Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

Özgürlük Savaşçısı

Özgürlük Savaşçısı
Bu haber 20 Kasım 2017 - 14:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dev denince şöyle iri-yarı bir varlık aklımıza gelir…Hatta o kadar iri ki,insan  üstü görüntülü varlıklar gelir.Halbuki benim tanıyabildiğim tek dev,147 cm boyundaki Naim Süleymanoğluydu. Kilosundan üç  kat fazla kilo ağırlığı kaldırabilen tek adamdı.Aslında kaldırdığı,sadece ağırlık değildi. Kaldırdğı dünyaydı. Ayağa kaldırmaya çalıştığı uyur dünya.

Komşumuz kan dökücü kimliğini öne çıkararak yapmaya çalıştığı,çağdaş soykırım uyanıklığı yaptığı zamanlarda,bir korkusuz yürek,hayır yaptığınız büyük bir soykırımdır diyecek ve sizin hiçbir şeyinizi istemiyorum,ben kimliğimi istiyorum diyerek isyan edip,bütün kariyerini bırakıp,kendi kimliğinin yaşandığı ülkeye sığınmıştır.

O artık dünyayı kaldırması gereken bir özgürlük savaşcısıdır.Her kaldırdığı ağırlıkla kaçtığı  ülkedeki zulmü insanlara aktarıp,o zalim ülkeyi insanlık karşısında mahçup edecektir.Her meydanda yaşanılan katliam ve sürgünler artık dünyanın gözleri önüne  seriliyordu.Bir toplumun sözcüsü oluyordu halterin her başına geçtiği zaman.Her halteri kaldırışı bir özgürlük koşusu oluyor,zulme uğrayan ve zulme karşı duran yüreklerde umut olup yaşariyordu.

Cep herkülü diyorlardı.Bıraksalar Herkül’ü de kaldırırdı.

Dev diyorlardı,onun olduğu hiçbir yerde başka dev kalmıyordı.

Derdi vardı anlatılacak,

Yükü vardı kaldırılacak…

Kan vardı.Sürgünler vardı..Katliamlar vardı duyurulacak…

‘Yükü büyüktür devin.’Kaldırmalıydı…Dünyayı ayağa kaldırmalıydı.

Dünyayı kaldırmalıydı.Kırdığı rekorlar dünyayı kaldırmak değil ,bütün istatistikleri altüst etti.Dünyanın aklını başından aldı.Dünyanın gözü açıldı.

Sürgünleri gördü dünya,

Katliamları gördü,

Utanç kamplarını gördü,

Çağdaş soykırımı gördü.

Görmek istemediği bu koca yüreği gördü…

Bir daha göremeyeceği Naim Süleymanoğlunu gördü.

Kör bakanları böyle görür kılarmış Mevla…

Bir dev gelip geçti hayatımızdan.

Dev masalların varlıklarıdır…

Bir dev ki yaşadığı dönemi masal haline getirmiş özgürlük savaşcısı.Savaşında Herkül’ü bizi avutsun diye bırakan bir efsane…Biz dev masallarını ve Herkül’ü dinleyeceğiz ama bizi avutmayacak.Ne zaman Naim Süleymanoğlunu anlatılırsa işte o zaman gerçek bir özgürlük efsanesi dinlemiş olacağız.

Yaşadığı süreyi destanlaştıran bu yiğit kimliğe saygılarımı sunarken.Kutlu yürüyüşe  çıkan herkese söylediğimiz gibi söylemek istiyorum.

‘Ruhun şad olsun.’

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!