Sakarya Detay Haber
Saniye Altakhan

FETVA VERECEĞİNİZE, VİCDANINIZI UYANDIRIN

FETVA VERECEĞİNİZE, VİCDANINIZI UYANDIRIN
Bu haber 17 Nisan 2018 - 17:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bize neler oluyor demiyorum, çünkü bize neler olması gerektiğine biz karar veriyoruz.

Biz ne zaman hizmete oy verip hizmeti seçersek, işte o zaman seçtiklerimiz kimin adına seçildiklerinin farkında olur,  tek amacı vatandaşa hizmet vatandaşın sorunlarına çözüm aramak olur.

Sokaktan alıp sahiplendiğim, onu torunum gibi sevip büyüttüğüm bir kedim var benim… Kızıma ve bana yoldaş.. Evimin neşesi… O, hayatımıza girdiğinden beri tüm stresimi atıp, hayat bulduğumuz torunum 2 haftalık anne.. Anne deyip geçme, öyle bir anne ki; hani 2 ayaklı bazı anneler eline su dökemezler…

Dün akşam üzeri çok hastalandı, kaskatı kesildi, kendini dışarı attı ve gece saat 04.00’e kadar onu aradık, seslendik yoktu, “öldü” heralde dedim. Yavrularının ağlamasına dayanmak mümkün değildi. Acıktılar, ne yapacağımı bilemez halde onlara çareler arayıp, “Allah’ım yalvarırım bu yavruları annesiz bırakma” diye hem ağladım, hem çare aradım.

Sabaha karşı 04.00’de bitkin ve adım atamaz halde, boynundaki zilin sesiyle bahçeye fırladım, ama durumu çok kötüydü, alıp eve geldim. Onun döndüğünü görmek bana hayatımın en mutlu anını yaşattı, yavrularını gözü görmüyor, baygın bir halde durumu içler acısıydı. Google’dan veteriner aradık, 24 saat açık olduğunu iddia eden Semerciler’de bir yer bulduk, koştuk, ne telefona bakan ne de kapıyı açan biri vardı… Polislere “açık veteriner var mı?”diye sorduk, Sakarya kazan biz kepçe hekim aradık, ama ne mümkün… Diyeceksiniz ki; “aman be bir kedi altı üstü, hayvan değil mi, ölürse ölsün”… O, önce can taşıyor, sonra da 3 yavruya annelik yapıyor.

Annenin adı yok, cinsi yok, ırkı ve mezhebi yok. ANNE yaratılan en kutsal değerlerden biridir.

Çaresiz eve döndük, sabaha kadar kedimin başında bekledim, sabah yine veteriner arayışına başladım, gidince bir emekli maaşı bırakmak demekmiş, bunu öğrenince ilçe belediyeyi aradım, onlar sağ olsun Büyükşehire yönlendirdiler, orayı aradım, durumu izah ettim, görevli veteriner hanım bakamayacakların,  öyle bir sistem olmadığını, köpek barınağı olduğunu, oranın hekiminin de bakabileceğini, ancak kediyi bir daha alamayacağımı söyledi. Özellere yönlendirdi, “ama çok pahalı, lütfen yardımcı olun” dedim, ısrar etmeme rağmen acımadı. “Benim köpeğim var ben de aynısını yapıyorum” dedi.

Çok komik bir durumdu… Dedim ki Özel veterinerler kazancının yarısını belediyelere vermeliler, sizlerin sistemi yüzünden onlar kazanıyor, dediğimde hanımefendi ön yargılı ya hem de büyükşehirde görevli olmanın rahatlığı ve kibiriyle anında cevabı yapıştırdı. “Hanımefendi kul hakkı yemeyin”… Arkadaş birden fetva vermeye başladı, yahu benim kul hakkı yediğimi nerden çıkartıyorsun, ben size diyorum ki hem basbas bağırır hayvan hakları dersiniz, hem de sokak hayvanını bağrına basmış vatandaşa kapıyı gösteririrsiniz... Bu ne çelişki? Ben maduriyetimi anlatıyorum… Sen de bir annesin, çocuğun hastalansa, paran da olmasa, belediyenin doktoru sana dese ki “özele git kardeşim, banane”… Sen ne cevap verirsin?

Ben onun kadar vicdansız olamadım. Kaptım torunum dediğim kedimi, Serdivan’da bir hekime götürdüm, 400 TL verdim ama, o anneyi yavrularına kavuşturdum. Şimdi o veteriner hanıma diyorum ki peki sizin sisteminizde bu hizmet olsaydı, ben oraya 400 tl vereceğime, size 200 tl verip hem hizmet alsaydım, hemde cebime ekmek param kalsaydı kötü mü olurdu?

Yemişim sistemlerinizi..! Sizin sistemleriniz vatandaşa hizmet dışında her işinize yarıyor. Madem hizmet vermiyorsunuz, Büyükşehir Veterinerlik Daire başkanlığına ne ihtiyaç var? Benim oyumla seçil, vergimle maaş al, bana tepeden bak, hizmet verm…

O sistemi değiştirecek olan bizlerin talebidir, her kış mahallem kedi kaynar, soğuktan kömürlüğümde kaç tanesi ölür, yavrular dona,  bu mudur sizin AĞZI OLUP DİLİ OLMAYAN ALLAH’ın bize emaneti hayvanlara bakış açınız?

Bana fetfa vereceğinize kendi vicdanınızı uyandırın, mağduriyetleri giderin, size baki kalacak tek miras adaletli olmak, oturduğunuz makamları hakkıyla doldurup, vicdanınızla hizmet etmektir.

Allah, gönlünde sevgi, merhamet ve vicdan sahibi insanları seçmeyi nasip etsin bizlere…

Amin inşallah.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!