Birisi de benim merhum teyzem….Nereye? Ankara HASANOĞLAN’a…
Ben ilkokul sıralarında okurken bana merhum Annem; ” SENİ HASANOĞLAN’a göndereceğim…” derdi.

17 Ağustos Marmara Depremi sonrası; SAKARYA İlinde Milli Güvenlik Konseyi Gnl.Skrt. Yrd. bir Tümgeneralin başkanlığında bir Askeri Heyet,15 günlük bir çalışma yaptılar…Deprem Dönemi…O dönemin Sakarya Valisi Heyete Sapanca Tesislerinde bir akşam yemeği verdi….Davetliler sınırlı…Belediye Başkanı,Tuğay Komutanı,J.Alay Komutanı,C.Başsavcısı ve Adalet Komisyon Başkanı olarak Ben….
Genel Skrt.Yrd. sı Tuğgeneral sohbet esnasında şu sözü sarf etti….
“TÜRKİYE KÖYENSTÜTÜLERİNİ KAPATMASAYDI; 1970 Lİ YILLARINDA AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMİŞTİ…”
Adı geçen Paşa ile yan yana oturuyoruz…Ben heyecanla ayağa fırladım…Ve…
“Paşam,Ordunun bir üst Subayından bu sözü duymak beni şaşırtı ve de duygulandırdı…”
Paşa,elimden tuttu ve oturttu…
“Ben ilkokulu Köyenstütüsü bir Öğretmenden okudum…Öğrencilerdeki görünen her türlü hastalığı ve tedavisi bilirdi…Sebze yetiştirirdi…Okulu tamir ederdi…Hayran kaldım Köyenstütülerine…Görev yaptığım bölgelerdeki Köyenstütüsü binalarını ve işlikleri gezdim….Köyden gelen çocuklar nereden almışlar o teknolojiyi?O binaları nasıl yapmışlar?…”
Ben de ; “Paşam Sakarya-ARİFİYE deki Köyenstütüsü Binaları halen ayakta…DEPREMDE bir şey yapamadı…” dedim…

Evet…Evet…KÖYENSTÜTÜLERİ bir ECOLLE….Bir Ayrıcalık KÖYENSTÜTÜSÜ MEZUNU OLMAK…
Köyenstütü Mezunlarında Yazar,Sanatçı ve Bilimadamları yetişmiştir…Fakir BAYKURTLAR…Mahmut MAKALLAR…Talip APAYDINLAR….Enstütülerin yüzakı oldular….
Ne yazıkki; bu Enstütülerin yerini; önce Resmi,yarı Resmi ve Kaçak Kuran Kursları aldı….Sonrada İMAMHATİP OKULLARI aldı….
Bu okullarda mezun olanlar Doktor oldular….Erkek Dr.Kadın hastaya, Kadın Dr.erkek hastaya tıbbi Müdahalenin namahrem ve günah olduğundan bahisle tedavilerden kaçınmaktadırlar…
2007 Milletvekili Seçimini Seçim Kurulu Başkanı olarak yürütüyorum…Bir Av. arkadaşımız Milletvekili Adayı….Tanıtım kartları bastırmış….Bitirdiği Hukuk Fakültesini değil; bitirdiği İmamhatip Lisesini tanıtım kartına basmış….
işte; İslam Dini bir ticari Meta oldu…
Ülkenin bugün; Köyenstütüsü benzeri Eğitim Kurumlarına çok çok gereksinimi vardır…
Eğitimcilerimize ve bulunduğum konuma beni getiren Tüm Öğretmenlerime ve Öğretmen Arkadaşlarıma saygı ile…

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!