Sakarya Detay Haber

SAÜ’LÜ HOCADAN “SKANDAL” KİTAP..!

SAÜ’LÜ HOCADAN “SKANDAL” KİTAP..!
Bu haber 12 Aralık 2017 - 22:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sakarya Ünv. Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Balcı’nın burs alarak gittiği ABD’de, PKK’ya gerilla diyen kitap yazdığı iddia edildi. Konuya ilişkin iddia Aydınlık Gazetesinde yer aldı. 

İşte (ERDEM ATAY / ANKARA) imzasıyla yayınlanan o haber:

PKK’nın Kürt kimliğinin oluşmasında kilit rol oynadığı ileri sürülen kitapta, PKK, “sözde terör örgütü” olarak tanımlandı. İnternette satışı yapılan kitap İngilizce olarak yayımlandı. Kitap Türkçeye ise çevrilmedi. Kitapta, Türk akademik dünyasında büyük tepkiye yol açan çarpıcı vurgular var.

HEM ÜNİVERSİTE HEM TÜBİTAK BURSU ALMIŞ

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı olan Doç. Dr. Ali Balcı, “post doktora” (doktora sonrası çalışma) yapmak için TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Aras?tırma Kurumu) ve Sakarya Üniversitesi Bilimsel Aras?tırma Projeler Koordinatörlüg?ü’nden burs alarak ABD’ye gitti. Burada uzun bir süre çalışmalarını yürüten Balcı, kitabını, söz konusu kurumlardan aldığı burslar sayesinde yazdı.

KAPAKTA ÖCALAN FLAMASI DALGALANIYOR

“Kürdistan İşçi Partisi PKK’nın Bölgesel Politikaları” başlıklı 2016 yılı basımı kitabın kapağı da içeriği kadar çarpıcı. Kapakta, bir kişi terör örgütü PKK’nın ele başı Abdullah Öcalan’ın posterini taşıyor. TÜBİTAK ve Sakarya Üniversitesi bursu ile yazılan kitapta Balcı, 20’den fazla yerde PKK’nın Türkiye’ye karşı gerilla savaşı verdiğini yazıyor, PKK’lıları da “gerilla savaşçıları” diye tanımlıyor.

BALCI’YA GÖRE, PKK ‘SÖZDE’ TERÖRİST

Balcı, kitabında dikkat çeken ifadeler kullanıyor. Balcı’ya göre, 1980 sonrası Kürt milli kimliği, PKK’nın Türk devletine karşı ideolojik, politik ve askeri mücadelesi sayesinde varlık buldu. (Sayfa 4)

“1980 sonrası Kürt milli kimliğinin tanımı, sözüm ona (sözde) vahşi bir terör örgütü olan PKK’ya “üretken” bir rol atfetmektedir.”(Sayfa 4)

“Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı bir gerilla savaşında öldürülme olasılığı gerçeğiyle yüzleşmek, Kürtlerin her şeyden yoksun bırakılmışlık kuruntusunun korkutucu gerçekliğinden tek kaçıştır” diyen Balcı, Slavoj Zizek’in , “The Sublime Object of Ideology” adlı kitabından olumlu bir atıf yapıyor. (Sayfa 12)

KUMPAS DAVALARININ AZILI SAVUNUCUSU

Birçok yazısında “Kemalist rejimin tasfiyesinin önemli olduğuna” işaret eden yazılar yazan Balcı, Ergenekon ve Balyoz gibi FETÖ’nün kumpas davalarının da Türkiye için çok önemli davalar olduğunu söylemişti. Balcı, Ergenekon kumpas davasına “AKP’nin Türk Ordusuyla Hesaplaşması” olarak bakmıştı.

Balcı’nın 29 Ocak 2014 tarihinde El Cezire Türkçe sitesinde “AKP Cemaat Gerilimine Dış Politikadan Bakmak” başlıklı yazısında da 17/25 Aralık davalarını, Ergenekon’a benzetmiş ve şu vurguyu yapmıştı: “Tıpkı Ergenekon davasında olduğu gibi nasıl bombalar, lav silahları, ses kayıtları vs. öznellik kurucu algıları yönetememiş aksine bu algılar içinden geçerek anlam kazanmışsa bugün de aynı hikâye kendisini tekrarlıyor. Orada bir yerde duran ve bu ülkenin yeterince dokunulmamış alanlarının başında gelen yolsuzluk ne kadar ‘gerçek’ olsa da, öznellik kurucu ideolojilerin ördüğü katı duvarı bertaraf etmek karşısında acizdir.”

ŞABAN KARDAŞ İLE KİTAP YAZDI

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Balcı’nın, FETÖ’den gözaltına alınıp daha sonra bırakılan ve FETÖ’cü Emrullah Uslu’nun bir zamanlar ev arkadaşı olan ORSAM Başkanı Şaban Kardaş’la da “Uluslararası İlişkilere Giriş” adlı bir kitabı bulunuyor. Davutoğlu’na yakınlığı ile bilinen Kardaş’ı, ORSAM’ın başına da Davutoğlu’nun getirdiği biliniyor. FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminin olduğu gün eski CIA ajanın Henry Barkey’in (hakkında tutuklama kararı var) katıldığı Büyükada’daki İran konulu toplantıya katılanlardan birisi de Şaban Kardaş.

SIFIR SORUN POLİTİKASI HAYRANI

Sakarya Üniversitesi’nde dersler veren Ali Balcı, FETÖ’nün yayın organı Today’s Zaman da yazdı. Balcı yazılarında, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Komşularla Sıfır Sorun” politikasının büyük destekçiliğini yapmıştı. Balcı’nın, SETA Genel Koordinatörü Prof. Burhanettin Duran’ın editörlüğünde 2014 yılında basılan “Stratejik Zihniyet” adlı kitapta makalesi de bulunuyor. “Makalede, Kemalizme ağır suçlamalar yer alıyor. Makalede Balcı, “Davutoğlu’nun Stratejik Derinlik başlıklı çalışması dış politika üzerinden cumhuriyetin resmi ideolojisi olan Kemalizm ile bir hesaplaşma metnidir” ifadesini kullanıyor. Balcı’nın TÜBİTAK ve üniversiteden aldığı bursların Davutoğlu’nun döneminde olması ise dikkat çekiyor.

Aydınlık

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!