Sakarya Detay Haber
Hasan Topçu

ŞİİR

ŞİİR
Bu haber 21 Eylül 2017 - 21:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim hayatımızda edebi türleri çeşitli şekillerde denedim… Hikaye yazdım…Deneme yazdım…

Roman yazdım… Hatta ülkenin önemli yarışmalarına katıldım.Ama şiirde karar kıldım.Şiiri, yazmak istediğim  her konu için özet çıkarma olarak görüyorum.Her şiirin bir hikayesi hatta bir romanı olduğuna inanarak ,temayı öyle bir atölye çalışmasından geçirerek okuyucuma sunuyorum.

Yazmak ;kültür bardağımızın dolup taşmasıdır.Hayatımızın her saniyesi; beynimizin bir köşesine farkında olsak ta olmasak ta yazılmakta…Bazıları daha güçlü yazılan yedekleme sayfalarından aldığımız temayı şiirin genel kurallarından geçirip,ölçerek ,biçerek ve en güzel kelimeleri seçerek taşmakta olan bardaktan alarak daha güzel bir kadehle okuyucuya ikram etmektir.

Şiir,edebî eserler içinde en fazla yazılan ve okunan türlerdendir. Neredeyse hemen her şairin kendine göre bir şiir anlayışı olduğu için herkesin kabul edebileceği bir şiir tanımı yapmak zordur. Şairlerin bir kısmı şiiri felsefî boyutuyla değerlendirirken, bazıları şiirde anlam aramanın gereksizliği üzerinde durur, bazıları şiiri amaca ulaşmak için bir araç olarak görür. Şiiri, insanda güzel duygular uyandıran, onu bir ruh hâlinden başka bir rûh haline götüren; ölçülü, kafiyeli (veya serbest) sanatlı sözler olarak tanımlamak mümkündür. Ölçülü, kafiyeli fakat edep sınırları aşan anlatımları şiir tanımına dahil etmek yanlış olur.Edep,sanatın en etik değeridir.
Hakkında güzel sözler söylenebilecek hemen her olay, her eşya, her düşünce, duygu ve hayâl … şiire konu olabilir. Bu bakımdan şiirin konusunu sınırlamak zordur.Her şiir ,şairin  duyuş tercihi ile biçimlenir.Onun için Arif Nihat Asya üstadın söylediği gibi, ‘aruz ölçüsü bizimdir,hece ölçüsü bizimdir,serbest ölçü bizimdir,’ öyleyse şiire göre bir seçim yapmak daha doğru olur.Bazı şiirler vardır hece ölçüsünde daha güçlü, bazı şiirler serbestte daha güçlü, bazı şiirler de aruz ölçüsüyle daha güçlü olmaktadır.

Şiir , en eski edebiyat türüdür. Değişik sanat anlayışlarına bağlı olarak çeşitli tanımları yapılmış, şiirin tanımlanamayacağı da öne sürülmüştür. Yine de genelde, şiirin ritime ve imgeye dayanan, kendine özgü dili ve söyleyiş özelliğiyle estetik kaygıları olan yaratıcı bir söz sanatı olduğudur. Yahya Kemal Beyatlı şiiri “Bildiğimiz musikiden farklı bir musiki” olarak tanımlarken,  Cahit Sıtkı Tarancı’ya göre şiir “Kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır” Ahmet Haşim şiiri “Söz ile musiki arasında olan fakat sözden ziyade musikiye yakın olan bir lisan” olarak tanımlar.Orhan Veli  ‘şiir anlamlı olabilir ama fikir gerektirmez  diye  farlı bir tanım getirirken,  Necip Fazıl Kısakürek ise şiir için “Mutlak hakikati arama işidir” der.

   “Şairler var ya! Bunların peşine de sapkınlarla çapkınlar düşer / Görmez misin, onlar her vadide şaşkın şaşkın dolaşırlar / Onlar, yapamayacakları şeyleri söyler /Ancak iman edip güzel ve makbul işler yapanlar, Allah’ı
çok zikredip ananlar ve zulme maruz kaldıktan
sonra haklarını savunanlar müstesna
”şuara 223-227

Şiiri  benim kalemimle tarif edersem şöyle ifade ederim;Şiir ,hayatta edindiğimiz bilgi,birikim ve kültürümüzün enerjisinden oluşmuş,kelime ve duyuşlarla süslü gönül aydınlığıdır.

Şiir savunma silahıdır.Yaşadığımız hayatta karşılaştığımız hata, yanlış ve zulme karşı en önemli söz silahıdır.Onun için beni nerde bir zulüm varsa onun karşısında görünüz .Çünkü şiiri bu yüzden tercih ettim.

Şiir kan dökücülüğe,adam kayırmacılığa,her türlü köleliğe karşı duruşun söz gücüdür.İlkesiz,ülküsüz ve amaçsız değildir.Sözü galip getirmek için kelime işçiliğiyle güzellikler yapma sanatıdır.

Şiir evselliğini ,kendine yakın problemlerin halka halka bütün dünyaya haykırma gayreti taşıdığı için başka dile çevrilemeyek (tam olarak)gösterir. Romana benzemez. Hikayeyle bu yüzden yolları ayrılır.Bu pencereden bakıldığında biraz türküye benzer. Mensup olduğu halkın dilini, halini ve duyuşlarını taşır.

 

 

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
error: Bu sitenin içerikleri korumalıdır. Emeğe saygı !!