Sakarya Detay Haber

“Batı ile kavganın sorumlusu biz değiliz”

“Batı ile kavganın sorumlusu biz değiliz”
Bu haber 03 Nisan 2018 - 17:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Günümüzde Rusya’nın, İngiltere ve diğer ülkelerle ilişkilerinin Soğuk Savaş döneminden daha kötü olduğunu söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soğuk Savaş döneminde bile kuralların olduğunu, söz konusu ülkelerin ise edep kurallarını terk ettiğini belirtti.

Moskova’da Bangladeş Dışişleri Bakanı Abdül Hasan Mahmud Ali ile ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, İngiltere ve ABD’nin başı çektiği bir dizi Batılı ülkenin eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın zehirlenmesi gerekçesiyle Rus diplomatları sınırdışı etmesini değerlendirdi.

‘SKRİPAL’İN ZEHİRLENMESİ İNGİLTERE’NİN ÇIKARINA’

Rus Dışişleri Bakanı’na göre ayrıca, ‘Skripal ile kızını zehirlemenin, Brexit konusundaki sözlerini yerine getirmemesi nedeniyle seçmenleri karşısında hoş olmayan bir duruma düşen İngiliz hükümetinin çıkarları için uygun olduğu da söylenebilir.’

Diğer taraftan Lavrov, ‘zehirleme vakasında sadece bir tarafın parmağının olabileceği, bunun da Rusya olduğu’ şeklindeki iddialar için de şunları söyledi: “Bunun ardında bir dizi sebep olabilir. Bunların hiçbiri bir kenara itilemez. Ciddi uzmanlar, bir dizi ülkenin ciddi hükümet yetkilileri bunları kenara itmiyor. Kamuoyu önünde akıllarındaki soruları soruyorlar.”

Bu soruların hepsine cevap vermekten kaçınmanın mümkün olmayacağını söyleyerek devam eden Lavrov, şu vurguyu yaptı: “Zira bu soru işaretleri apaçık ortada. O kadar ortada ki İngiliz meslektaşlarımız oyun oynamaya başladı. Tüm somut olayların açıklanması ve gerçeğin ortaya çıkması için ısrarcı olmaya devam edeceğiz.”

“GÜNÜMÜZDEKİ DURUM SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDEN DAHA KÖTÜ”

Sputnik’in haberine göre; Lavrov, “Soğuk Savaş hakkında çok şey konuşuluyor. Günümüzdeki durumun klasik Soğuk Savaş döneminden daha kötü olduğu da konuşuluyor. Zira o dönemde bazı kurallar vardı, edep kuralları uygulanırdı. Ancak bugün başta İngiltere, ABD ve onları körü körüne takip eden Batılı partnerlerimiz, tüm edep kurallarını terk ederek aleni yalana ve dezenformasyona yöneldi” ifadelerini kullandı.

‘SAKİN VE SOĞUKKANLI BİR YANIT VERECEĞİZ’

Lavrov’a göre Rusya, bu duruma son derece sakin ve soğukkanlı bir yanıt verecek. “Her türlü suçlamanın olgulara dayanması gerektiği konusunda ısrarcıyız. Ancak olgu bulunmadığında, öfkelerini ilişkileri desteklemek, zor durumlara çözüm bulmak, zorlukları aşmak amacıyla birtakım yollar bulmak için görevlendirilen diplomatlara yansıtıyorlar” diye devam eden Lavrov, yapılan ihraçların uydurma gerekçelere dayandığını vurguladı.

PARTNERLERİMİZ ÇOCUK OYUNLARI OYNAMAYA DEVAM EDİYOR’

Lavrov, ne kadar ileri gideceklerinin Moskova’ya bağlı olmadığını da söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Diplomaside karşılıklılık ilkesi vardır. Bu ilke halen geçerli ve tutarlı bir şekilde uygulanmaya devam edecek. Çocukluğumuzda şöyle denirdi: İlk kim başladıysa, o durmalıdır. Çocuk oyunlarını taklit etmek istemiyoruz ancak partnerlerimiz halen tam olarak bununla uğraşıyor.”

Sabah

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!