Sakarya Detay Haber
Serpil Başer

Ne kadar sosyalsiniz ?

Ne kadar sosyalsiniz ?
Bu haber 04 Şubat 2018 - 21:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Ne kadar sosyalsiniz ? Yani sosyal derken hani komşunun komşuya oturmaya gitmesi, misafir kabul etmek, arkadaşlarla toplanmak, beraber ders çalışmak, futbol oynamak gibi…. Kısacası birlikte bir şeyler yapabildiğiniz kimler var etrafınızda? Eskiden bunları oldukça çok yapabiliyorduk çünkü o günlerde sadece televizyon vardı ve bir kaç kanal, vakti insanlara yani birbirimize harciyorduk. Zaman geçtikçe teknoloji ilerledi gelişti bizler geriledik ve köreldik. Bilgisayarla başladı akıllı telefonlar, tabletler, ipadlar…. Akıllı telefon ? Yani insanların aklını yitirmeye başladığını düşünüyorlar heralde o yüzden akıllı telefon üretiyorlar bizi yönetebilsin diye. Bende, sende, bizde, cocukta, büyükte, yaşlıda, gençte herkesin elindeler. Hepimizi ele geçiriyorlar ve bizler artık çok sosyaliz. Sosyal Medyada, bigisayarların telefonların tabletlerin içinde yaşıyoruz.
Tek kaygımız internet paketinin bitmesi , batarya bitiyor yazsının görünmesi. Dışarı gittiğimizde ilk sorduğumuz hal hatır değil artık, Wifi şifreniz ? Çoçukları evden çıkartmak için gittiğimiz yerde internetin olduğunu söylüyoruz yada bizi rahat bıraksınlar diye al telefonu oyna diyoruz. Çocuklar konuşmadan oyun oynamayı öğreniyor. Babalar kahvehaneye gidemiyorsa hemen bir okey odasında bir masaya oturuyor artık sabahmı oluyor  kimbilir, anneler pasta, börek, yemek tarifi diye geçiyor başına , o arada ocaktaki yemek yanıyor , gidiyor çöpe, öğrenciler ödevdi, ders çalışyorum diye bir bahane .
Evlerin çoğu sessiz sanırsınız huzur dolu, aslında herkes sanal dünyada kendini oyalıyor. Doğumu, ölümü, kavgayı kazayı, neşeyi üzüntüyü, pastayı böreği, bugün ne yedik içtik, nereye gittik, gezdik her seyi Sosyal Medyada paylaşıyoruz hepimiz. Teknoloji uzakları yakın yaparken yakınları uzaklaştırıyor. Çok Sosyal olmak bizi bozdu.
 İlk okula giderken Kütüphane diye bir yer vardı raflar kitaplarla doluydu ortada masalar vardı, ödevin olunca gelirdin önce gelen Ansiklopediyi kapardı başlardı yazmaya başında bir kalabalık sıra bekleyen, kıyıdan köşeden yazmaya çalışanlar. Karalamayı alacaksın eve koşacaksın ödevi çizgisiz dosya kağıdına geçireceksin sabaha yetiştireceksin. Şimdi performans ödevim var diye mızıklıyan ögrenciler var, Google Amcaya soracaksın bulacaksın hemen kopyala yapıştır çıktıyı al hazır, sorsan ödev yaptılar. Bilgisayar oyunları; aman Allahım sanki gerçek gibi bir alıyor sizi içine çık çıkabilirsen. Çocuklarda haklı çünkü çok tatlı.
Bir de paylaşımlar var olay olan; mutsuzmusun? Neden bu sözü paylaştın, aşık mı oldun? Şiir yazdın, boşanıyormusun? Üzgünmüsün? Kızgınmısın? Neden mutlu oldun?…
Aklımızı almışlar elimize akıllı olanları bırakmışlar. Bu kadar etkili aletler varken insan insana lazım değilki.İnsanlığı çaktırmadan bitiriyorlar. O aletlerin içinde tandığın tanımadığın binlerce insan, iyi yada kötü, katil yada hırsız, erkek mi kadın mı, tacizci mi sapık mı bilmiyoruz. O kadar tehkileki oldu ki, vatana ihanetler, terörü destekleyenler, kinlerini dışarı vuranlar da ve….
Bunlarla aynı sayfada yaşıyoruz.
Teknolojiyi doğru kullandığınızda aslında o kadar da kötü değil. Açmasını bildiğiniz gibi kapatmasınıda bilirseniz vakitlice. Merakınızı giderin. Bilmediklerinizi araştırın hepsini öğrenmek bir tık ötenizde. Açın okuyun tarihinizi , yeni bir şeyler üretmeyi, sağlıklı yaşamayı, çocuklarınızla eşinizle gezebileceğiniz, birlikte yapabileceğiniz aktiviteleri bulun , sanal kitap okuyun. Şarkı türkü dinleyin ruhunuzu sakinleştirin , şiirlerle ufkunuzu genişletin. Gidemediğiniz göremediğiniz eşinizi dostunuzu bulun, bağlarınızı koparmayın. Ülkenizde dünyada olup biteni merak edin,  haberleri seyredin, yardım isteyenleri bulun paylasın, çağrılarına destek olun.
Sizlere verilen nimetleri tüketmeyin, kendinizi o akıllı aletlerin içine hapsetmeyin, kontrolü kaybetmeyin, akıllı olan sizler olun, üç beş bin verdiğiniz telefonlarınız değil.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!