Sakarya Detay Haber
Turan Ateş

Bir KİTAP… “İZMİR’İN AŞK ASANSÖRÜ”

Bir KİTAP… “İZMİR’İN AŞK ASANSÖRÜ”
Bu haber 26 Eylül 2017 - 22:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir KİTAP…..”İZMİR’İN AŞK ASANSÖRÜ….”

Yazan Ceyhan DEMİR….

Kendisini Kırşehir İlköğretmen Okulunda öğrenci iken; 1968 yılının Ramazan Bayramında MUCUR İlçesinin Kurugöl köyüne-kendi köyüm-gelmiştim….Köy kahvesi önünde oturuyoruz,bir grup….Camları naylondan Resmi plakalı bir Jip durdu….İçinden çok genç…Simsiyah saçlı,siyah pardesülü ve kitabının rengine benzer ince kaşkollu bir Beyefendi indi…Ve Bizleri selamladı…Mucur Kaymakamı olduğunu söyledi…Bayramlaştı,bizlerle….Kahve önüne oturdu…Bende Okulda Ulukışlalı bir arkadaşımdan duymuştum kendisini… -Efendim; Ulukıışlalı mısınız? Diye sordum…Gülerek Evet dedi…Nereden bildiğimi sordu…Ulukışlalı Okul arkadaşımdan ve Öğretmen Okulu öğrencisi olduğu ilettim…

Şubat Tatilinde köyüme gittim….Ceyhan Bey; köy kahvesinde elektrikten bahsetti…Bunun Köye getirilmesi için bir miktar paradan bahsetti… Orada bulunan ve Almanya’da işçi olan Merhum-saygı ile anıyorum-Mustafa ALBAYRAK ;”Ben 1.000 tl veriyorum….”dedi…. Ceyhan Bey; genç olmasına rağmen çok güzel değerlendirdi bu girişimi…10.000 tl gibi bir para köyden bir anda toplandı… Ben katip olarak; kim ne veriyorsa yazıyorum….Köyün ileri gelen bir Ailesinin evine gittik ve para istedik…Çay demlendi….Ceyhan Bey; “Ben üç bardak içerim.Beni göstererek; iki bardak da benim içeceğimi söyledi…Bardağı 100 tl .den …dedi…500 tl. parayı önce aldık…Sonrada çayları içtik…Ama bardak sayısı fazlaydı… Ceyhan BEY; Köyün ve köylünün gönlünde bir Sevği ve saygı TAHTI kurdu..

Kendisi ile konuşmamızda Ankara Hukuk Fakültesi Mezunu olduğunu söyledi….Ama ben çok etkilendim…. Kendi kendime ” Bende Hukuk Okuyacağım….” dedim… Bulunduğum konuma gelmemde Sayın Ceyhan DEMİR Ağabeyimin çok büyük bir MANEVİ etkisi oldu….Kısa sürede Hukuk Fakültesinin yolunu tuttum…. Ankara Hukuk Fakültesinde öğrenci iken; Kendisi İçişleri Bakanlığında Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısıydı…Ziyaretlerim oldu…Ben DANIŞTAY’da bir süre HAKİM iken görüşmelerimiz oldu….

Ceyhan Beyin Kitabı; özellikle genç Mülki Amirlere bir REHBER…Özelliklede Anadoluyu tanımayan ve Anadoluda GÖREVE Talip olanlara…. Ceyhan Bey; kitabında meslek yaşamında yaşadığı ilğinç olayları kaleme almış…Anadolunun gerçeklerini ve gerçek Halkı da iyi tanımış ve tanıtmıştır…Yine Olağanüstü Dönemden Olağan Döneme Geçiş Sürecinde de İZMİR gibi bir İLİMİZİN de BELEDİYE BAŞKANLIĞINI Üstlenmiştir… Ağabeyimiz; Atatürk İlkeleri doğrultusunda DEMOKRASİYİ çok iyi özümsemiş bir BÜROKRAT ve MÜLKİ AMİRDİR…. Yalnız Ağabeyim Beni bağışlasınlar….Köyümüzdeki Elektrik için para toplanması olayını 1.000 tl para ile açılış yapan Mustafa ALBAYRAK’ın fotoğraf makinası ile çektiğim siyah-beyaz bir RESİM…Sayfasında bulunmakta…Bu resmi kitabına alsaydı….Daha iyi olurdu düşüncesindeyim…Umarım ikinci baskısına alırlar….

Saygı ile….

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!