Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

KELEBEK ETKİSİ

KELEBEK ETKİSİ
Bu haber 25 Ocak 2018 - 22:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir sevda şiirinde kullandığım ‘kelebek etkisi’ deyimini şöyle bir ele almak istedim.Bir temiz  yepyeni sayfa açarak,bütün eskimiş fikirleri duyuşları ,tecrübeyle kuvvetlendirip daha çekici bir dille okuyucuma sunmak istemiştim.Evet neydi bu ‘kelebek etkisi’? Kiminiz beklide ilk kez duyuyorsunuz..Biraz kelebek etkisini konuşmak, yazmak lazım.

Kelebek etkisi adı verilen durumu ilk kullanan kişi Edward Lorenz olup 1963 yılında kullanmıştır.

Kelebek etkisi bir olayın başlangıcında küçük değişikliklerin veya küçük olayların büyük ve tahmin edilemeyen durumlara yol açabileceğine verilen isimdir.

Lorenz hava durumu ile ilgili bir örnek vermiş olup bu örnek şöyledir: “Amazon Ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması Amerika Birleşik Devletlerinde fırtına kopmasına neden olabilir, Farklı bir örnek bu bir kelebeğin kanat çırpması, dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir” işte bu örnek bu teoriye ismini vermiştir.

Kartopu teoremide kelebek etkisi iledir. Küçük kartopunun büyük kar kütlesine hatta çığa yol açması gibi..

Bizde de kelebek farklı şekillerde sembolleşmiştir. Kelebek bir işarettir ve mutlaka bir anlamı vardır. Beyaz kelebek görmek iyiye yorulur, siyah kelebeğe rastlamak ise üzüleceğinize delalet eder. Diğer renklerin de renk dilindeki karşılığı ile ne demek istediği araştırılır…Kelebek uzak doğuda gençliği ve dinamizmi simgeler. Eski Yunan’da ise ruhun beden üzerindeki etkisini ve bu etkinin yarattığı büyük değişimleri simgeler. Kadim bilgelikte Kelebek, direkt ruhun sembolüdür, ruhun özgürlüğünü, hafifliğini ve zarafetini simgeler. Özellikle kelebek kanatlarındaki narin renkler, o ruhun içinde taşıdığı canlılığın ve değişme arzusunun bir ifadesidir. Tüm doğu öğretilerinde ve simyada, insanın yerde sürünen bir tırtıl iken, göğe kanat açan bir kelebek olması sembolü, gerçek arınmanın ve ruhsal yolculuğa başlamanın en temel işaretidir.

Ruhsal yolcu tırtıl olduğunu, maddenin esareti altında ezildiğini görmüş ve ruhsal olana kanat açmaya karar vermiş biridir….

Kelebeğin en güçlü anlamlarından biri değişimi simgelemesidir. Kelebek gelecek ile ilgili bir pozisyondaysa karakterimizde ve hayatımızda çok büyük bir değişikliğin habercidir. Eğer kişiliğimizi betimleyen bir pozisyondaysa değişime çok açık ve değişimden mutlu olan bir karakterimiz olduğunu simgeler.

Mavi renk ve kelebek bir arada olduğu zaman içindeki değişime duyulan ihtiyacı ama aynı zamanda bunun bazı sebepler yüzünden kısıtlandığını gösterir. Bu kısıtlar daha çok içsel kısıtlardır. Değişime karşı duyulan korku ya da etrafımızdakilerin ne diyeceğini düşünmemiz gibi… Kırmızı ve kelebek bir arada ise değişim için herhangi bir kısıt yoktur. Kişinin değişime açık olduğunu simgeler.

Kelebek aynı zamanda bir kadının duyarlılığını da simgeler.

Hristiyanlıkta kelebek, cennet bahçesindeki Adem’in ruhunu temsil eder, Meryem ve çocuğu tablosunda kelebek insan ruhunu koruyan bir simgedir. Kelebek öldükten sonra yeniden doğuşun da sembolüdür. İrlanda’da beyaz bir kelebek öldürmenin küçük bir çocuğun ruhunu öldürmek olduğuna inanılırdı.

Hatta kelebeğin her renginin anlamı ve önemi vardır.Bir şiirde kullandığım ‘kelebek etkisi ‘böyle derin anlamlar taşıması yazdığım dizelere daha saygıyla bakmamı sağlıyor.

İnsan her gününü yeni bir başlangıç saymalı,,yaşayışta, duyuşta kendini yenilemeli,hayatındaki duruşunu’ kelebek etkisini hissettirecek duyarlılıkta yaşamalı ki her günü umuda açılan renklilikte olsun.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!