Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

GİTMEK

GİTMEK
Bu haber 20 Ekim 2017 - 9:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gitmek  medeniyet isteyen yürekli bir eylem…Kolay değildir kırıp dökmeden gitmek…Gelmek eylemi gibi sıcak ve çıkar dolu değildir.Elbette her gelmek sıcak ve çıkar odaklıdır demekte istemiyorum ama gitme eylemi daha soğuk ve endişe vericidir.

Kötü konuşmadan,görelim bundan sonrasını Mevlam neylerse  güzel eyler diyerek,güzellikleri nakşederek,hoş anılar bırakarak sessizce yürümek geleceğe…Acı cümleleri içine atarak gidebilmek bir kültür erdemidir.Rahmetli Aşık Veysel’le ilgili bir anı tamda böyle bir gidiş hikayesidir.Kör ,fakir ve bakıma muhtaç Aşık Veysel ‘in hanımı evinden ayrılmaya karar verir.Bu durumu hisseden Aşık Veysel çok üzgündür.Hanımı gece alır eşyalarını ve evden çıkar gider.Gideceği eve varınca ayakkabısını içinde bir çıkı olduğunu görür.Çıkının içinde bir miktar para vardır ve içinde şöyle bir mektup;-Güle güle git.Belki bana yaptığın hizmetleri karşılamaz ama elimdeki bütün param bu.Sana ana sütü gibi  helal olsun.Gittiğin yerde kimseye muhtaç olma diye ayakkabının içine sakladım.Gideceğini biliyordum.

Karısı bu mektuptan sonra ne yaptı bilmiyorum ama asıl giden bir asilzade gibi Aşık Veyseldir.Aslında kaybedilende Aşık Veyseldir.

Toplumdaki kadın cinayetleri ve aşk oyunları için bunları yazma ihtiyacı duydum.Gitmek asil bir davranışlar bütünüdür.Evet görüyoruz.Sokak ortasında işlenen kadın cinayetlerini ve cinnet geçirilerek yok edilen aile bireylerini.Ne acı …Dövülen ,sövülenleri saymıyorum.

Sevmek sihirli bir kelime ve sımsıcak  harfler bütünüdür.Eylemin sıcaklığı gönülleri yakmak yerine imar etmesi gerekir.Gelirken yakaladığı muhteşem havayı giderken de yıkmamalı,fırtınalar koparmamalıdır.

Çiçeklerle gelirken silahlarla gidilmemelidir.Hem yaşanılan güzellikleri harap edilir hem de gelecek güzelliklerin yolu kapatılmış olur.Onun için gitmek bir kültür işidir diyorum.

Geliş düğün gidiş ölüm olmamalı.

Gitmek kalite ister,

Gitmek ,eller beş parmağını dağlasa da  yüreğini beş yerinden ah dememektir.

Gitmek,karşısındakinin mutlu olacağını düşenerek  mutlu olabilmektir.

Güzel gidebilmek vefanın en görkemli görüntüsüdür.

Karşındakine mutluluk şansı vermektir gitmek.

Onmaz yaralarla sevdiğin önlün mutluluğunu istemek yiğit bir yürek ve saygın bir kişilik gerektirir.

Ve sonunda şöyle düşünülür,giden mi kaybetmiştir,yoksa bekleyen mi?

Gitmek bazen çok iyi gelir.Güzel gitmek ise asalet gerektirir.

Toplum olarak bıktık cinayetlerden,kavgalardan.

Düğünle gelenler,düğünle gidemese bile sessiz sessiz gidebilmelidir.Bizim de kavgalardan,kandan,cinayetten yorulmuş beynimiz dinlenmiş olur.

Evet toplum olarak dinlenmeye ihtiyacımız var.

Evet geldiğiniz gibi gitmeyi öğrenin.Her gidiş aynı zamanda yeni bir başlangıçtır.Gitmek zorunda kaldığınız hiçbir sebep yeni başlangıçta olmayacaktır.

Gitmek zordur,

Güzel gidebilmek asalet ister.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!