Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

Ülkede DEMOKRAT olmak

Ülkede DEMOKRAT olmak
Bu haber 14 Aralık 2017 - 9:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir süredir; Yorum ve açıklamalarda bulunamadım…Tanıdıkılar ve Dostlardan stem dolu telefonlar aldımmm
Efendim; 10 gündür Karadeniz Bölgemizde getirilen bir DAVA Dosyası ile ilgili çalışma yaptım….35 yıllık Dava Dosyası….Kadastro Mahkemeine intikal etmiş….
Her neyse….

Ülkemizde sıkıntılı olaylar yaşanmakta….
Ben diplomat değilim; KUDÜS’ün İsrail’e Başkent olarak sunulmasını değerlendirmem ve yorum yapmam yanlış olur….

İran Asıllı ve ABD.de Tutuklu İŞADAMININ Mahkeme huzurundaki İTİRAFLARI…
Öğretmen Okulu-Lise sıralarında öğrenci iken Fransız Düşünür JEAN JACK ROUSSEAU’nun “İTİRAFLARINI…” okudum…Feyz aldım….
Bir süre önce de Sosyal Medyada-daha önce görevde iken-benim ve tüm Hakim-Savcılar hakkında Karar vermiş….FETO Talimatları ile Karar verdiklerinden bahisle İHRAÇ edilen ve TUTUKLANAN, 2010-2015 li yılların HSYK.nın bazı Üyelerinin İTİRAFLARINI Okudum…Utanç duydum…
Atamalar…Görevlendirmeler ve Yüksek Mahkeme Üyeliklerine Seçimlerde FETO Cemaatine tanıdıkları Kontenjanlar…
ZARRAP’ın İtiraflarını da Medyadan okuyoruz….Ne denli doğrudur?….Bilmiyorum…..Malvarlığına ELKONMASI….Bir takım söylentiler….

Nihayet…ATAŞEHİR Belediye Başkanı olan Sayın Battal İLGEZDİ’inin İçişleri Bakanı tarafından GEÇİCİ OLARAK GÖREVDEN ALINMASI….
CHP Yönetiminin tutumu ve tepkisi….Halkın ve özellikle de CHP Seçmeninin tutumu ve olaya bakışı….Bu çok önemlidir….
1995 li Yıllarda İSKİ .deki Ergun GÖKNEL Olayı….Partisi SHP.nin ve Genel Başkan Merhum Erdal İNÖNÜ’nün Tutumu….
Halkımız ” Köprü geçerken AT değiştirilmez…” Espirisine bir ilave yaptı…” Rüşvet yerken HANIM Değiştirilmez….”
Bir süre sonra da; Emlakbank da Genel Müdürlük yapan Enğin CİVAN olayı…Bir İşadamının” Rüşvet verdim …” iddiası…CİVAN’ın verdiğine ilişkin BELGE sorması ve Mahkeme huzurunda İşadamından aldığı cevap; ” Rüşvetin BELGESİ Mİ Olur P…..” sözü…
Bu olay Özal Ailesine sıkıntı verdi…
Ergün GÖKNEL Olayı da O dönemin İktidar ortağı olan Partsisi SHP.ye çok büyük sıkıntı verdi…

Ataşehir Belediyesindeki Battal İLGEZDİ Olayı….
Ataşehir ilçesi İnşaat Sektörünün etkin olduğu…Residansların ve çok katlı binaların yapıldığı kentleşmesi hızlanan bir İstanbul ilçesi….
Benim görevli olduğum Adliyedeki Mahkemelerde 3.dereceye kadar yakınlarımın İştakibi yapmalarının-Av.olarak;-ETİK olmadığını hep söylerim….Yargıtay Üyeleri Arkadaşlarıma da geçmişte bu görüşümü ilettim…Bir Kitabıma da konu yaptım…Yargıtay Üyesinin eşi,kızı,oğlu,torunu ,kardeşleri,kuzenleri ve gelini-damadının Av.olarak iş takibi yapmaması gerektiğini ilettim…Bunun bir yasal düzenleme ile önlenmesini de talep ettim….
Bildiğimiz kadarı ile Sayın Başkan İLGEZD’nin eşi GAMZE Hanımefedi Diş Hekimi ve şu anda Milletvekili….Öncesi Ataşehir Belediyesinde Sağlık İşleri Müdürü…Yasal bir engel yok…Ancak etik değil….CHP.li Seçmen ve Taraftarları içinde bu konuda bir sıkıntı uzun süredir var….
Yine CHP.li Seçmen ve Taraftar arasındaki sıkıntı; Belediyenin üst düzey YÖNETİMİNİN Yakın Akrabaları olması…Bunları CHP içindeki kulislerden birer iddia….Ne denli doğru bilemem….

Battal İLGEZDİ’nin İçişleri Bakanı tarafından Görevden Alınması nedenleri;
Anayasamızın 127 Maddesinin 2.fıkrasındaki düzenleme İçişleri Bakanına bu yetkiyi veriyor….
Düzenleme aynen;
“Mahalli idarelerin seçilmiş organlarının,organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri konusundaki denetim yargı yolu ile olur.
Ancak, görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli mahalli idare organları veya bu organların üyelerini,İçişleri Bakanı,geçici bir tedbir olarak,kesin hükme kadar uzaklaştırabilir.”
şeklindedir….Yani UZAKLAŞTIRMAYABİLİRDE….İçişleri Bakanın Takdirindedir…Ama Bu işleme karşı İdari Yargı yolu açıktır…İdari Yargı Hakimleri bu işlemi HUKUK Açısındandenetler…Yürürlüğünü durudurabildiği gibi; İptal de edebilir….
-İşlerine yakın akrabaları ile siyaset ve iş ilişkisinde içinde bulunduğu kişi ve şirketler aracılığığ ile kendi varlığını gizliyerek devam etmesi…
-Kurulan Şirketlerde ve yönetimlerinde yakın akrabalarının görev alması…
-Gerçekleştirilen inşaat İşleri ve İmara Aykırılıklar….
-Yakın akrabalarının Mal Varlıklarında cidid orandaki artışlar…
-Beldiyenin bazı taşınmazların satışılarındaki usulsüzlükler Yasalara AYKIRILIKLAR….
-İmar Mevzuaatına aykırılıklar ve bazı inşaat şirketlerinin imara aykırı yaptığı inşaatlar…
İçişleri Bakanın, açıklamalarına göre; Görevden UZAKLAŞTIRILMASI nedenleri bunlar….

Bu durumlardan bazı inşaat firmaları ve bazı CHP Seçmeni ve Taraftarı da huzursuz….
Bu Olay CHP.ye olumlu bir PUAN Getirmez…Aksine götürür….
Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN; iyi bir kadro oluşturmuştur….En ufak bir olumsuz söylentilere yer verdirmeden görevi yürütmektedir….
Sayın Genelbaşkan KILIÇDAROĞLU başta olmak üzere…..CHP YÖNETİMİ; Ataşehir Olayını İnceletmesi gerekir…CHP Yönetimi içinde; Çok saygın ve Devletin Kurumlarında Denetmen olarak görev yapmış Arkadaşlarımız var….Sayın KILIÇDAROĞLU; bu GÖREVİ Onlara bıraksın….Kendilerine de bu konuyu incelemek üzere GÖREV tevdi etsin…
Sayın İLGEZDİ; DENİZ GEZMİŞ’in Adını Taşıyan bir PARKI açtı…Ama, Belediyenin özellikle de İMAR-İNŞAAT ile ilgili Birimlerini ve Görevlilerini İZLEYEBİLDİLER Mİ?

Merhum ECEVİT; Eşi Rahşan Hanımı ve Baldızını Milletvekili olarak aday gösterebilirdi…Ama; etik değil….Baldızı partiden bir nefer gibi çalıştı….
Merhum İsmet İNÖNÜ…Oğlu merhum Ömer İNÖNÜ Ticaretle…Merhum Erdal İNÖNÜ Bilimle…Kızı Özden Hanım Medya ile….Devletin ve Babalarının Cumhurbaşkanlığı döneminde Devletin Kurumlarında görev almadılar….
Merhum F.KORUTÜRK’ün oğlu Osman KORUTÜRK;1976 da yapılan Dışişleri Bakanlığı Sınavlarını kazanamadı…1977 deki sınavla Diplomat oldu….Uzun süre eşi ile yurtdışında kaldı…Eşi ile evlenirken sade bir tören…Medyadadan da uzak bir evlenme töreni….CHP delegasyonu Onu da harcadı….Önseçim de Aday olamadı ve seçilemedi…

1992 li yıllar….Eşim ve Çocuklarımla Ürgüp-GÖREME Bölgesine seyahat amaçlı gittim….Turizm Bürosunda Görevli bir OKUL Arkadaşım; ÖĞRETMENEVİNDE yer ayırdı…Üç gün kaldık…Çevreyi gezdik…Ayrılırken kendisini ziyaret ettik…
İlgilenemediğini ve Turizm Bakanının Bölgede olduğunu iletti….Bir Yurtdışı anısını bizimle paylaştı…
Ürgüp İlçesinde Turizm ile ilgili birimlerde bir grup olarak İSVEÇ’e gittiklerini…STOKLOM -Başkent-Belediye Başkanının Sosyalist Partinin ilk 8-10 kişisinden birisi olduğunu…Kendilerini Rakı İçkisi veren bir Lokantaya götürmüş…Görevliler erken geldiklerini daha 20 dakika sonra alabileceklerini iletirler…Bizimkiler; “Şu Lokantayı dağıtalım…Vuralım…Kıralım…”gibi kendi aralarında söz etmişler…
Başkan Hanım; 20 dakika Vitrinleri gezmeyi önermiş Yabancı Konuklarına….20 Dakika sonra Lokantaya kabül edilmişler….
Evet Demokrasinin özü….Bizde; herhalde o lokanta o anda bir bahane bulunur ve kapatılır…Veya mevcut lokantadaki kişiler tahliye edilir….

Çünkü…Ülkede DEMOKRAT olmak…Hele hele SOSYAL DEMOKRAT olmak zor olsa gerek….
Sayın BAYKAL;bir zamanlar SHP dönemindeki İSKİ Yolsuzluğu için; ” SOSYAL DEMOKRATLARIN GEÇMİŞİNDE YOLSUZLUK OLAMAZ….YOLSUZLUĞA KARIŞAN DA SOSYAL DEMOKRATIM…DİYEMEZ….”dedi…

Saygı ile….

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!